Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi - Görsel 1
Fener Rum Erkek Lisesi - Görsel 2
Fener Rum Erkek Lisesi - Görsel 3
Fener Rum Erkek Lisesi - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Fener Rum Erkek Lisesi Hakkında

Balat’ ın tarihi dokusuna en çok yakışan yapılardan biri Fener Rum Erkek Lisesi. İstanbul’ un en güzel yerlerinden birinde yer alan bu tarihi okul, şehrin az sayıda faaliyet gösteren Rum eğitim kurumlarından biri.

Gerek mimari yapısı, gerek tarihsel değeri ile Fener Rum Erkek Lisesi, bana göre İstanbul’ un en görkemli binalarından biri. Fener Rum Erkek Lisesi, patrikhanenin hemen arkasında, Sancaklar Yokuşu’ nda bulunuyor. Fransa’ nın Marsilya kentinden getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırılması dolayısıyla halk arasında ‘Kırmızı Okul’ olarak anılıyor.

Fener Rum Erkek Lisesi, Haliç’ in her iki tarafından da hemen göze çarpıyor. Kırmızı rengi ve kubbeli mimarisi ile bu binanın göze çarpmaması işten bile değil zaten. Okulun binası, 19. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan ve Fener Rum Erkek Lisesi mezunları arasında bulunan Mimar Dimadis tarafından inşa edilmiş.

Yapımı 5 senede tamamlanan okula ise maalesef girilemiyor. Sadece dışarıdan görüp, fotoğraflayabilirsiniz. Ben ise bu muhteşem binanın içerisini gezebilmiş şanslı insanlardan biriyim. Bu da Fener Rum Erkek Lisesi’ nde öğrenim gören arkadaşlarım sayesinde gerçekleşti tabi. Aksi takdirde mümkünatı yok içini görebilmenize. Okulun içerisi tamamıyla ahşap zeminden oluşuyor. Kokusu bile ahşap.

Adım attıkça gıcırtı sesleri geliyor zaten. Öyle hoş, öyle otantik bir havası var ki, hayran kalmamak elde değil. Öğretim kalitesi de oldukça yüksek Fener Rum Lisesi’ nin. Benim gittiğim dönemde en fazla 50 öğrenci vardı. Sadece 1 öğrenci için bile bölüm açmışlar.

Eğer yolunuz İstanbul’ a düşerse, Fener Rum Erkek Lisesi’ ni içine giremeseniz bile dışarıdan da olsa mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Yorum / Değerlendirme

Fener Rum Erkek Lisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?