Hüsnü Züber Yaşayan Müze

Hüsnü Züber Yaşayan Müze
Hüsnü Züber Yaşayan Müze - Görsel 1
Hüsnü Züber Yaşayan Müze - Görsel 2
Hüsnü Züber Yaşayan Müze - Görsel 3
Hüsnü Züber Yaşayan Müze - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Hüsnü Züber Yaşayan Müze Hakkında

Bursa'nın Muradiye semtinde ziyaretçilerini bekleyen Hüsnü Züber Yaşayan Müze, geçmişte devlet misafirhanesi, sonrasında ise Rus Konsolosluğu olarak faaliyet gösteriyordu. 19. yüzyıldan kalma Osmanlı Evi olan Hüsnü Züber Yaşayan Müze, sanatçı Hüsnü Züber tarafından restore edilerek 1992 yılında müze olarak ziyaret açıldı ve henüz Züber sağlıklı iken Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlandı.

Hüsnü Züber Yaşayan Müze içerisinde; sanatçı Hüsnü Züber'e ait yakma-dağlama tekniği ile yaptığı pyrogravure koleksiyonu, yine yakma-dağlama tekniği ile birleştirdiği eşyaları üzerinde çeşitli Osmanlı motifleri ve Konya, Taraklı, Bademli ve Çan ağaç kaşıklarından oluşan geniş bir koleksiyon sergileniyor.

Bir demirle çeşitli desenlerin, motiflerin resmedildiği çeşitli yörelere ait tahta tabak ve kaşık koleksiyonu, zaman içerisinde 450 parça Türk ahşap eşyasına ve 600 Türk motif ve koleksiyona ulaştı. Olur da bir gün yolunuz Bursa'ya düşerse eğer, Hüsnü Züber Yaşayan Müze'yi de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Hüsnü Züber Yaşayan Müze
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?