Eski İstanbul Semtleri: Üsküdar

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Eski İstanbul Semtleri: Üsküdar
Türkiye'nin en kalabalık ama aynı zamanda da en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, iki kıtaya yayılan coğrafi konumu, dünyaca ünlü İstanbul Boğazı ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin en çok merak ettiği şehirler arasında bulunuyor. Tarihi Yarımada'nın yıllara meydan okuyan yapıları, Boğaz'da nazlı nazlı süzülen yalılar, sahil şeridinde yapılan sakin yürüyüşler ve tarihi köşkler ve daha pek çok şey İstanbul'u eşsiz kılıyor.

İstanbul'un popüler semtleri ise keşfetmek için saatlerce yürümeyi ya da kalabalıklara karışarak yorulmayı göze aldırtacak kadar güzel. Bu semtlerden biri de kuşkusuz Üsküdar. Anadolu Yakası'nın en renkli ve kültürel semtlerinden olan Üsküdar'da tarihin tozlu sayfalarına karışmaya, modernle geçmişin izlerini aramaya hazır olun.

Kız Kulesi

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarÜsküdar'ın simgesi olan ve Salacak Sahili'nde Marmara Denizi'ni selamlayan Kız Kulesi, 2500 yıllık geçmişiyle Antik Çağ'dan günümüze kadar ulaşan eserlerden biri olma özelliğini taşıyor. Efsanelere konu olan ve İstanbul denilince ilk akla gelen yapılardan olan Kız Kulesi'ne, hemen karşısındaki iskeleden kalkan botlarla ulaşabilir, restoran ya da kafe bölümünde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ancak kulenin en güzel yanı tepesine çıktığınızda sizi karşılayan muhteşem Boğaz manzarası, aklınızda olsun.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

842 TL

En Uygun Fiyata Git

Şemsi Paşa Camii ve III. Ahmet Çeşmesi

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarKız Kulesi sonrası Salacak Sahili'nden Üsküdar Sahili boyunca Boğaz manzaralı bir yürüyüş yapabilirsiniz. Sahil boyunca yürürken karşınıza ilk olarak bir Mimar Sinan eseri olan Şemsi Paşa Camii çıkıyor. Deniz kenarında yer alan bu tarihi eseri ziyaret edebilirsiniz. Sahil boyunca yürümeye devam edince III. Ahmet Çeşmesi'ni göreceksiniz. 1700'lü yıllarda inşa edilen ve Üsküdar meydanını kaplayan bu çeşme, adeta yıllara meydan okuyor.

Mihrimah Sultan Camii

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarMimar Sinan'ın Kanunui Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'a olan aşkını ilan etmek için yaptığı rivayet edilen bu camii, Mimar Sinan'ın en güzel eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca, Nisan ve Mayıs aylarında Bayezid yangın kulesinden veya o bölgedeki yüksek bir noktadan bu yapıya doğru bakıldığında, gün doğumunda iki minaresi arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında ise ayın doğuşunun izlenebileceği söyleniyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Üsküdar Tekel Sahnesi ve Bizans Sarnıcı

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarÜsküdar meydandan ve iskeleden geçip, büfelerden yayılan yemek kokuları ve vapurdan inen, vapura binen kalabalık eşliğinde sahil boyu yürümeye devam ederseniz, sağ tarafta İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi'ni göreceksiniz. Taş binasıyla oldukça dikkat çeken bu binanın hemen yanında da günümüzde harabe olarak varlığını sürdürmeye çalışan Bizans Sarnıcı yer alıyor. Eğer o gün burada bir temsil varsa mutlaka bu sahnede bir oyun izlemenizi tavsiye ederiz. Binanın tarihi atmosferi sizi sarıp sarmalayacak, bundan emin olabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu

Tekel Sahnesi'nden biraz ilerleyince Fethi Paşa Sosyal Tesisleri tabelasını göreceksiniz. Birkaç dakikalık bir tırmanış sonrası ulaşacağınız yemyeşil koru ve sunduğu nefis Boğaz manzarası keyfinizi yerine getirmeye yetiyor. Özellikle lale ve erguvan mevsiminde rengarenk bir doğal güzelliğe bürünen koruda, yürüyüş yapabilir ya da buradaki mekanlarda sevdiklerinizle sohbet ederek yemek yiyebilirsiniz.

Kuzguncuk

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarÜsküdar'ın en güzel semtlerinden olan ve tarihi evleri, hala sürdürülen mahalle kültürü ve birbirinden lezzetli yemekler yapan mekanlarıyla Kuzguncuk, kesinlikle Üsküdar'a gidince uğramanız gereken yerlerden biri. Tarihi konakta yer alan Nail Kitabevi, mahalle sakinleri tarafından sebze yetiştirilen Kuzguncuk Bostanı, birbirinden güzel cumbalı konakları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve Ekmek Teknesi dizisinin çekildiği fırın ve kahvehane ile Kuzguncuk, her göreni etkilemeyi başarıyor. Keşif Rehberi'mizde bulunan Kuzguncuk Semt Rehberi'ni okuyarak, Kuzguncuk gezinizi daha da detaylandırabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarBoğaz'ın naif sarayı Beylerbeyi Sarayı, mimarisi ve sunduğu manzarasıyla İstanbul'da ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu huzur veren bahçeleri ve burada yer alan köşkleri ile saray, eskiden Osmanlı pardişahlarının sayfiye mekanı olarak kullanılıyormuş. Sarayı gezerken geçmişin izlerini takip edecek ve zaman kavramını unutacaksınız. Sarayı gezdikten sonra dilerseniz burada yer alan kafede kahvaltı yapabilir, Boğaz'a karşı tarihle iç içe bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi

Eski İstanbul Semtleri: ÜsküdarMarmara, Haliç, Adalar ve Beyoğlu'nu aynı anda görebileceğiniz, İstanbul'un en yüksek noktalarından olan Çamlıca Tepesi, özellikle gün batımında ziyaretçilerine büyülü anlar yaşatıyor. Üsküdar gezisini Çamlıca Tepesi'ndeki muhteşem manzarayı izleyerek tamamlamak adettir. Buraya Üsküdar meydandan kalkan otobüslerle ya da özel aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz. Gün batımını bu tepede karşılamak, akabinde de çay içerek günün yorgunluğunu atmak sizi İstanbul'a tekrar aşık edecek.
Eski İstanbul Semtleri: Üsküdar

Boğaz ve yeşilin, tarihle kültürün bir arada olduğu, her bir köşesinde sizi şaşırtacak bir eserin yer aldığı Üsküdar, İstanbul'un en çok ziyaret edilen ve en çok sevilen ilçerinden biri olmaya devam ediyor. Her damak zevkine uygun mekanlarıyla da ön planda olan Üsküdar'da sizi keyif ve keşif dolu bir gün bekliyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

499 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)