Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sığacık Kalesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sığacık Kalesi Hakkında

Seferihisar’ ın şirin beldelerinden Sığacık’ ta limana oldukça yakın bir konumda yer ala Sığacık Kalesi’ nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Uğradığı hasarlar nedeniyle Aydınoğulları ve Osmanlı döneminde defalarda onarım görmüştür.

Özellikle Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Ege Denizi’ ndeki stratejik önemi Kaptan-ı Derya Piri tarafından fark edilmesiyle 1521- 1522 yıllarında, Teos Antik Kenti’ nden getirilen taşlar kullanılarak Sığacık Kalesi yeniden inşa edilmiş ve deniz üssü olarak kullanılmıştır.

Kalede bir dış kale ve bir de askerlerin koğuşu olarak kullanılan iç kale yer almaktadır. 3 kapısı olduğu bilinen kalenin kapıların nerede olduğu ise bugün ne yazık ki bilinmemektedir. Sığacık’ ta gezilecek yerlerinde başında gelen ve özellikle seyahatinize bir kültür turu olanağı kazandıran Sığacık Kalesi, beldenin olmazsa olmaz duraklarından biridir.

Bol bol fotoğraf çekip bölgenin tarihi hakkında bilgi alacağınız bu durağın yanı sıra beldenin mavi bayrakları plajlarında güneşlenebilir, Teos Antik Kent’ i de seyahatinize dahil ederek, sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Sığacık Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?