Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

  • İstanbul / Şişli / Harbiye

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, kozmopolit mega kent İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan elit ilçelerinden Şişli'de bulunan çok amaçlı bir gösteri merkezi konumundadır. Yıl boyunca yüzlerce farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, bir gösteri merkezi olma özelliğinin yanı sıra uluslararası yarışmalar için kullanılan İstanbul'un tek kapalı spor salonu özelliği de taşımaktadır.

Kongre merkezinin projesi Şinasi Şahingiray, Fazıl Aysu ve P. Vietti-Violi'ye aittir. Temeli ise dönemin belediye başkanı Dr. Lütfi Kırdar tarafından atılmış ve 1949 yılında Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası ile açılışı yapılmıştır.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, 7.000 kişilik bir kapasitesi sahip olup tüm spor dallarının müsabakaları düzenlenmekteydi. Ancak mekan 1992 yılından sonra spor faaliyetlerine kapatıldı. Lütfi Kırdar kompleksi iki ayrı birimden meydana gelmektedir.

Ana bina; kongre, konser ve toplantı gibi faaliyetlere hizmet ederken, Rumeli binası fuarcılık hizmetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Harbiye'deki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı aynı zamanda Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nun da hemen yanında konumlanmaktadır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın