Kuleli Askeri Lisesi

  • İstanbul / Üsküdar / Çengelköy

Kuleli Askeri Lisesi

İstanbul Boğazı'nın kıyısındaki tarihi binaların arasında kendine yer edinen Kuleli Askeri Lisesi, harika bir manzaraya sahip. Askeri bir okul olan lisede TSK'ya mevcut subay yetiştirilmektedir.

Kuleli Askeri Lisesi'nin binasının bulunduğu noktada ilk zamanlar bir manastır ve kule bulunuyordu. Yavuz Sultan Selim zamanında bu bölge kışla olarak düzenlenmiştir. Askeri lisenin ilk temelleri II. Mahmut döneminde atılmıştır.

Her Osmanlı padişahı küçük eklemelerle kendi dönemlerinden izler bırakmıştır askeri lisenin bulunduğu bölgede.

Kuleli Askeri Lisesi'nin önüne 2006 yılında Türk Bayrağı dikilmiştir. Bu bayrak İstanbul'un birçok noktasından görülüyor. Bayrak, 43 metre boyuna sahip olmakla birlikte, şehrin en büyük 2. bayrağı konumunda. Kuleli Askeri Lisesi'nin bir bölümü müze olarak hizmet veriyor. Okul, Üsküdar-Çengelköy'de bulunmasından dolayı kolay bir ulaşım yoluna sahip.

Müzede okul öğrencilerinin şimdiye kadar kazandığı ödüller, çeşitli antika eşyalar sergilenmektedir. Müzenin en şık ve en göze çarpan eşyaları arasında ise altın sırmalı koltuklar var. Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihi binasına, müzesine ve özellikle muazzam manzarasına mutlaka zaman ayırmalısınız.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Harika bir tarih
10

-

Harika bir okul, harika bir tarih ve gurur vesilesi. Gezip görmeyi çok isterdim. Kim bilir kimler geldi, kimler geçti bu şanlı okuldan. Bizim gurur duyduğumuz Türk subaylarımız ve askerlerimiz Allah sizi ve okulunuzu korusun. Sizi vatana bağışlasın.