Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Gedik Ahmet Paşa Medresesi
Gedik Ahmet Paşa Medresesi - Görsel 1
Gedik Ahmet Paşa Medresesi - Görsel 2
Gedik Ahmet Paşa Medresesi - Görsel 3
Gedik Ahmet Paşa Medresesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gedik Ahmet Paşa Medresesi Hakkında

Afyonkarahisar'daki Gedik Ahmet Paşa Külliyesi'nin günümüze sağlam gelen bölümlerinden biridir Gedik Ahmet Paşa Medresesi. Külliye ve külliyenin önemli bir parçası olan medrese, adını banisinden alır. Bu yapı 1472 yılında inşa edilmiştir. Medresenin mimarı ise Ayaz Ağa'dır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi'nin mimarisi dikdörtgen planlı olup, yapımı sırasında kesme taş kullanıldığı görülmektedir.

Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır. Medresenin iki büyük kubbesi bulunuyor. Bunlar dışında tam 24 tane küçük kubbesi vardır. Aynı zamanda hücreleri de bulunuyor medresenin. Gedik Ahmet Paşa Medresesi dönem dönem çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında bir müze deposu olarak kalmış. Belli bir dönem boş kalarak işlevselliğini kaybetmiştir.

1995-1997 yılları arasında ise Türk İslam Eserleri Müzesi olarak düzenlenip hizmete açılmıştır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi'ni Afyonkarahisar'daki gezilere dahil edilmesini öneriyoruz. Tarihin farklı bir döneminden günümüze kadar gelen medrese, mistik atmosferiyle keyifli bir gezi olacak….

Yorum / Değerlendirme

Gedik Ahmet Paşa Medresesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?