Elaiussa Sebaste

  • Mersin / Erdemli / Kızkalesi

Elaiussa Sebaste

Kral yolu, sağlık dilekleri anlatılan 800 yıllık hamam, 1500 yıllık lahitler, amfi tiyatro… Koskoca bir tarihin yattığı bu antik kent Mersin'de adı az duyulmuş olan Elaiussa Sebaste'dir. Antik kent sınırları içerisinde yer alan Ayaş beldesinin altında yatıyor, maalesef ki. Günümüzde bir kısmı görülebilen kentin MÖ 2. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Antik kentteki kazılar dönem dönem de olsa halen devam etmektedir. Günümüze kadar sadece küçük bir kısmının gün yüzüne çıkarıldığı kentin büyük bir bölümü ise birçok antik kentte olduğu gibi hala toprak altında.

Zeytinlik anlamına gelen Elaiussa şehrinin kurulması ve Strabon‘a göre Romalıların egemenliği altındayken verilen isim olan Sebasta kentleri ile birleşiminden doğan Elaiussa Sebaste Antik Kenti, iki tarafından genişçe koyların olduğu bir ada şeklindeymiş. Bu kent deniz ticareti açısından da oldukça önemli bir noktada yer alıyormuş. Doğu ve batı arasındaki ticareti sağlayan önemli bir liman kenti görevi üstlenen Elaiussa Sebaste, zamanla önemini yitirmeye başlamış.

Elaiuse Sebaste Antik Kenti, Mersin ile Kızkalesi arasında yer alan Ayaş beldesinde yer alıyor. Silifke – Mersin yolu üzerine olan ve Kızkalesi'ne 4 km uzaklıkta olan kent, Mersin'e 55 km mesafede. Günümüzde ücretsiz gezilebilen antik kent ne yazık ki koruma altında değildir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
elaiussa sebaste
10

-

Buradaki antik yapıyla ilgili çalışmalar ve restorasyonlar yeni yeni başlamış durumda. Yol boyunca görülen antik tiyatrolardan en görkemlisi burada yer alıyor. Oldukça geniş bir alana sahip. Akdeniz'e karşı tüm heybetiyle hala ayakta duran bu antik tiyatro ziyaretçilerini adeta büyülüyor.