Ekomüze Zavot Peynir Müzesi
Ekomüze Zavot Peynir Müzesi - Görsel 1
Ekomüze Zavot Peynir Müzesi - Görsel 2
Ekomüze Zavot Peynir Müzesi - Görsel 3
Ekomüze Zavot Peynir Müzesi - Görsel 4

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Hakkında

Kars’ ın Zavot Köyü’ nde (Boğateğe Köyü) yer alan Ekomüze Zavot Peynir Müzesi, Türkiye’ nin ilk ve tek peynir müzesi olma özelliği taşıyor. Müzenin amacı, peynir kültürünü belgelemek, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak.

Geleneksel kaşar ve gravyer yapımını halen daha sürdüren sayılı köylerden biri olan Zavot Köyü’ nün halkı, eski bir mandırayı restore etmişler ve ortaya da Ekomüze Zavot Peynir Müzesi çıkmış. Birleşmiş Millet Kalkınma Programı (UNDP) da destek vermiş bu projeye. Bir gün Kars’ a geldiğinizde, mutlaka Zavot Köyü’ ne uğramalısınız.

Burada sadece Ekomüze Zavot Peynir Müzesi’ ni gezmekle kalmayacaksınız, hem peynirlere lezzetini veren çeşitli bitkilerden yapılan çayları deneyimleyecek hem de bu bitkilerle beslenen yöresel Zavot inekleri ile tanışacaksınız. Bu ineklerden sağılan sütleri ve bu sütlerden yapılan kaşar ve gravyer peynirinin tadına doyamayacaksınız.

Zavot Köyü’ nün mandıralarında tamamen organik ve kendi mahsulleri olan ürünlerle hazırlanan benzersiz bir kahvaltı yapma şansına da erişebilirsiniz. Hem bu peynirlerin nasıl yapıldığına şahit olmak hem de damak tadınızı şenlendirmek için en yakın zamanda Ekomüze Zavot Peynir Müzesi’ ni ve Zavot Köyü’ nü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör