Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler

Polatlı Gezilecek Yerler

Polatlı civarında görülmesi gereken 7 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Polatlı Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Gordion Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Ankara
Duatepe Anıtı
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Ankara
Gordion Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Kayabaşı Mozaiği
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 yorum)
Ankara
Synnada Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara

7 mekandan 7 tanesi gösteriliyor

Polatlı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Ankara’nın orta batı kısmında yer alan Polatlı, şehrin önemli yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yılın her mevsiminde turistlerin uğradığı Polatlı da gezilecek yerler bakımından farklı seçeneklere sahip. Sizler için hazırladığımız Polatlı turistik yerler listesini paylaşmadan önce, ilçenin tarihi hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Bölgedeki en eski insan yerleşmelerinin milattan önce 3000 yıllarına dek uzandığı biliniyor. Bölgede bulunan Gordion antik kenti içerisindeki bu yerleşmelerin ardından Polatlı’da pek çok farklı uygarlık yaşıyor. Hititlerden Friglere, Lidya ve Romalılardan Bizans ve Selçuklulara değin uzanan bir liste Polatlı’yı ikamet yeri olarak belirlemiş toplulukları içeriyor.

Tarih sahnesinde günümüze yaklaştıkça ilçenin Kurtuluş Savaşı döneminde önemli bir yere sahip olduğunu da görüyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi, bu topraklar üzerinde gerçekleşiyor. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün muharebeyi yönettiği karargah da yine bu ilçe içerisinde bulunan Alagöz Mahallesi sınırlarında bulunuyor.

İlçenin tüm bu tarihi geçmişi düşünüldüğünde Ankara Polatlı gezilecek yerler listesinin değerli tarihi mekanlara sahip olduğunu görmek bizim için pek de şaşırtıcı olmuyor.

Ankara Polatlı da gezilecek listesi içerisinde sahip oldukları tarihi değer ile öne çıkan pek çok mekan bulunuyor. Bu bağlamda Gordion Müzesi, Dua Tepe Anıtı, Alagöz Karargah Müzesi, Zafer Anıtı Müzesi gibi ilçenin tarihi değerlerini ziyaretçilere yaşatacak kıymetli mekanlar karşımıza çıkıyor.

Polatlıya yakın gezilecek yerler listesi içerisinde ise Ankara’nın kıymetli gezilecek yerleri içerisinde öne çıkan Anıtkabir, Kuğulu Park, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi yerler bulunuyor.

Gordion Müzesi: Polatlı gezilecek yerler listesi içerisinde sizlere gezmenizi önereceğimiz ilk mekanlardan bir tanesi Gordion Müzesi oluyor. Polatlı’nın Yassıhüyük köyü içerisinde bulunan bu müzedeki eserler kronolojik bir sistem ile ziyaretçi karşısına çıkıyor. Müze içerisinde Eski Tunç Çağı’ndan Orta ve Geç Tunç Çağı dönemine dek uzanan eserler sergileniyor.

Bununla birlikte Polatlı tarihi mekanlar arasında da değerlendirebileceğimiz Gordion Müzesi, Kral Midas’ın tümülüsüne de ev sahipliği yapıyor.

Malıköy Tren Garı Müzesi: Milli mücadele yıllarında oldukça değerli bir yere sahip olan Polatlı, bu mücadelenin ruhunu gözlemleyebileceğiniz mekan ve müzeleri de sınırları içerisinde barındırıyor. Mücadele esnasında bu bölgede bulunan garlar sayesinde cephelerdeki ihtiyaçlar gideriliyor.

Özellikle Sakarya Meydan Savaşı zamanında önem kazanan bu garlar arasında bulunan Malıköy Tren Garı, savaş esnasında yararlanan askerlerimizin ilk duraklarından bir tanesi olarak biliniyor. Bir revir görevi görmesinin yanı sıra üs olarak da kullanılan bu gar, ilerleyen senelerde bir müzeye dönüştürülüyor.

Polatlı’nın tarihi yerleri listesinin bu değerli mekanında savaş esnasında kullanılan silah ve araçlar sergileniyor. Bununla birlikte döneminde asker sevkiyatı yapak amacı ile kullanılan bir lokomotif ve de tren vagonları da ziyaretçi karşısına çıkıyor.

Alagöz Karargah Müzesi: Polatlı tarihi yerler listesi içerisinde sizlere ziyaret etmenizi önerebileceğimiz bir diğer mekan da Alagöz Karargah Müzesi olarak karşımıza çıkıyor. İlçenin milli mücadele için büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Milli mücadelenin giderek çetinleştiği Sakarya Meydan Savaşı’nın gerçekleştiği günlerde Alagöz’de bulunan bu ev, büyük bir değer kazanıyor.

Atatürk’ün karargah olarak kullandığı bir yer haline geliyor. 1967 senesinde bir müzeye çevrilen ev, savaş döneminin atmosferini gözleri ile görmek isteyen tarihsever turistlerin uğrak mekanlarından bir tanesi haline geliyor. Müzenin içerisinde Atatürk’ün burada konakladığı esnada kullandığı eşyalar sergileniyor.

Toplamda 12 odadan oluşan karargahın içerisinde giyim odası, yemek odası, heyet ve muharebe odaları gibi bölümler de bulunuyor.

Polatlı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Polatlı için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Polatlı için gezilecek en popüler tarihi yerler : Kayabaşı Mozaiği, Polatlı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Polatlı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Polatlı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Gordion Antik Kenti, Synnada Antik Kenti, Polatlı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Polatlı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Polatlı için gezilecek ücretsiz yerler : Gordion Antik Kenti, Duatepe Anıtı, Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, Polatlı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Polatlı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Polatlı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gordion Antik Kenti, Duatepe Anıtı, Gordion Müzesi, Polatlı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Polatlı için gezilecek yerler nelerdir?
Polatlı için gezilecek yerler : Gordion Antik Kenti, Duatepe Anıtı, Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, Polatlı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.