Öküzlü Ören Yeri

  • Mersin / Erdemli / Kızkalesi

Öküzlü Ören Yeri

Öküzlü Ören Yeri, Akdeniz'in incisi tarihi ve turistik mekanları ile ünlü Mersin'in Erdemli ilçesi sınırları içinde bulunan, Ayaş beldesine 15 km. mesafede konumlanmaktadır. Hellenistik, Roma, Bizans dönemlerinde yerleşim alanı olarak kullanılmış tarihi bir yerdir. Bölgenin diğer ünlü tarihi ören yerlerinden olan Kanlıdivane - Çanakçı Köyü yol ayrımından stabilize bir yola saparak ulaşılmaktadır.

Ayrıca Erdemli'nin Limonlu mahallesinden de ulaşılabilen ören yeri Limonlu'ya 8 km uzağında olan Batısandal Köyü yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Öküzlü Ören Yeri, geç Helenistik, Roma, erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Öküzlü Ören Yeri Kızkalesi'ne 25 km. mesafededir.

Taş yapılardan oluşan kentin bazı bölümleri yer yer ayakta kalmıştır. Bazı bölümleri de günümüze kadar çok fala dayanamamıştır. Ancak antik kentin taş döşeli alt yapısı halen sağlam durumdadır. Zamana karşı koymayı başaran burç ve giriş kapısı kalıntıları ziyaretçilere eskiden burada kurulmuş olan şehrin ana hatlarını tasvir edebilecek durumdadır. Öküzlü Ören Yeri'nin bazilikası ve sarnıçları da halen ayaktadır. Lahitler ise kente girişi sağlayan stabilize yolun kenarında bulunmaktadır.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
okuzlu oren yeri
10

-

Selamlar, emeğinize sağlık. Güzel Mersin hakkında bizleri bilgilendirmeniz ve daha fazla tanıtımını yapmanızı diliyorum. Teşekkürler. Sevgi ve ışıkla…

2
okuzlu oren yeri
10

-

Öküzlü Ören Yeri Mersin karayolu üzerinde Silifke'ye doğru giderken sağ tarafta direkt dikkat çekiyor. Zaten Mersin Silifke karayolu üzerinde ilerlerken boylu boyunca bir tarih size eşlik ediyor. Mersin Ayaş'ta bulunan bu ören yerindeki antik tiyatro ilk dikkat çeken yapı. Tiyatro tam denize karşı konumlanmış ve günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde kalabilmiş. Tiyatronun eteklerinde lahitler ve diğer yapılar da.. Devamını Göster