Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar Rotası, Türkiye

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar Rotası

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar Rotası
Sonbahar geldiğinde içinizi hafifçe ürperten havalar, sararıp yerlere düşen yapraklar, belirli noktalar hariç soğuktan dolayı girilmeye pek de müsaade etmeyen deniz güzergahları aklınıza farklı bir tatil alternatifini düşürüyor mu? Örneğin, sonbahar kampı!

Sonbahar Kampı Nedir?

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıDağcılık ve kamp faaliyetleri için oldukça güzel rotalara sahip olan ülkemizde, kış mevsimi bastırmadan önce gerekli ekipmanlarla doğanın envai çeşit renge büründüğü dönemin keyfini çıkarmak isteyenler için sonbahar kampı ideal bir tercih olur. Elbette öncelikle güzergahı doğru belirlemek gerek. Deniz kenarında, orman içinde veya dağlık bir alanda mı kamp yapmayı tercih edersiniz? Sonbahar kamp yerleri seçimini yaparken hem yaşadığınız veya seyahat edeceğiniz bölgenin şartlarını hem de kendi malzemelerinizin bölgeye ve gideceğiniz yere uygun olması en önemli kriterler arasında.

Sonbahar Kampı İçin En Uygun Zaman

Şimdi, tam da bu yazıyı okurken! Şaka bir yana, eylül ayının ortalarından itibaren kasım ayının sonuna kadar geçen vakit sonbahar kamp alanları için doğru zaman olarak nitelendirilebilir.

Sonbahar Kampı İçin Gerekli Malzemeler

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıSonbahar kampı için gerekli malzemeler, her zamanki kamp malzemelerine göre bazı ufak farklılıklar gösterir.
  • Çadır
  • Uyku Tulumu
  • Mat
  • Sırt Çantası
  • Kamp Ocağı
  • Yedek Kıyafet

Bu malzemeler arasında (çadırdan sonra) unutmamanız gereken en önemli malzemelerden birisi uyku tulumu, diğeri ise kamp ocağı. Sadece yemek için değil, ani bastırabilen gece soğuklarına karşı da ufak bir önlem olarak düşünebilirsiniz. Tabii, soğuk havalara karşı önlem amaçlı termal içlikler, sentetik gömlekler, polar gibi kıyafet seçeneklerini de göz ardı etmemeniz gerek. Sonbahar ve kış kampları için gereken temel malzemeler hakkında daha önce yazdığımız detaylı yazımızda bütün önemli noktalara değinmiştik… Ayrıca kampa yeni başlıyorsanız A'dan Z'ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir? adlı yazımız tam bir rehber niteliğinde!

Sonbahar Kampı İçin Gidebileceğiniz Yerler

1- Göl Manzarasını Sevenlere: Çubuk Gölü, Bolu

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıKaravan veya çadırlarla kamp yapma olanağının bulunduğu Çubuk Gölü, çam ağaçlarıyla kaplı bir bölge. Dolayısıyla tam anlamıyla bir oksijen deposu! Bakir bir doğanın tam ortasında, kuş sesleri arasında kamp yapmak isterseniz ilk tercihiniz burası olmalı. Gölden yaylalara doğru devam eden trekking rotaları, bisiklet güzergahları ve balıkçılık olanakları da kampa farklı bir tat katmayı düşünenler için birebir. Çubuk Gölü'nde sonbahar kampı başlıklı yazımızda, bölgeyi daha detaylı ele almış ve olanaklara daha geniş biçimde değinmiştik.

2- Dağ Havası Sevenlere: Küre Dağları, Kastamonu

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıYeşilin binbir tonuna, mavinin uçsuz bucaksız derinliği eklenir de güzel bir ambiyans olmaz mı hiç? Sonbaharda kamp yapılacak yerler listesinde ilk sıralarda olması gereken bir destinasyon: Kastamonu'daki Küre Dağları! Küre Dağları Milli Parkı sayesinde fazla ıssız bir alan olmaktan kurtulan bölge, tam anlamıyla bir plato karakteri taşıyor. Farklı bitki ve kuş türlerine ev sahipliği yapan Küre Dağları, ülkemizin en sıcak dokuz yerinden birisi olma özelliğine de sahip. Dolayısıyla sonbaharda kampa çıkarken en az kalın kıyafet alınması gereken noktalardan birisi de burası. Kastamonu Yürüyüş Rotaları yazımızı da okuyarak hem kamp hem doğada yapacağınız aktiviteleri bir arada harmanlayarak sonbaharın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

3- Sonbaharda Yaz Havası Arayanlara: Akyaka, Muğla

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıHani ağaçların hâlâ yeşile çaldığı ama yer yer turunculukların baş gösterdiği yazdan sonbahara geçiş dönemleri vardır ya… İşte Muğla'nın Akyaka ilçesi, sonbaharı tam anlamıyla o dönemi sevenler için özel kılıyor. Kasım ayının sonuna kadar, yeşilliğini büyük ölçüde koruyan doğası ve yaz mevsimini aratmayan havasıyla sonbahar kampında yaz tadı almak isteyenlere dönük adeta biçilmiş kaftan. Üstelik bölgedeki mavi bayraklı Akyaka Plajı da oldukça serin bir kamp dönemi vaat ediyor.

4- Kuş Bakışından Şaşmayanlara: Bilgelik Vadisi, Antalya

Yükseklik korkusu olmayan, tam tersine yamaç paraşütünden planöre kadar hava sporlarının her birini deneyebilecek adrenalin tutkunu kişiler için ''Sonbahar kampı nerede yapılır?'' sorusunun tek bir cevabı var: Antalya'daki Bilgelik Vadisi! Akdeniz'e dökülen Köprüçay'ın 160 kilometrelik güzergahı boyunca oluşturduğu Bilgelik Vadisi, Dedegöl Dağı'nın eteklerine kadar uzanıyor.

5- Yaylada Kamp Başkadır Diyenlere: Erikli Yaylası, Yalova

Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar RotasıBir tarafta hiç durmayacakmış gibi akan bir şelale, bir tarafta sonbaharın turuncu renklerini bütün ışıltısıyla yansıtan bir doğa… Yalova'daki Erikli Yaylası için daha iyi bir tanım yapılamaz. Doğaseverlerin yaz kış uğrak yeri olan Erikli Yaylası, peşi sıra Delmece Yaylası'nı da barındırıyor. Denizden 600 metre yükseklikteki Erikli Yaylası'nda karaağaç, ıhlamur, kestane ve elma ağaçları arasında yürüyüş yaparken pek çok farklı şelaleyi keşfedebilirsiniz. Zaten yeni bir şeyler keşfetmeyecek, doğanın içinde kendimizi adeta kaybolmuş gibi hissetmeyeceksek kampa çıkmaya ne gerek var?
Sonbahar Kamp Önerisi: Kampın Tadına Varabileceğin 5 Sonbahar Rotası

Ekipmanlarınızı gözden geçirip Sonbahar aylarında Türkiye'nin birbirinden güzel yerlerinde kamp yapmak, serin havanın avantajlarını doyasıya yaşamak için Sonbahar kamp planlarınızı şimdiden yapmanızı tavsiye ederiz. İyi Kamplar!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)