Şifa Diyarı: Kızılcahamam, Rota Önerileri

Şifa Diyarı: Kızılcahamam

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Şifa Diyarı: Kızılcahamam

Soğuksu Milli Parkı, kaplıcaları, otelleri, maden suları, tarihi yerleri ve festivalleri ile tanınan Kızılcahamam aynı zamanda bir şifa merkezi…

Ankara'nın kuzeyinde yer alan Kızılcahamam ilçesi, termal kaynaklar açısından Türkiye'nin en zengin bölgelerinden birisidir. Romalılar ve Selçuklular döneminde de işletildiği bilinen Büyük ve Küçük Kaplıca çok ünlüdür.

Bir rivayete göre 1402 yılında, Ankara Savaşı sırasında Timur, aksayan bacağına şifa olsun diye kaplıcalara gelir. Öyle ki; sıcaklığı 80 dereceye kadar varan kaplıcada önce bacağını suya sokar ve birden yanmayı hissedip “'Aman bre kızılca hamam”' diye bağırır. Kızılcahamam isminin, burdan geldiği rivayet edilmektedir.

Romatizma, siyatik, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, bel ağrıları ve egzama gibi hastalıkalrın tedavisinde destekleyici unsur olarak kullanılan şifalı suları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine tam bir görsel şölen yaratan Kızılcahamam, geniş yelpazeye sahip lezzet seçenekleriyle hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Haberin tamamı için: Ray Gurme / Aralık

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)