Boztepe Burnu
Boztepe Burnu - Görsel 1
Boztepe Burnu - Görsel 2
Boztepe Burnu - Görsel 3
Boztepe Burnu - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Boztepe Burnu Hakkında

Sinop Merkez'in büyük bir kısmının içinde bulunduğu bir yarımada olan Boztepe Burnu, Sinop Burnu ismiyle de biliniyor. İnceburun üzerinden çıkan bir burun şeklinde göründüğünden bu ismi almış Boztepe Burnu.

Başından sonuna doğru yaklaşık 8-9 km uzunluğunda olan Boztepe Burnu'nun güney yakasından Gerze, kuzey yakasından Hamsilos Koyu'nun girişi, Akliman ve Başkaya Burnu görülebiliyor. Çok çok eskiden Boztepe Burnu, bir ada olarak biliniyormuş, fakat adayla kara arasında yer alan kanal, Selçuklular döneminde doldurularak kapatılmış.

Şimdilerde ise bu kanalın yeniden açılması ile ilgili bir proje gündemde. Boztepe Burnu'nun güney kısmı, Karadeniz'in ülkemiz sınırları içerisinde kalan bölümün tek doğal limanı olma özelliği taşıyor. Doğu ucunda bir deniz fenerinin yer aldığı Boztepe Burnu'nun başlangıç noktasına yakın olan yeri 200 metre genişliğe sahip.

Burnun kuzeydoğu kısmı ise denizcilik açısından en tehlikeli bölge olarak görülüyor. Zira bu bölge oldukça kayalık ve denizin dibinde birçok uçurum yer alıyor. Buna rağmen zamanında liman olarak kullanılmaya devam edilmiş bu bölge.

Kayalık uçurumların içerisinde ise denizden girilebilen pek çok mağara bulunuyor ve bu mağaraların büyük bir çoğunluğu da insanın girebileceği büyüklükteymiş. Boztepe Burnu'nu baştan aşağı dolaşabileceğiniz bir yol da var. Tüm bunların yanı sıra, Sinop'un önemli turizm merkezlerinden biri olan Karakum, Boztepe Burnu'nun üzerinde yer alıyor.

Antik Çağ'da ada olan Boztepe Burnu'nun kuzey yakası liman olarak kullanılırmış. O dönemler volkanik bir ada olan Boztepe Burnu, ismini de bu sönmüş volkan tepesinden alıyor zaten. Hala daha halk arasında ‘ ada' olarak anılan Boztepe Burnu'nu, Sinop'a geldiğinizde mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Boztepe Burnu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?