Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Perge Antik Kent
Perge Antik Kent - Görsel 1
Perge Antik Kent - Görsel 2
Perge Antik Kent - Görsel 3
Perge Antik Kent - Görsel 4
7 Fotoğraf
1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Perge Antik Kent Hakkında

Antalya-Serik’ te antik bir kent olan Perge, Helenistik Dönemi’ nden kalan ve günümüze kadar gelen önemli bir kalıntıdır. Su Kenti kimliğini almasında; antik kentteki büyük hamamlar ve çeşmeler etkili olmuştur. Sıcak Pamphylia ovasındaki Perge’ nin aşağısında kuleler, kapılar, bastionlar ve sur duvarları hala varlığını korumaktadır.

Bu kalıntılarla askeri mimari yapıları hakkında bir bilgi aktarmışlardır. Ayrıca bu antik kent UNESCO Dünya Miras Listesi’ ne önerilmektedir. Aksu Bucağı’ nın sınırlarında bulunmakla birlikte Kilikya-Pisidya ticaretinin yolunun üzerinden de geçmektedir. Kalıntılarından biri olan tiyatro, 12. 000 seyirci alabilecek bir kapasiteye sahiptir.

Ay tanrıçası olan Artemis’ in önemli bir yeri olmuştur Perge’ de. Artemis bu yerin baş tanrıçası kabul edilmiştir. Bu bilgi de antik kentin mistik bir dönemi olduğunun göstergesidir. Antalya’ da tatil yapmak planlarınız arasında ise Perge Antik Kent’ i görmek sizi ayrı bir döneme götürecektir.

Perge’ nin etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız. Hem yeşile ve maviye doyacaksınız hem de tarihi kalıntıları hayranlıkla inceleyeceksiniz. Antalya için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Antalya otelleri adresini ve Antalya gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
Perge Antik Kent
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?