Klazomenai Antik Kenti, Urla mekan profili ve Klazomenai Antik Kenti hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Klazomenai Antik Kenti

0.0puan

Klazomenai Antik Kenti Tanıtımı

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Klazomenai Antik Kenti, 12 İyon kentinden biridir. Kalıntılarının bir kısmı Urla Kemik Hastanesi'nin yer aldığı Karantina Adası'nda bulunmaktadır.

Limantepe'den Cankurtaran ve Ayyıldız tepelerine kadar yayılmış olan antik kentte yapılan arkeolojik kazılarda Arkaik, Erken Tunç ve klasik çağlardan tabakalara rastlanmıştır.

Kazı sırasında erken tunç döneminden kalan ve koridorlu ev olarak tanımlanan saray yapısının bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Ardından yine aynı noktaya yakın bir yerde şehir suru bulunurken diğer yeryüzüne çıkan kalıntılar ise; yuvarlak tek mekanlı evler, çok sayıda fırın ve ocak yerleridir. Bulunan kalıntılar arasında El havanları, öğütme taşları, toprak kapları da vardır. Klazomenai Antik Kenti'nin günümüze kadar getirdiği kalıntılar oldukça zengindir. Bu antik kent dağınık bir şekilde de olsa görülmeye değer yapıtlarıyla ilgi görmeye devam etmektedir. Bu arada izmir Körfezi'ni gözler önüne seren ve muhteşem bir manzaraya hakim olan Çeşmealtı'ndaki Güvendik Tepesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Urla

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler