Fethiye Camii, Fatih mekan profili ve Fethiye Camii hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Fethiye Camii

10puan

Fethiye Camii Tanıtımı

İstanbul'un önemli yerleşim alanlarından biri olan Fatih, her semtine serpiştirdiği tarihi ve doğal noktalarıyla, yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Laleli Camii'yle, Kalenderhane Camii'yle, Çinili Hamam'ıyla, Karikatür ve Mizah Müzesi'yle ve Beyazıt Meydanı ile Sultanahmet Meydanı'nda bulunan diğer yapılarla önemini korumaya devam eden Fatih'in bir diğer önemli tarihi yapısı ise Fethiye Camii'dir.

Fethiye Camii olarak bilinen bu yapı aslında önceden Pammakaristos Manastırı'ydı. 13. Yüzyılda Bizanslı Mihail Glabas Tarkaniotes tarafından yaptırılmıştır. İstanbul'un fethinden sonra patrikhane olarak; 1601 yılında İran savaşlarında Azerbaycan'ın ve Gürcistan'ın fethedilmesinin ardından cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cami olarak kullanılması için bir yenilenme sürecinden geçmiştir ve içerisine kıble yönünde mihrap yapılarak, minaresi ile medresesi inşa edilmiştir. Fethiye Camii, Cumhuriyet döneminde müze olarak kullanılmaya başladıysa da; 1960'lı yıllarda tekrar cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. Fethiye Camii'nin içindeki mozaikler oldukça dikkat çekicidir. Hem iç hem de dış mimarisinin güzelliği görülmeye değerdir.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Görülmesi gereken camilerden

-

Kiliseden camiye çevrilmesi dolayısı ile diğer kiliseden camiye çevrilmiş yapılar gibi burada da minber malumunuz tam olarak oturtulamasa da çok güzel bir cami. Caminin bir bölümünde müze de yer alıyor. Güvenlik gerekçesi ile malumunuz namaz vakti haricinde diğer zamanlarda alarmlar kurularak kapısına kilit vuruluyor. Balat'a gelindiğinde görülmesi gereken camilerden (yapılardan) birisi. Tavsiye olunur.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Fatih

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler