Toplantı ve Organizasyon (1)
Poi (4)

Eshab-ı Kehf Külliyesi

+ 5 Fotoğraf
4.9/5
Mükemmel
5 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Eshab-ı Kehf Külliyesi Hakkında

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunuyor Eshab-ı Kehf Külliyesi. Külliye, burada yedi arkadaşa ithaf olarak inşa edilmiş. Antik Çağ’dan beri kutsal sayılan ve Eshab-ı Kehf ismiyle bilinen kayalık bir tepenin yamacındaki mağaranın çevresine kurulmuş Eshab-ı Kehf Külliyesi. Kuran-ı Kerim’de ifade edildiğine göre, mağarada yıllarca uyuyan arkadaşlar (Yedi Uyurlar), uyandırıldıktan kısa bir sonra vefat etmişler ve bu olaya şahit olan insanlar tarafından da mağaranın yanına mescit (kilise) yapılmış. Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni, Bizans İmparatoru II. Theodoius (408-450) yaptırmış. ‘İsa Mescidi’ adıyla bilinen ve zaman geçtikçe harabe halini alan kilise, Anadolu Selçuklularının Maraş Emiri olan Nurestüddin Hasan Bey tarafından, 1215-1234 yılları arasında, içerisinde bugünkü caminin de yer aldığı pek çok inşaat geçirmiş. Bugün Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne baktığımızda, bazı malzemelerin bu cami inşaatında kullanıldığı ve kutsal mağara ile caminin uyumlu bir halde olduğu hemen göze çarpıyor. Nustetüddin Hasan Bey’in inşa ettirdiği külliyede ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve konaklamalarının sağlanması için ribat ve han da yapılmış. Dulkadir Beyliği zamanında ise medrese, kadınlar mescidi ve buk’a ilavesi ile büyütülmüş Eshab-ı Kehf Külliyesi. Külliyenin diğer yapısı olan Paşa Çardağı ise, 1531 yılında Osmanlılar döneminde inşa edilmiş. Bizans döneminden başlayarak, Anadolu Selçuklu, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti’nin sahip çıktığı Eshab-ı Kehf Külliyesi, Hristiyan ve İslam dünyanda oldukça önemli bir kutsal mekan olarak kabul ediliyor. Bu da gösteriyor ki, Afşin’de yer alan mağarada yaşanan olay, insanlar tarafından da kabul görmüş. Dünyanın hiçbir yerinde böyle muhteşem bir külliyeye rastlanmıyor oluşu ise Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni bir hayli ayrıcalıklı kılıyor. Evet, Afşin bu anlamda tek örnek. Hatta Kahramanmaraşlılar çocuklarına bahsi geçen yedi arkadaşın isimlerini (Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernüş, Tebernüş, Şazen, Eshabil) veriyorlarmış. Dünyada bir örneğine daha rastlanmayan Eshab-ı Kehf Külliyesi, inanç turizmi açısından da oldukça önemli bir yapı. Tüm bu nedenlerden dolayı, yolunuz Kahramanmaraş’a düştüğünde Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni mutlaka ama mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

4.9/5
Mükemmel
5 değerlendirme
Eshab-ı Kehf Külliyesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
20.12.2020
Misafir
7 Uyurlar Mağarası
Mersin tarsus ilçesinde 7 uyurlar mağarası var. Gittim gezdim. Yeraltında afşin deki 7 uyurlar ile bağlantısı nedir acaba . ??
5/5 Mükemmel
16.06.2020
Misafir
Gerçek Eshab-ı Kehf
Türkiye ve dünya genelinde gerçek Eshab-ı Kehf burada bulunmaktadır. Hem bilimsel hem dinsel yönden ispatlanmıştır. Sadece reklamı iyi yapılmamıştır. Roma dönemi, Selçuklu Beylikler dönemi ve Sultan Abdulamit’in izlerini taşır.
5/5 Mükemmel
16.03.2018
suleyman AKAR
Allah inancı taşıyan insanları tasvir eder
Eshab-ı Kehf Külliyesi, putperestliğe karşı gelip, tek Allah inancı taşıyan insanları tasvir eder. Başka bir deyişle o zamanki putperestlik dönemi 309 yıl hüküm sürdüğünü de denilebilir. Günümüzde insan eliyle yapılan teşbihte hata olmasın arabalar, binalar, fabrikalar, vs. gibi zahirde tapılmayan fakat sevgileri insanların kalbine yerleşen ve tüm vakitlerini bunlarla geçiren biz insanlar bir nevi bu aşırı alaka ve sevgiden dolayı bunları birer sanem haline getirmeye varacak noktaya getirmişizdir. Evet, insan dünya üzerinde yaşar, hayatını devam ettirmesi için bir takım şeyler yapar ve yapması da gerek fakat yaptığı her şeyi Allah rızası için yapmalı ve insanlığa faydalı olmasını yine Allah’tan dilemelidir. Bir araç, bina, fabrika yapan bir insan veya insanların bir araya gelerek kurmuş oldukları kuruluşlar insanlığa ne kadar faydalı bir hizmette bulunurlar ve halka hizmet ettiklerinden de dolayı hüneri kendilerinden bilmeyip Allah’tan geldiğini ve Allah razı etme gayesi taşınmışsa kalplerdekini ancak Allah bilir. O zaman mükafatı da Allah verecektir. Bedi uzaman Risalei Nur’da Allah kalbin batnını iman, marifet ve muhabbeti için halk etmiştir. Zahirisini diğer şeylere müheyya kılmıştır. Cinayetkar hırs kalbi deler. Sanemleri, yani putları içine idhal eder, Allah darılır. Maksadının aksi ile mücazat eder, yani cezalandırır. Allah’ın bizi rızasını kazananlardan eylesin, cezalandırılacaklardan eylemesin. Amin. Süleyman Akar (Hesari).
4/5 Mükemmel
23.01.2018
Ayşen Kayalık
İkinci bölgede artık hep bu otelde kalırız
Biz ikinci bölgeye daha önce gelmiştik ama bu otelde ilk defa kaldık. Bundan sonrada bu bölge de geleceğimiz tek otel burası. Otelde her şey çok güzeldi. Personeller bizi memnun ve rahat ettirmek için canla başla çalışıyordu. Odalar güzel ve tertemizdi. Yemeklerin sunumu ve lezzeti harikaydı, biz çok beğendik. Şömine başı müzik keyfi tüm gün kayaktan sonra çok dinlendirici oluyordu. Ayrıca kayaktan sonra otelin spa merkezine gitmenizi tavsiye ederiz.
5/5 Mükemmel
30.04.2016
Misafir
Görülmeye değer bir yer
Görülmeye değer bir yer. Muhteşem bir yer. Hem de7 Uyurlar’ın çeşmesinden su içmelisiniz.

Konum

Haritada gör