Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Türkiye'nin En Güzel Plajları

Türkiye'nin En Güzel Plajları

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 06 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Türkiye'nin En Güzel Plajları

Şezlongtan görünmeyen kalabalık plajlardan sıkıldıysanız, biraz keşfe çıkın ve kendi huzur dolu kumsalınızı bulun. Dalgaların ve rüzgarın sesinden başka hiçbir şeyin duyulmadığı ve doğanın çıplak güzelliğinin ne kadar büyüleyici olduğunu gözler önüne seren el değmemiş kumsalları…

Alanya Kleopatra Plajı: Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’e çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu muhteşem kumsalda denize girmiş. Bu efsaneden geriye de 2 km boyunca uzanan plajın adı Kleopatra plajı olarak kalmış. Oldukça iyi düzenlenmiş olan kumsala giriş ücretsiz. Yaklaşık her 50 metrede bir yeme içme mekanları bulunan plaj, ziyaretçileri düşünerek tasarlanmış. Aynı şekilde şezlong ve şemsiye dizilişinde de düzenli olan plaj, yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Ancak enine ve boyuna iyi kullanılan kumsal sayesinde bu kalabalıklar rahatsız edici olmuyor. Alanya otellerinden birinde konaklıyorsanız bu muhteşem plaja muhakkak gidin...

Çıralı Kumsalı: Antalya’da birinci derece Sit Alanı olarak sıkı koruma altına alınan Çıralı Kumsalı, dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Üç kilometreyi geçen Çıralı sahili boyunca gözü rahatsız edecek yapılaşma yok. Var olan Antalya otelleri, pansiyon ve restoran gibi mekanlar da zakkumların ve narenciye ağaçlarının arasında pek fark edilmiyor.

Kemer Ayışığı Plajı: Kemer plajları her ne kadar kıyı boyunca sıralanan tatil köyleri ve Kemer otellerinin özel malıymış gibi görünse de dileyen herkes bu alanlardan şemsiye ve şezlongları kullanmak koşuluyla yararlanabiliyor. Yarımadanın sağ tarafında bulunan Ayışığı Plajı ise tamamen halka açık.

Kaputaş Plajı: Kaş ile Kalkan arasında bulunan Kaputaş Plajı, hiç beklemediğiniz bir anda çıkıverir karşınıza. Akdeniz’in turkuazıyla laciverti en iyi burada gösterir kendini. Genellikle dalgalı olan denizi ise yüzmeden çok denizle oynaşmaya elverişli. Plajda herhangi bir tesis yok, bu nedenle yiyecek içecek konusunda tedarikli olmanızda fayda var. Kaş otellerinden birinde konaklayarak bu eşsiz plajı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüdeniz Kumsalı: Sadece denizi ve kumsalı ile değil, muhteşem görselliğiyle de son derece etkileyici olan Ölüdeniz, pek çoklarına göre bir numara. Böyle düşünenler haksız sayılmaz, çünkü 2006 yılında Ölüdeniz dünyasının en güzel plajı seçildi. Lagünün iç tarafından durgunluğu ile dışarıda kalan bölümün dalgalı oluşu deniz konusunda farklı zevklere hitap ediyor. Kumburnu’ndan çam ağaçlarıyla gölgelenen karşı kıyıya yüzmek son derece keyifli. Fethiye otellerinde konaklayarak Ölüdeniz kumsalına bir gezi düzenleyebilir, keyfini çıkarabilirsiniz.

Haberin kaynağı için: Voyager Dergi