Şimdi Antalya'da Olmak Vardı Dedirten 9 Şey, Antalya

Şimdi Antalya'da Olmak Vardı Dedirten 9 Şey

2 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Şimdi Antalya'da Olmak Vardı Dedirten 9 Şey
Akdeniz'in incisi, tatilin başkenti Antalya. Zengin tarihi, eşsiz doğası ve modern kent yaşamı ile keşfedilmeyi bekleyen bir cennet adeta. Sıcak yaz günlerinin kapıya dayandığı bu günlerde Antalya'nın tadı bir başka. Gün içinde sizi bunaltmayan güneşi, akşam saatlerindeki serin havasıyla şehir oldukça davetkar ve tam keşfedilesi. Mayıs ayında Antalya Merkez'de yapılacak şeyleri bizler de bu listede sizin için sıraladık.
Keşfe başlamadan önce Antalya otel sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

1 - Kaleiçi

Antalya KaleiçiŞehrin en merkezi ve tarihi noktalarından biri, Kaleiçi. Tarihi nokta; konaklama tesisleri, meyhaneleri, eğlence mekanları, şirin kafe ve restoranları ile sadece yabancı turistlerin değil yerli halkında vakit geçirmek için tercih ettiği yerlerin başında geliyor.
Oyuncak Müzesi: Antalya Oyuncak Müzesi Kaleiçi gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Ünlü yazar ve şair Sunay Akın'ın kuruluşunda öncülük ettiği müzede yaklaşık olarak 3 bin adet antika oyunca sergileniyor.
Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi: Kaleiçi'nde bulunan diğer bir müzede Suna-İnan Kıraç çiftinden satın alındıktan sonra restore ettirdikleri iki bina. Müzeye çevrilerek hizmet veren binalar, korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli. Suna-İnan çiftinin özel koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserlerinin yer aldığı müzede; kahve ikramı, kına gecesi ve damat tıraşı gibi kültürel değerler cansız mankenlerle ziyarete gelenleri anlatılmakta.
Yat Limanı: Kaleiçi'nin sahille buluştuğu noktada yer alıyor liman. İnişli çıkışlı yokuşlardan sonra ulaşılan limanda sahil boyunca yürüyüş yapabilir, kafelerin birinde bir şeyler yudumlayabilir veya limanda bulunan günlük gezi tekneleri ile 1 saatlik kısa turlara katılabilirsiniz.
Gece Hayatı: Akşam saatlerinde başlayan hareketlilik Kaleiçi'nde sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Restoranlar, tarihi meyhaneler, publar ve gece kulüpleri Antalya'nın gece hayatındaki nabzını her daim tutmakta.

2 - Hadrian Kapısı

izmir karagöl kampHadrian Kapısı, Işıklar tarafına yakın bir noktasında Kaleiçi'nin yaklaşık 2000 yıllık heybetli giriş kapısıdır. Mimari dokusunu neredeyse olduğu gibi korumayı başarmış olan yapı, zamanın Roma İmparatoru Antalya'yı ziyaret etmesinin şerefine yapılmış.

3- Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık KulesiSilindir biçimindeki tarihi bir yapı olarak Kaleiçi'nde karşınıza çıkan kule, hem deniz feneri hem de körfeze gelen gemileri gözetleme kulesi olarak 2. yüzyılda yapılmıştır. Surların güneybatı köşesindeki yapı, 14 metre yüksekliğe sahip olup alt kısmı kare ve üstü silindir biçimindedir.

4 - Kesik Minare

Kesik MinareMilattan sonra 5. yüzyılda antik bir tapınak üzerine Bazilika olarak inşa edilen yapı, Osmanlı döneminde II. Beyazid'in oğlu Sultan Korkud tarafından camiye çevrilmiş ve bir minare eklenmiş. Minare'nin ağaç kısmı 19. yüzyılda çıkan bir yangında yanmış ve o günden bu yana buraya Kesik Minare adı yerleşmiştir.

5 - Minicity ve Antalya Müzesi

Antalya Mini CityAnadolu medeniyetlerinin eserlerini içinde barındıran bu mini şehirde yurdumuzun dört bir yanındaki güzellikleri görebilirsiniz, tabi minyatür hallerini. Antalya Müzesi ise 1. Dünya Savaşı sonrasında tarihi eserlerin yağmalanması ve ülkemizden kaçırılmasını engellemek için yapılmış olup içerisinde tarihi değeri yüksek on binlerce esere ev sahipliği yapmaktadır.

6 - Falezler

Antalya FalezlerAntalya Falezler, şehrin en ünlü iki noktası olan Lara Plajı ve Konyaaltı Plajı'nın arasında kalan noktadır. Falezlar sabah saatlerinde spor yapmayı sevenlerin uğrak noktası. İster yürüyüş yapın ister koşun ama sonrasında çimlerde şöyle sere serpe yatarak gökyüzünü izlemeyi ihmal etmeyin. Denize girmek içince yaz sıcaklarında tüm sahil ısınmışken burası buz gibi suyu ile serinlemek için birebir.

7 - Eski Antalya Evleri ve Yivli Minare

Yivli MinareTipik Akdeniz iklimine sahip olan Antalya'nın eski evleri de bu iklimin olumsuz yanlarından en az etkilenecek şekilde inşa edilmiş. Bu yüzden evlerin yapımında soğuk önlemekten çok güneşi önlemeye yönelik olmasına dikkat edilmiş. 13. yüzyıla ait bir Selçuklu yapısı olan Yivli Minare, Antalya'daki ilk İslam yapıları arasında ve kentin simgelerinden biri olarak geçmekte. Kaidesi kesme taştan, gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmış olup 8 yivlidir.

8 - Düden Şelalesi

Düden Şelalesi50 metre yükseklikten akan berrak suyun sesini dinleyebileceğiniz Düden Şelalesi cennet bir köşe adeta. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali'nden alan ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan Düden Çayı iki kola ayrılır. Antalya'ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden ya da bilinen adıyla Karpuzkaldıran Şelalesi ve diğer kolu da Yukarı Düden Şelalesi ya da İskender Şelalesi. Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında olup yaklaşık 40 metre yüksekliğe sahip falezlerden denize dökülür.

9 - Antalya Aquarium

antalya AquariumDünyanın en büyük tünel akvaryumu olan Antalya Aquarium, 40 tematik ve 131 metrelik uzunluğa, 3 metrelik genişliğe sahip tünel akvaryuma sahip. Ziyaretçilerini sualtının göz alıcı dünyasında bir yolculuğa çıkaran akvaryum, dünyanın dört bir yanından hikayeler anlatıyor. Antalya'nın yeni cazibe merkezi Aquarium, Antalya'nın kalbinde, tam şehir merkezinde Konyaaltı sahiline sadece 70 metre mesafede.

Spor Bonusu: Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent kayak merkeziAntalya'da aynı anda iki mevsimi de yaşamak isteyenlere farklı bir alternatif sunuyor. Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya'nın hareketli merkezine sadece 50 km mesafede. Önce Beydağları'na tırmanıp bu merkezde kayak yapar, öğleden sonra da Antalya sahillerine inip denize girmenin keyfini sürebilirsiniz.

Yemek Bonusu: Yemeden Gitme!

Tahinli piyazYöresel lezzetleri, Akdeniz yeşillikleri, zeytinyağlıları saymıyoruz bile. Ancak Antalya'ya gelmişken; tahinli piyazın, tahinli bal kabağı tatlısının ve yanık ya da isli dondurma tadına bakmadan sakın bu memleketi terk etmeyin.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi:Atatürk ve Antalya
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Çok güzel.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Gerçekten Antalya bir başka güzeldir, güzellerin içinde...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)