Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü
Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü - Görsel 1
Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü - Görsel 2
Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü - Görsel 3
Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü Hakkında

Tarihi milattan sonra 50 yılına kadar giden tarihi köprü Romalılar döneminde Gök Su üstüne inşa edilmiştir. Kutça ya da Kutluca köyü ile Duranlı köyleri arasına yapılmış olup Geudos adı verilmiştir.

Köprünün en önemli görevi tarihi ticaret yollarından biri olan ipek yolu ile Nikomedia’ ya yani İzmit’ e ulaşan yolun üzerinde olan köprü sonraki yıllarda Taşköprü adıyla anılmaya başlanmıştır. Bu tarihi köprü Taşköprü bölgesine de ismini veren önemli Roma yapılarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Antik Nikomedya şehrinde dönemin yöneticileri tarafından bastırılmış sikkelerde bir köprü resmi yer almaktadır. 2 bin yıllık Nikomedya sikkelerinde resmedilen köprü, bugün hala tüm heybetiyle ayakta duran Taşköprü’ dür. Günümüzde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilin Roma dönemine ait tek köprüsü olan Kutluca Köprüsü’ nü gün yüzüne çıkartmak için çalışmalara başlamış durumda.

Uzman kişilerden oluşan ekipler tarihi köprünün; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini tamamladı. Tamamlanan bu projelerle tarihi Roma yolu üzerinde bulunan Kutluca Köprüsü’ nün restorasyonuna başlaması için Karayolları Genel Müdürlüğü’ ne teslim edilmiştir.

Yorum / Değerlendirme

Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Sizin İçin Hazırladıklarımız