Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa Sarayı, Türkiye

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa Sarayı

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa Sarayı
İshakpaşa Sarayı, Osmanlı Dönemi'nin son mimari eserlerinden. Topkapı Sarayı'ndan sonra yapılmış 18.yy'ın en ünlü yapılarından birisi. Dönemin izlerini taşıyan bu Külliye içerisinde 116 oda, türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar ve zindanlar bulunmakta. Muazzam bir taş işçiliği olan saray, Selçuklu ve Osmanlı-Fars mimarisinin bir harmanı olarak inşa edilmiş. Bazı kaynaklarda sarayın 99 yılda tamamlandığı söyleniyor.

Dünyada kalorifer sistemi bulunan ve uygulanan ilk yer, İshakpaşa…

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa SarayıSarayın mimarisini ilk başlatan Çolak Abdi Paşa olarak biliniyor. Kendisinin ömrü yetmediği için oğulları sarayı inşa etmeye devam ediyor. 8. oğlunun son dönemlerinde saray tamamlanıyor fakat saltanat yönetimi nedeni ile saray en küçük oğul İshak paşaya kalıyor. Adını da bu paşadan alan saray, dünyada kalorifer sistemi bulunan ve uygulanan ilk yer olması nedeni ile önem arz ediyor.

Osmanlı döneminde savaşlar sırasında da kullanılan İshakpaşa Sarayı, bir dönem Ruslar tarafından işgal ediliyor ve maalesef bu işgal sırasında som altından yapılan saray kapısı işgalle birlikte Moskova'ya götürülüyor. Günümüzde bu kapı Moskova'da bulunan bir müzede sergilenmekte.

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa Sarayı

Sarayın günümüzdeki durumu ise oldukça iyi. Yapıldığı zamandan sonra yok olan bir sürü bölümü olmasına rağmen saray yapısı hala ayakta durmaktadır. 2011 yılında yapılan restorasyon faaliyetleri sonrası özellikle yeni form çatısı ile yüklenici firma bir hayli eleştirilmiş. Projeyi gerçekleştiren firma eserlerin aşırı soğuk ve güneşten etkilenmemesi, deforme olmaması adına pimapen malzemeli cam tavan kullandıklarını söylemiş olsa da sarayın yapısında görsel kirliliğe yol açmıştır.

Sarayın içerisinde ibadete açılması düşünülen bir cami de bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa Sarayıİshakpaşa Sarayı, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Ağrı'dan 100 km uzaklıkta bulunan ilçeye havalimanından kalkan otobüslerle gidebileceğiniz gibi, Iğdır havalimanını kullanarak daha kısa sürede Doğubeyazıt'a ulaşabilirsiniz. Iğdır- Doğubeyazıt arası 50 km olduğu için uçakla bu tarafa gelecekseniz, Iğdır ilinden ulaşmanızı tavsiye ederiz.
Doğubeyazıt ilçesi oldukça küçük bir yerleşim. Yaklaşık 45 dakika sürecek hafif eğimli yolu kullanarak isterseniz yürüyerek, isterseniz bir taksi ile 10 dakikalık mesafedeki İshakpaşa Sarayı'na ulaşabilirsiniz.

Ne yenir?

Efsanelere Konu Olmuş Bir Mekan: İshakpaşa SarayıAğrı'nın abdigör köftesi meşhur. Doğubeyazıt ufak bir yer olduğu için birkaç yerde bu köfteyi tadabilirsiniz.

Unutmadan! Bir de şanslıysanız ve hava güzelse Ağrı Dağı size yüzünü gösterebilir.

Fotoğraflar kendi objektifimden olup, daha fazlasını görmek için gezip gördüğüm yerlerin paylaşımını yaptığım @gezmeninsonuyokk adlı instagram hesabıma bakabilirsiniz... Keyifli okumalar!

Ağrı'nın bu paha biçilmez tarihi güzelliğini görmek için bölgeye yakın uygun konaklama önerileri;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)