Saroz Körfezi'nin 12 Keşif Noktası

2 Yorum

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Saroz Körfezi'nin 12 Keşif Noktası
Yaz mevsiminin insanı tembelleştiren sıcaklığında serin sulara girmek herkese iyi geliyor. Özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşayan pek çok kişi çareyi İstanbul'a yakın tatil beldelerinde arıyor. İşte bu yerlerden biri de soğuk denizleriyle ünlü Saroz Körfezi. İstanbul'a sadece üç buçuk saat uzaklıkta yer alan Saroz Körfezi, Edirne'nin güney sahilleri ile Gelibolu Yarımadası'nı kapsıyor.

Edirne tarafındaki Mecidiye ve Erikli sahilleri daha popüler olsa da, denizdeki akıntılar sebebiyle kendini temizleyebilen bir özelliğe sahip olan Saroz Körfezi gizli kalmış pek çok doğal güzelliğe sahip. Bakir ve işletmesiz koylar, yemyeşil ağaçlar ve birbirinden güzel manzaralar Saroz'un sahip olduğu özellikleri bizlere özetliyor.

1 - Gökçetepe Tabiat Parkı

sarozda bir koyMarmara Denizi ile Ege Denizi'ni birleştiren Saroz Körfezi'nin en güzel keşif noktalarından biri olan Gökçetepe Tabiat Parkı, Edirne'nin Keşan ilçesinde bulunuyor. Türkiye'nin en güzel dalış merkezlerinden biri olan ve 2013 yılından beri hizmet veren bu tabiat parkında ormana, denize ve doğaya doyacaksınız. Ayrıca Gökçetepe Tabiat Parkı'nda dalış dışında su ve doğa sporları da yapabilirsiniz. Burada çadır ya da karavan kampı yapabilir, dilerseniz bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

2 - İbrice Limanı

Keşan'ın Mecidiye beldesinde yer alan İbrice Limanı, dalış meraklıları için vazgeçilmez noktalardan biri. Su altı güzellikleri ve doğasıyla ön plana çıkan bu liman iki koydan meydana geliyor. Dalış yapmak istemezseniz kayalıkların üzerine oturarak balıkçı teknelerini ve Saroz Körfezi'nin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca burası balık restoranlarıyla ünlü. Hayatınızda tadacağınız en lezzetli deniz ürünlerini burada yiyebilirsiniz.

3 - Erikli Plajı

günbatımıEdirne'nin Keşan ilçesinde, Erikli Köyü'ne yaklaşık 2.5 km mesafede yer alan Erikli Plajı, tertemiz denizi, bakir koyları ve sahip olduğu doğasıyla her yaştan insanı kendine hayran bırakıyor. Burası aynı zamanda Trakya'nın Bodrum'u olarak da biliniyor. Plajda tekne turları yapabilir, bisiklet kiralayabilir, ister kendi şemsiyeniz ve şezlongunuzla plaja gelebilir, isterseniz de işletmelerin hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Erikli'yi tepeden görmek ve buradaki muhteşem gün batımına şahit olmak isterseniz Yumurta Tepe'ye çıkmanızı tavsiye ederiz.

4 - Kömür Limanı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesi, Fındıklı Köyü yakınlarında yer alan Kömür Limanı, yemyeşil ağaçlarla kaplı bir yolun sonunda, masmavi denizin doğayla birleştiği bir koyda yer alıyor. Dalış meraklılarının yanı sıra, sakin ve huzurlu bir deniz tatili yapmak isteyenlerin de tercihi olan bu liman; sahili taşlık, yolları biraz bozuk olsa da doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Kömür Limanı'na yolu düşen herkes tamamen sessizliğin içinde, huzur dolu bir koyda unutulmaz anlara şahit oluyor.

5 - Enez

seddülbahirEdirne'nin ilçesi olan Enez, yaklaşık 8500 yıllık bir geçmişe sahip ve eski adı Ainos. Enez'in ayrıca Homeros'un İlyada Destanı'nda da adı geçiyor. Meriç Nehri'nin Ege Denizi'ne döküldüğü yerde, çam ormanlarıyla kaplı olan bu güzel beldenin yaklaşık 30 km uzunluğunda sahil şeridi bulunuyor. Plajda pek çok işletme ve otel bulunduğu gibi, İstanbul Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi'nin de sosyal tesisleri bulunuyor.

6 - İtalyan Koyu

Mecidiye'nin en güzel koyları arasında gösterilen İtalyan Koyu, buradaki halk tarafından, koydaki kaleden dolayı Kale Koy olarak anılıyor. Kumlu bir plaja sahip olan bu koyun denizi çok berrak, bu yüzden de yüzerken su altındaki minik balıklarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bu koydaki gün batımı unutulmaz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Burada bir işletme olmasa da çadırınızla kamp yapabilirsiniz.

7 - Fatma Kadın Koyu

Gelibolu'nun Güneyli Köyü'nde bulunan Fatma Kadın Koyu, Gelibolu Yarımadası'nın ve Saroz Körfezi'nin en güzel koylarından biri olma özelliğine sahip. Koy, Güneyli Plajı'na sadece 1.5 km uzaklıkta yer alıyor. Bu koyda aslında bir işletme tarafından hizmet verilse de 2020 yılında hiçbir tesis çalışmadı. Bu yüzden buraya gelirken şemsiye ve şezlongunuzu getirmeyi ihmal etmeyin. Ücretsiz olan koyda kendinizi serin sulara atabilirsiniz. Denizi oldukça berrak olsa da zaman zaman deniz kestaneleri burada çok oluyor. O yüzden deniz ayakkabılarınızı unutmayın deriz.

8 - Cennet Koyu

Gelibolu Yarımadası'nın bir diğer doğa harikası olan Cennet Koyu, Gökçeada'ya kalkan feribotların olduğu belde olan Kabatepe'de bulunuyor. Eceabat'a sadece 15 dakikalık mesafede, Gökçeada'nın tam karşısında yer alan Cennet Koyu, çam ormanları içinde, upuzun kumlu sahiliyle sizi bekliyor. Buraya inen yolun son kısmı oldukça bozuk olduğu için aracınızı koya yakın yerde, yol kenarında bırakmanızı tavsiye ederiz.

9 - Bolayır Altı Plajı

anzak koyuGelibolu'nun Bolayır Köyü'nde yer alan Bolayır Altı Plajı, kumluk plajı ve tertemiz deniziyle Gelibolu'nun popüler noktalarından biri. Birkaç işletmenin yer aldığı plajda doya doya deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Denizi sığ olan plajın berrak suları keyfinizi yerine getirecek.

10 - Sazlıdere Sahili

keşanda adaEdirne'nin Keşan ilçesinde yer alan Sazlıdere Köyü, kıyıdan 2 km uzaklıkta yer alıyor. Sazlıdere Köyü'nde çam ağaçları içinde ilerlerken, eskiden Nato tatbikatları yapılan Üç Adalar'ı görebilirsiniz. Sazlıdere Sahili ise yer yer taşlık ve kayalık olsa da küçük koylar arasında kumsallar bulabilirsiniz. Oldukça berrak bir denize sahip olan Sazlıdere, dalış tutkunları için de dikkat çekiyor.

Gelibolu ve Edirne'nin güney sahillerini kapsayan Saroz Körfezi, hem sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri hem de İstanbul'a yakın konumu sayesinde özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yemyeşil ormanlar, masmavi ve berrak deniziyle kumluk ya da taşlık plajlar sadece kuş ve dalga seslerinin duyulduğu huzurlu bir tatil vaat ediyor. Yaz sıcağına iyi gelen buz gibi sular ve doğanın en bakir hali Saroz Körfezi'nde sizi bekliyor.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Merhaba tm oralak edinenin neresinde kaliyor bir bilgi verirseniz çok sevenirim

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Erikli haric olmak üzere geri kalanları güzeldir

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)