Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi Hakkında

Ankara-Polatlı’da bulunan Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, geniş kapsamlı bir gezi mekanıdır. Müze, 2008 yılında Ulaştırma Bakanlığı, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı’nın iş birliği ile açılmıştır. Malıköy Tren İstasyonu’nun Kurtuluş Savaşı döneminde önemli bir rolü vardır. Müzede 5.713 şehit adına Mehmetçik anıtı, Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi, 1897 yapımı lokomotif, o dönemlerdeki uçakların aslına uygun yapılan uçak bölümleri bulunmakta. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan demiryolu malzemeleri de müzenin sergilenen parçaları arasında. Çok kapsamlı bir gezi alanı olan Malıköy Tren İstasyonu Müzesi’ni gezmek için birkaç saatinizi ayırabilirsiniz. Müze her gün gezilebilmekte olup, ziyaretler 09:00 - 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
03.06.2016
Adem şabanoğlu
Tarih kokan ama bakımsız
Bir sefer yolum düştü ve gezme fırsatı buldum. Güzel, tarih kokan ama bakımsız kalmış. Tanıtımı çok iyi yapılmamış. `Ankara`’ya ortalama 50 km uzaklıkta bir yer. Çoğu insan varlığından habersiz.
5/5 Mükemmel
21.02.2015
Burhan
Hiç bakım yapılmamış
Her gün müzenin önünden geçiyorum. Hiç bakım yapılmamış, yazık.
5/5 Mükemmel
28.09.2013
Misafir
Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
Malıköy\'ün önemi Türkiye\'nin kurtuluş harbinde hürlüğün bağımsızlığın bugünkü mutluluğun, huzurun rahatlığını elde etmek için savaşın ilk kıvılcımın çıktığı yerdir. Müze içinde önemli olaylardan ikisinden bahsedeceğim. 1) Savası kaybettik diye evraklar eşeklere yüklenmiş başkent `Kayseri` diye yola çıkmış resim. 2) Müzede temsili olan uçaklar havadan düşmanların kaçtığını görüp pilotlar paşalara \"düşman kaçıyor\" demesinden sonra artık son çaremiz gücümüz savunma Malıköy\'den başlamıştır.

Konum

Haritada gör