Kağıthane Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Kağıthane civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
İstanbul

Sadabad Camii

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
İstanbul

Kağıthane Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

18. yüzyıldan önce laleleri ile meşhur olan Kağıthane, Evliya Çelebi’nin eserlerinde etkili bir biçimde anlatılmaktadır.

Kağıthane, Damat İbrahim Paşa dönemini kapsayan ve tarihin en hareketli dönemlerinden biri olan Lale Devri’nin de geçtiği yerdir. Dönem boyunca 60 civarında kasır ve köşkler yaptırılmış, dere kenarları ağaçlarla süslenmiştir. Lale Devri’nden bu yana kalan kimi eserler, Kağıthane’nin hala en özel noktalarını oluşturur.

Tarihte birçok kez ismi geçen Sadabad Kasrı ise ne yazık ki günümüze ulaşamamıştır. Lale Devri’nde yapılan bu kasrın, iki katlı olduğu bilinmekte olup, mermer çeşmeli tavanları ve göz alıcı nakış işlemeleri ile ünlü olduğu söylenmektedir.

Atiye Sultan için Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Atiye Sultan Kasrı ise günümüze birkaç restorasyon ile ancak ulaşabilmiş yapılardandır. Oysa, manevi yönden oldukça önemli bir değeri olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu kasır, sultan Abdülaziz’in tahta çıktığı yerdir. Atiye Sultan Kasrı’nın önünde ise 3. Abdülhamid Çeşmesi bulunmaktadır.

Kâğıthane’de yaptırılan ilk cami ise Sadabad Aziziye Camisi’dir. Zaman içerisinde birçok kez yıktırılıp, yeniden inşa edilen cami için Sultan Abdülaziz çok çaba sarf etmiştir. Batı mimarisinin etkileri görülmektedir.

Kâğıthane’de bulunan ve halen ayakta olan Hamidiye Su Terazisi, yerçekiminin etkisinden yararlanarak, suyu Balmumcu Deposu’na ve oradan da Yıldız Sarayı’na pompalamaktadır. Kule, herhangi bir şekilde kullanılmamasına rağmen, kendi kendine çalışmaya devam etmektedir.

Kağıthane Alt Bölgeleri

Çağlayan OtelleriSeyrantepe Otelleri
Daha fazla gör