Sinop bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Sinop Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Sinop Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 21 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Erfelek Şelaleleri

"Muhteşem bir yer"

"Trekking için ideal"

9.0

Misafir yorumu

10 yorum

Sinop Akgöl

"Gerçekten harika bir yer"

"Merkezden uzak"

8.7

Misafir yorumu

7 yorum

İnaltı Mağarası

"Ulaşımı sıkıntılı"

"Çok etkileyici"

10

Misafir yorumu

4 yorum

Boyabat Kaya Mezarları

"İlgi çeken bir şey yok"

"Muhteşem yapı"

7.3

Misafir yorumu

3 yorum

İnceburun Feneri

" Mutlaka gezilmeli"

"Denizin rengi burada bir başka"

7.0

Misafir yorumu

3 yorum

Sinop Sarıkum Plajı Gölü

"Plajı terkedilmiş tesis"

"Harika "

5.5

Misafir yorumu

2 yorum

Sinop Kalesi

"Manzara harika"

"Çok güzel"

9.5

Misafir yorumu

2 yorum

Karakum Plajı

"Parasız girilemeyeceğini söylediler"

"Karakum Plajı"

6.0

Misafir yorumu

2 yorum

Hamsilos Koyu

"Harika bir görünüme sahip"

"Sevgi tarafından..."

10

Misafir yorumu

2 yorum

Tarihi Sinop Cezaevi

"Hüsnü Yıldırım tarafından..."

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Sinop Tarihi Mekanlar

M. Ö. 8. yüzyılda Ege kıyılarından gelen Miletliler, Sinop'a Sinope adını verdiler. Yunan dilinde Sinope ırmak tanrısının kızının adıdır.

Sinop'un en önemli hemşerilerinden biri ünlü düşünür Diyojen'dir. Sinop Kalesi ve surlar şehrin en önemli tarihi kalıntılarıdır. Sinop Kalesi Gaspalılar, Grek, Pontus, Bizans, Osmanlı İmparatorlukları tarafından kullanılmıştır. Bugün kaleden Sinop'u izlemek oldukça keyiflidir. Konaklama seçenekleri için Sinop otel fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Kalesi içindeki cezaevi birçok ünlü şahsı ağırlamıştır. Günümüzde Tarihi Sinop Cezaevi ziyaretçilere açılmıştır. Sinop'ta M. Ö. 666 yılında yapılmış Sinop Balatlar Kilisesi, Bizans mimarisinin Sinop'taki önemli kalıntılarındandır. Sinop 1214 yılında Türkler'in egemenliğine geçmiştir. Bu tarihten itibaren Selçuklular ve Osmanlılar Sinop'a çok değerli mimari eserler kazandırmıştır.

1921 yılında Sinop ve çevresinde dağınık bir halde bulunan eserler toplanarak bir araya getirilmiş ve o zamanın ortaokulu olan Mekteb-i İdadi'de koruma altına alınmış; ancak zaman içinde binanın yetersiz kalması sonucunda bugünkü müze binası 1969 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Sinop Arkeoloji Müzesi'nde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Evkaf kayıtlarında, Selçuklulardan Alâeddin Keykubat'a ait olduğu yazılı bulunan Alaaddin Cami, 66 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindedir. Duvarları bir sıra taştan yapılmıştır. Biri büyük olmak üzer ortasında 3 kubbesi, doğu ve batı taraflarında birer küçük kubbesi vardır. Cami kuzey tarafından 12 metre yüksekliğinde büyük bir duvarla çevrilidir.

Sinop'un Cumhuriyet döneminden kalan en önemli hatırası Atatürk'ün harf inkılabını Sinop'ta hayata geçirmesidir. Sinop, Türkiye Cumhuriyeti'nin en aydınlık kentlerindendir.

38 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
38
Gerçekten harika bir yer
10

-

Evet gerçekten harika bir yer. Ben de Sinopluyum, manzara süper. Tavsiye ederim.

38
Plajı terkedilmiş tesis
1

-

Plajı terkedilmiş tesis. Büfe adına hiçbir şey yok. Tuvalet, duş vb. Aramayın ama denizi çok temiz buna kefil olabilirim. Sinop plaj alanı sınırlı bir şehir. Buraya bakım yapılmaması çok trajik.

38
Manzara harika
9

-

Oraya gittim, çok güzel; ama çok yüksek. Yürümekten ayaklarım koptu; ama değdi. Manzara harika.

38
Harika
10

-

Harika bir yer.

38
Merkezden uzak
3

-

Biz bugün gittik. Yolları gerçekten çok bozuk Sinop merkezden çok uzak git - gel 260 km yaptık bugün. Manzarası güzel evet; ama bence değmez.

38
Ormanın için de güzel bir yer
10

-

Akgöl ormanın için de güzel bir yerdir. Burayı lütfen temiz tutalım. Biraz ilerisinde büyük İnaltı mağarası bulunur.

38
Otomobil ile gidilebilir mi?
8

-

Yolların bozuk olduğundan bahsediliyor... Buraya otomobil ile gidilebilir mi? Yoksa cip mi gerekir? Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

38
Muhteşem bir yer
10

-

Huzur veren, sakinleştiren muhteşem bir yer. Fakat sakin bir zamanda gitmenizi öneririm.

38
Mutlaka gezilmeli
10

-

Sinop doğası muhteşem bir yer, mutlaka gezilmeli. İnceburun, Hamsilos, Akliman, Akgöl hepsi harika… Yayla köyleri çok güzel. Şehrin içinde artık güzel restoranlar var aramak gerekiyor. Kötüsüne de rastlayabilirsiniz tabi ki.

38
Trekking için ideal
10

-

Yürüyüşe alışık olan, tam bir trekking yapmak isteyenler için harika, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ama yağmurdan sonra değil de kuru günde gidin.

38
Ulaşımı sıkıntılı
10

-

Mağara oluşum olarak harika. Sarkıtlar, sütunlar, duvarlardaki renkler muhteşem. Bu yaz aylarında içerisi buz esintisi sanki. Ama gitmek eziyetli iş. Yollarının stabilize yol olması ve yol tarif levhalarının yetersiz olması, telefonun yol boyu çekmemesi çok sıkıntı verici. Adeta orman içinde kayboluyorsun. Kimsecikler yok. Yolda kalsan yardım edecek kişi bulmak zor. Buna çözüm bulunmalı..

38
Parasız girilemeyeceğini söylediler
2

-

Bugün gittik Foça'ya. Ünlü plajlarını araştırdık, bir tanesi askeriyenin çıktı, halka açık olmadığını söylediler giremedik. Daha sonra Karakum Plajı'na gittik; oraya da parasız girilemeyeceğini söylediler. Kanunen bunun doğru bir uygulama olmadığını anlattım. Türkiye'nin her denizine para vermeden girilebileceğini, denizlerin kamu malı olduğunu anlatmaya çalışsam da ne yazık ki denize giremedik. Şezlong almak için m.. Devamını Göster

38
Ağaç ev gibi mekanlar var
8

-

Görülmeli. Piknik alanı ve hazır yiyebileceğiniz nokta var. Takım şelalelere çıkmak için 40 dk ya da daha fazla merdiven çıkmanız gerekiyor. 6 yaştan küçük çocukla oraya çıkmak kolay değil. Ama merdivenler hep orman içinde. Serin bir parkur. Girişte bir şelale var. Çıkmaya üşenenler için : ) Şelale yanında değirmen mevcut. Merdivenler 9. kata gelince serinleyip çay ayran vs içebileceğiniz ağaç ev gibi mekan var. Dah.. Devamını Göster

38
Denizin rengi burada bir başka
10

-

Ben sadece feneri görmek için geldim Sinop'a. Gezmek için gelenlerin kesinlikle gelmesi gereken bir yer. Denizin rengi burada bir başka. Denizde ayrı bir hava var, bunu sezebiliyorsunuz. Etkileyici.

38
Çok etkileyici
10

-

Mağara çok etkileyici, görmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. En büyük sorun mağaraya gidiş yolu, bunu bilerek gidin.

38
Şehrin kalabalığından uzaklaşın
10

-

Sinop'un saklı cenneti, ormanın derinliklerinde doğayla başbaşa kalmak isteyenler için harika bir yer. Özellikle yağmurlu havada keyfi bir başka. Doğa fotoğrafçıları içinde güzel kareler yakalayabilecekleri ideal bir ortam. Şehrin kalabalığından uzaklaşmanın tam zamanı, haydi doğaya.

38
Saklıkent ile yarışır
10

-

Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Yolu kötü yorumlarına aldanmayın hiç kötü değil, derenin içinden gidiyorsun, harika fotoğraflar çekiliyor, ayrıca çok serin. Piknik yapmak isteyenler için yerler mevcut. Antalya Saklıkent kanyonu ile yarışır.

38
Hüsnü Yıldırım tarafından...
8

-

Gidip görülmesi gereken bir yer

38
İlgi çeken bir şey yok
2

-

Resimde göründüğü gibi ilgi çeken bir şey yok, boşuna yolunuzu değiştirip çıkmaya değmez.

38
Doğa harikası
10

-

Doğa harikası, mükemmel bir yer.

38
Restorana sakın gitmeyin
1

-

Kastamonu'dan 3 aile toplanıp eşlerimizle Sinop turu yapma gibi bir ölümcül hataya düştük. Ne İnceburun ne de Hamsilos Koyu'ndaki 8. sınıf derecesindeki restoran gidilecek bir yer değil. Hamsilos'taki .. Devamını Göster

38
Muhteşem yapı
10

-

Ben buraya gittim, talan oldu orası. Türkiye insanları tarihi eserlere saygısı yok. Aslan heykelin kafalarını kırdılar, 3 sütundan birinin yarısını kırdılar, mezarın içinde olan desenleri kırdılar. Üstüne üstlük içinde ateş yaktılar. Boyabat ilçesi böyle bir şeye değer verip koruma altına almıyor, yazıklar olsun, ne diyeyim. Son bir şey daha, bu yapıyı o zamanın insanları el işçiliğiyle yapıldı ve muhteşem yapı. Şu .. Devamını Göster

38
Güzel
10

-

Çok güzel bir yer.

38
Yol çok kötü
10

-

Boşuna gitmeyin. Yol çok kötü, şelale bir şeye yaramıyor.

38
Sakin bir yer
10

-

Sessiz, sakin bir yer. Gölün etrafında piknik yapabilirsiniz. Sonrasında İnaltı Mağarası'na da mutlaka gidin.

38
Mağara harika
10

-

Gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Gittiğimde çok şaşırdım. Mağara harika. İçerisi serin olduğu için tedbirli giyinin.

38
Çok güzel
10

-

Çok güzel yerler.

38
Mağara çok güzel
10

-

Mağara çok güzel. Yürüme yollarını çok güzel yapmışlar. Sadece gidiş yolu kötü.

38
Harika bir görünüme sahip
10

-

Sinop ve çevresi doğal güzellikleriyle mükemmel bir yer. Çok kalabalık bölge olmadığı için henüz insan tahribatına da uğramamış.Bu güzelliklerin başına Hamsilos Koyu'nu yazmak gerekiyor.Koyun harika görünümü, temiz havası ve mükemmel doğasıyla saatlerce kalınabilecek bir yer. Dinlendirici huzur verici.

38
Doğa tutkunları için harika
10

-

Doğa tutkunları için harika bir yer. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Doğayı seven herkese tavsiye ederim.

38
Bence mükemmel ötesiydi
10

-

Bence mükemmel ötesiydi. Karadeniz'in en güzel yerlerinden birisi. Mutlaka gitmenizi öneriyorum! Ve yol süper olmasa da yine de gidilebilir, araba ile o sorun olmaz. Oraya değer. :)

38
Güzel şeylere zor ulaşılır
10

-

Bence çok güzel. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Güzel şeylere zor ulaşılır, kesinlikle değer. Mangalları hazırlamayı unutmayın ve erken gidin.

38
Cennetin arka bahçesi
10

-

Cennetin arka bahçesi. Mükemmel, tekkelime ile huzur...

38
Yolu çok kötü
2

-

Manzara muhteşem ama ulaşım iyi değil, yolu çok kötü. Hayatta bir daha gitmem. Buraya gideceğinize Ayder'e gidin derim.

38
babacay kanyonu
10

-

Sinop çok güzel bir yer.

38
Sevgi tarafından...
10

-

Müthiş bir güzellik, huzur bulunan sessiz cennet.

38
Karakum Plajı
10

-

Süper

38
murat aksoy tarafından...
10

-

Gelince gezeceğim memleketimi.