Dedegöl Dağı, Yenişarbademli

Dedegöl Dağı

  • Isparta / Yenişarbademli

Dedegöl Dağı

Isparta'nın Yenişarbademli ilçesinde yer alan Dedegöl Dağı, bağlı olduğu il merkezinin en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir. 2.998 metre uzunluğa sahip olan dağ neredeyse yılın on bir ayı karlarla kaplıdır. Aynı zamanda dağda bulunan Pınargözü Mağarası da ülkemizin bilinen en uzun mağarasıdır. Bu nedenle ünü kısa süre içerisinde tüm ülke çapında yayılmıştır.

Dedegöl Dağı kamp, doğa yürüyüşü ve dağcılık gibi aktiviteler için tercih edilmekte olup her yıl Dağcılık Şenliği'nde bir araya gelen binlerce sayıda dağcıya ev sahipliği yapmaktadır. 3 gün boyunca süren şenliklerde dağcılar Melikşah Yaylası'nda çadır kampı yapmakta ve Dedegöl Dağı'na zirve tırmanışlarını gerçekleştirmektedir.

Oldukça yeşil bir alanda yer alan dağ yürüyüş parkurları, köknar, kızılçam ve ladin ormanlarıyla çevrili doğası görülmeye değer muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Hem spor yapabileceğiniz hem de şehir stresinden uzaklaşarak doğayla buluşabileceğiniz bu dağı özellikle her yıl mayıs ayının sonunda düzenlenen dağcılık şenliğinde ziyaret ederek çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın