Ermeni Patrikhanesi, Kumkapı mekan profili ve Ermeni Patrikhanesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Ermeni Patrikhanesi

  • İstanbul / Fatih / Kumkapı
0.0puan

Ermeni Patrikhanesi Tanıtımı

İstanbul'da bulunan ve Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında Ermenilerce kullanılması için yapılmıştır ve hala günümüzde Türkiye Ermenilerinin önderi konumundadır.

Bu patrikhanenin yapımında etkili olan bir olay yaşanmıştır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethetmeden önce Bursa'ya gelmiştir ve burada Bursa Ermenileri Episkoposu Hovagim'i görmek ister. Tabi Hovagim çok heyecanlanır. Fatih, Hovagim'e ne yaptığını sorar ve incili görüp Allah kelamı okuyorum diye cevap alır. Fatih, Hovagimden rastgele bir sayfa açmasını ister. Sayfadan krallarla ilgili bölüm açılır. Hovagim, “'Sultanım siz geniş yerler fethedece ve tüm dünyanın sultanı olacaksınız.”' Der. Fatih'de “'Bu tüm dünyanın içinde Constantinople var mı?”'diye sorunca Hovagim,”' Ona ne şüphe sultanım, bunun için kitaba ne gerek var.”' diye cevap verir. Bunun ardından Fatih söz verir. “'Andım olsun eğer istanbul'u fethedersem cemaatini bu şehre yerleştireceğim ve seni de patrik ilan edeceğim.”' diyerek oradan ayrılır.

Ondan sonrasını şuan hepimiz biliyoruz. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethederek sözünü tutmuş ve Ermeni Patrikhanesini açarak Hovagim'i patrik olarak ilan etmiştir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler