Eyüp Sultan Türbesi

  • İstanbul / Eyüp

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan ilçe Eyüp'te bulunmaktadır. Türbe, Eyüp Sultan Cami'nin hemen yanı başındadır. Eyüp Sultan Türbesi, ilk Müslümanlardan biri olan Hazreti Eyüp'e aittir.

Yıl boyunca yüzbinlerce inananın ziyaret ettiği Eyüp Sultan, çeşmesinden akan suyun kutsal sayıldığı, avlusunu asırlık çınar ağacının süslediği bir külliyedir. Osmanlı'nın günümüze ve İstanbul'a bıraktığı en büyük tarihi miraslardan birisi olan külliye İslam dünyasının önemli isimlerinden biri olarak inanılan Eyüp Sultan'ın ebedi ikametgahını da içine almaktadır.

Eyüp Sultan Türbesi bu devasa külliyenin kalbidir. Türbe, Eyüp Sultan'ın Hakk'ın rahmetine kavuşmasıyla kefeki taşı kullanılarak, sekiz köşeli ve kubbeli olarak inşa edilmiş. İç duvarları ve camiye bakan kısmı 16. ve 19. yüzyıllardan kalma Kütahya ve İznik çinileri ile kaplıdır. Mezar odasının orta kısmında, III. Selim döneminde gümüş şebekeyle kaplanan ahşap sanduka bulunmaktadır. Geçmişte yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda yapı, mimari açıdan oldukça zenginleşmiştir.

Eyüp Sultan'ın sandukasının üstünü örten örtü ise hattat Rakım Efendi'nin yazmaları ile süslenmiş bir örtüdür. Türbenin iç kısımdaki levhalar, değişik dönemlerde hattatlar ve padişahlar tarafından yazılmış ve oraya astırılmıştır. Tüm bu değerli nesnelerin yanı sıra türbe ziyaretinizde Hz. Muhammed döneminden kalma sancağı ve peygamberin ayak izini de görebilirsiniz.

Müslümanların ziyaret ettiği önemli yerlerden olan Eyüp Sultan Türbesi, aynı zamanda İstanbul'u ziyaret edip gezenlerin uğrak yerlerinden biridir. Eyüp Sultan Türbesi'ni gezdikten sonra Pierre Loti'de dinlenip Haliç manzarası eşliğinde sıcak bir çay içmeyi sakın unutmayın.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Görmeden ölme
9

-

Gez dünyayı gör Konya'yı deseler de Eyüp İstanbul'un gözbebeği. Gelip görmeden ölme. O peygamber dostuna duada bulunmak feyz i bereketinden faydalanmak ne büyük saadet. Eyüp el-ensari.