İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi

  • Muğla / Milas / Kıyıkışlacık

İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi

Muğla'nın Milas ilçesinde varlığını sürdüren İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, toplam 107 x 87 metre açıklığa sahip antik bir şehir. Şehrin en önemli yapısı olarak görülen Agora, kentin düzlük olan kısmında yer alıyor. Dört adet girişe sahip olan İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi'nin günümüzdeki girişi ise Bizans dönemine ait. Bu alanda, Erken Bronz Çağı'ndan (M.Ö. 3300-3000) Geç Bizans (M.S. 1261-1453) dönemine kadar çok sayıda medeniyete ait olan yapılar üst üste bulunuyor.

İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi'nde yer alan Agora'nın ortasında ise çeşitli küçük kutsal yapılar ve sunaklar göze çarpıyor. Alanın dört tarafını da stoalar çevreliyor ve bu stoalar M.S. 2. yüzyıldaki inşaat çalışmalarından kalma.

M.Ö. 4. yüzyılda İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi'nin yönetimi, Hekatomnos sülalesine geçmiş. Şehrin surlarının inşasının da bu döneme tarihlendiği düşünülüyor. Surların uzunluğu ise 2 km. Tepenin güney yamaçlarındaki doğal teras üzerinde ise, diğerlerine göre oldukça gösterişli bir ev yer alıyor. M.S. 2. yüzyılda inşa edilen bu ev, Helenistik mimari özelliklerini taşıyor. Şehirdeki Nekropolis ise M.Ö. 2. yüzyılın ikinci yarısından M.S. 4. yüzyıla kadar kullanılmış.

Olur da yolunuz bir gün Milas'a düşerse eğer, İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi'ni de görmeyi ihmal etmeyin. Girişin ücretsiz olduğu İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi'ni 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında saat 09.00'dan 19.00'a kadar, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise saat 08.00'den 17.00'ye kadar haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın