Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kıyıkışlacık Gezilecek Yerler

Kıyıkışlacık civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Muğla
Zeytinlikuyu Plajı
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
Muğla
İasos Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 yorum)
Muğla

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Kıyıkışlacık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı geniş bir mahalle olan Kıyıkışlacık, bünyesinde barındırdığı doğal ve tarihi güzelliklerle dikkat çekiyor. Milas civarında bulabileceğiniz en bakir ve kristal temizliğinde koylardan birini bünyesinde barındıran Kıyıkışlacık, geçmişi binlerce yıla uzanan bir yerleşim yeri olma özelliği sayesinde birçok tarihi mirasa da ev sahipliği yapıyor.

Özellikle Mayıs ve Ağustos arasında yoğun bir şekilde turist alan bölge, Güllük Körfezi bölgesinde yer almaktadır.

Kıyıkışlacık gezilecek yerler arayışında olanlar için gelin güneyin bu tarihle iç içe geçmiş yerleşim yerini birlikte inceleyelim.

Milas Güllük Körfezi hattında denize sıfır bir şekilde konuşlanmış olan Kıyıkışlacık turistik yerler açısından birçok seçenek sunuyor. Çok uzun zaman boyunca farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kıyıkışlacık müzeleri ile de ön plana çıkan güneyin tarihi hazinelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Tabii güneyin kristal temizliğindeki sahillerine ev sahipliği yapan bu şirin mahallede harika bir deniz tatili yapmak da mümkün. Kıyıkışlacık plajları billur temizliğinde suları ve altın renkli kumları ile tatilcileri mutlu etmeye devam ediyor. Kıyıkışlacık’ın ziyaretçilerine sunduğu fırsatlar bunlarla da sınırlı değil.

Iasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi: Tarih boyunca bir balıkçı kasabası olarak kullanıldığı bilinen Kıyıkışlacık’ın geçmişine göz tanıklık etmek için harika bir seçenek olan Iasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, ismini aldığı Iasos Antik Kenti’nin içinde yer alıyor.

1995 senesinde Türk ve İtalyan arkeologların ortak çalışması ile bir açık hava müzesi haline getirilen balık pazarını yıl boyunca ziyaret etmeniz mümkün. iasos Antik Kenti’nin agorasında yer alan müze dönemin tüm mimari özelliklerini taşıyor. .

Zeytinlikuyu Plajı: Deniz tatili fanatikleri için muhteşem bir koyda yer alan Zeytinlikuyu Plajı zemini tamamen kumlarla kaplı turkuaz bir deniz deneyimi sunuyor. Kontrollü bir şekilde yavaşca derinleşen bir eğime sahip olan plaj bu açından çocuklu aileler için de tercih sebebi oluyor.

Ziyaretiniz sırasında doğabilecek her türlü ihtiyacınız için gerekli tesis ve çözümlere sahip olan Zeyntinlikuyu Plajı’nda sakin ve huzur dolu bir gün planlayabilirsiniz.

Iasos Antik Kenti: Kıyıkışlacık’da çeşitli tarihsel dönemlerde farklı milletlere ev sahipliği yapmış olan Iasos Antik Kenti, tarih meraklısı ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Yapılan araştırmalara göre ilk olarak orta tunç çağında yerleşim yeri olarak kullanılan şehir, daha sonraları da gerek konumu gerekse balıkçılık için çok uygun olan limanları nedeniyle kullanılmaya devam etmiş. Kıyıkışlacık müzeleri arasında en fazla alana ve tarihi esere ev sahipliği yapan antik kent yıl boyunca gezilebiliyor.

Bünyesinde geniş bir agora, tapınaklar, anıt mezarlar, tiyatro, akropol, mozaik evleri gibi tarih meraklılarının dikkatini çekecek bir çok kültürel mirası bulunduran antik kent aynı zamanda Bizans döneminden kalma bir ortaçağ kalesine de ev sahipliği yapıyor.

Tabii isminden de anlaşılacağı üzere Iasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi de antik kentin agorası içinde yer alıyor. Böylece kentin ziyaretçileri tek lokasyonda muhteşem tarihi zenginliğe sahip iki müzeye erişim sağlamış oluyor.

Milas’ın incisi Kıyıkışlacık doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi zenginlikleri, müzeleri ve muhteşem iklimi ile Türkiye’den ve tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Ziyaretçilerine butik otel ve apartlardan, resort ve spalara kadar geniş bir skalada konaklama imkanı sunan Kıyıkışlacık’da herkes için bir seçenek bulmak mümkün.

Siz de hemen Kıyıkışlacık otelleri sayfamızı ziyaret ederek hayalini kurduğunuz tatili planlamaya başlayabilirsiniz.

Kıyıkışlacık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kıyıkışlacık Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : İasos Antik Kenti, Kıyıkışlacık Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek ücretsiz yerler : İasos Antik Kenti, Zeytinlikuyu Plajı, İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Kıyıkışlacık Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler : İasos Antik Kenti, Zeytinlikuyu Plajı, İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Kıyıkışlacık Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek yerler nelerdir?
Kıyıkışlacık Mah için gezilecek yerler : İasos Antik Kenti, Zeytinlikuyu Plajı, İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Kıyıkışlacık Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.