Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Hacettepe Üniversitesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Hacettepe Üniversitesi Hakkında

Hacettepe Üniversitesi; Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan ve 2 Şubat 1954 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurulan, bir devlet üniversitesidir. Hacettepe Üniversitesi; ilk olarak Çocuk Sağlığı Kürsüsü olarak kurulmuş, Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve hastanesi olarak 1957 yılında faaliyete geçmiştir.

1958 yılında ise eğitim, öğretim, araştırma çalışmaları ile kamu alanında hizmet vermeye başlamıştır. 1961 senesinde Hemşirelik, Tıbbı Teknoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kurulmuş, 1962 senesinde ise Beslenme ve Diyetetik alanlarında eğitim sağlayan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur. Hacettepe Sağlık Bilimleri Yüksekokulu; 1963 yılında Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi haline getirilmiştir.

Bununla birlikte Temel Bilimler, Hemşirelik, Fizyoterapi – Rehabilitasyon, Tıbbi Teknoloji ve Sağlık Teknolojisi Yüksekokulları bu fakülteye bağlanmış ve yine Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Diş Hekimliği Yüksekokulu kurulmuştur.

Hacettepe Bilim Merkezi; Hacettepe Tıp Merkezi’ nin kurulmasıyla birlikte Hacettepe Tıp Merkezi Hastanesi’ nin de hizmete girmesiyle, 1967 yılında 892 sayılı kanunla Hacettepe Üniversite olmuş ve Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitim hayatına başlamıştır.

Daha sonra Ev Ekonomisi Yüksekokulu, Eczacılık ve Diş Hekimliği Yüksekokulları da 1971 yılında fakülte haline getirilmiştir. Sıhhiye ve Beytepe olarak 2 ana yerleşkeden oluşan Hacettepe Üniversitesi; Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde eğitim vermektedir.

Hacettepe Üniversitesi; 15 fakülte, 15 enstitü, 4 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul, 1 konservatuar, 98 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim hayatını sürdürmektedir. 3. 600 Akademik Personel Sayısı ile eğitim veren Hacettepe Üniversitesi’ nin öğrenci sayısı 50. 000’ nin üzerindedir.

Şehir merkezine 18 km, Aşti Otobüs Terminaline 12 km ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ na 50 km mesafede bulunan Hacettepe Üniversitesi’ ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum / Değerlendirme

Hacettepe Üniversitesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?