Kocaeli Saat Kulesi

  • Kocaeli

Kocaeli Saat Kulesi

Kocaeli sınırları içerisinde İzmit Kemalpaşa Mahallesi'nde yer alan Kocaeli Saat Kulesi'nin yapılış tarihi 1902 yılına kadar uzanır. Sultan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle İzmit valisi Musa Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır. Bugün hala görkemini korumayı başaran kule, Mimar Vedat Tekin tarafından yapılmış neoklasik bir tarza sahiptir. Yapı aynı zamanda mimarin ilk yapıtları arasında sayılmaktadır. Kulenin at kısmında 3 adet çeşme ve hem sebillerin alınlığında hem de kapısının üzerinde taş kitabeler yer almaktadır. Kule 1970'li yıllarda onarım görmüştür.

II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılında tıpkı Kocaeli Saat Kulesi gibi Osmanlı sınırları içerisinde yer alan çeşitli büyük şehirlere valiler tarafından saat kuleleri yaptırılmıştır. Bunlardan bazıları ise Kastamonu, Adana, İzmir, Üsküp, Şam ve İstanbul'dur.

Kocaeli Saat Kulesi'nin orta katında yer alan çember kartuşta II. Abdülhamit'in tuğrası yer almaktadır. Alt kısmında yer alan çeşmeler mermer motiflidir. Dört katlı olan kulenin dördünce katında saat odası bulunmakta daha sonra yukarı doğru saçaklı bir çatı ile son bulmaktadır. Dönemin tarzı hakkında fikir edinmemizi sağlayan saat kulesi bölgenin önemli simgelerinden biri olup, seyahatiniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz dönem yapılarından biridir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın