Gala Gölü

  • Edirne / Enez

Gala Gölü

Edirne'nin Enez ve İpsala ilçe sınırlarında yer alan Gala Gölü, Enez'e 10 km, İpsala'ya ise 22 km mesafede konumlanmaktadır. Muhteşem bir doğaya ve ekosisteme sahip olan göl, aynı zamanda 6.087 hektarlık bir alanda kuruludur. Gölün 1991yılında 2369 hektarlık alanı Tabiat Koruma Parkı ilan edilmişken, 2005 yılında 6.087 hektara çıkarılan alanı Milli Park haline gelmiştir.

Kuş popülasyonu açısından oldukça zengin olan Gala Gölü'nde kızıl şahin, kerkenez, karabatak, pelikan gibi özel türlerin yanı sıra angıt, yeşilbaş ördek, kuğu, gri balıkçıl, küçük beyaz balıkçıl olmak üzere yaklaşık 130 çeşit tür bulunmaktadır. Bu nedenledir ki her yıl kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları bölgeyi gözlemlemek için ziyaret etmektedir. Göl, flora açısından da oldukça zengindir.

Gala Gölü ülkemizin ikinci büyük kuş gölü olarak bilinmekte olup İstanbul gibi bir metropole yakın olması nedeniyle şehirden kaçıp nefes almak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık dışında gölde yapılabilecek aktiviteler arasında piknik, doğa yürüyüşü, bisiklet gelmektedir. Gelen ziyaretçiler gölün doğal yapısını bozmamak adına oldukça özen göstermektedir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Kimsenin Haberi Yok
2

-

Bu göl dünyanin neresinde olsa ,orası ihya olur Enezde olunça ihyayi birak ,kimsenin haberi yok.