Eski Şark Eserleri Müzesi

  • İstanbul / Fatih

Eski Şark Eserleri Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri içerisinde yer alan üç müzeden biridir Eski Şark Eserler Müzesi. Anadolu, Mezopotamya, Mısır ve Arap Yarımadası'nın İslam öncesi dönemlerine ait olan eserlerin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi, gün yüzüne çıkan tüm kalıntıları ziyaretçilerine sunuyor. İstanbul'un önemli müzeleri arasındadır ve Gülhane'deki sergilendiği bina da tarihi yapılardan biridir.

Fatih'in gezilecek yerlerinden biri olan müze, sadece sergilediği eserlerle değil; aynı zamanda tarihi binasıyla da hayranlığınızı kazanacak. Müze bnası 1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılmıştır. Eski Şark Eserleri Müzesi'nde Arabistan, Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Urartu eserlerini bir sınıflama ile gelen ziyaretçilerine sunmaktadır. İlginizi çekecek bir diğer bölüm ise; 75.000 tane çivi yazılı belgenin sergilendiği Tablet Arvişi…

Müzeleri gezip zengin bir dünya tarihine tanık olmak sizleri etkileyen gezilerdense kesinlikle Eski Şark Eserleri Müzesi'ni ziyaret etmelisiniz. Tabii Fatih'in tarihi kalıntılarına da zaman ayırabilirsiniz. Örneğin; Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii ve Ayasofya Müzesi ilk görmeniz gereken yerler arasındadır. Fatih'in semt semt, sokak sokak dağıttığı diğer tarihi yapıtları ziyaret ederek; İstanbul'un unutulmaya yüz tutmuş eserlerini de keşfedebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın