Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her Şey
Avrupa yakasının sahil yolundan Sarıyer – Emirgan yönüne giderken göreceğiniz Sakıp Sabancı Müzesi ülkemizin en özel, en sanatsever müzelerinden biri. Nisan ayında rengarenk lalelerle şenlenen Emirgan Korusu'nun hemen yanı başında yer alan müze ''Atlı Köşk'' olarak da biliniyor. Çok uzun yıllar Sabancı ailesinin evi konumunda olan zarif binası ise hem mimarisiyle hem de muhteşem manzarası ve cennet bahçesiyle görenleri büyülüyor. Özellikle Nisan ayında Emirgan'da açan çiçeklerle birlikte bölgeyi keşfetmek istiyorsanız Keşif Rehberinde bulunan Emirgan Korusunu keşfetmek için 8 Neden adlı rehberimize de göz gezdirebilir, Müze ziyareti sonrasında Emirgan'ın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Emirgan Atlı Köşk

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her ŞeyAtlı Köşk'ün tarihi neredeyse cumhuriyetimizle yaşıt. Mısırlı Hidiv ailesinin 1925'te yaptırdığı binanın mimarı, döneminin iddialı isimlerinden İtalyan Edouard De Nari. Mısırlı Aile, Atlı köşkü 1951 yılına kadar yazlık konut olarak kullandıktan sonra Hacı Ömer Sabancı'ya satmış. Hacı Ömer Sabancı'nın 1966'daki vefatından sonra da Atlı Köşk Sakıp Sabancı ve ailesinin yaşadığı bir yuvaya dönüşmüş.

Sabancı ailesi köşkte oturduğu dönemde odaların dekorasyonu da kendi tercihlerine göre değiştirmiş. Giriş katındaki odaların üçü 18. ve 19. Yüzyılın tarzında döşenip, duvarlarda da ünlü ressamların tablolarına yer verilmiş. Bedri Toraman tarafından resmedilmiş Ömer Sabancı ve eşinin portresinden, ünlü ressam Fausto Zonaro'nun deniz esintisi getiren tablosuna kadar birçok sanat eseriyle karşılaşacağınız evin bölümlerini gezerken uzun zaman ayırmanız gerekiyor. Ayrıca kristal avizeler, zeminlerdeki Hereke Halıları ve süs objeleri de köşkü keşfederken oldukça dikkat çekiyor.

1998'lere gelindiğinde Sabancı ailesi,i köşkü içindeki özel sanat koleksiyonları ile birlikte Sabancı Üniversitesi'ne bağışlamış. Bina içine eklenen yeni galeriler ve yeni düzenlemelerle 2002 yılından itibaren Atlı Köşk, müze olarak hizmet veriyor ve İstanbul'un en iyi müzeleri arasında yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin, namı diğer Atlı Köşk'ün bahçesi de en az iç mekanlar kadar renkli bir anıt şöleni. Bizans ve Roma döneminden kalan çeşmeler, mermer sütunlar ve pek tabii ki atlar bahçenin en nadide eserleri. Bahçedeki iki at heykelinden biri 1864 yılında Louis Doumas adında bir heykeltıraş tarafından Paris'te yapılmış. Hacı Ömer Sabancı'nın başka bir konaktan beğenip aldığı bu heykel bahçeye yerleştirildikten sonra da burası Atlı Köşk olarak anılmaya başlamış. Bahçenin giriş kapısında bulunan diğer heykel ise 1204 yılındaki 4. Haçlı Seferleri sırasında İstanbul'dan Venedik'e kaçırılan dört attan birinin kopyası. Bu heykel de köşkün bahçesine 1957 yılında gelmiş.

Sakıp Sabancı Müzesi İçerisindeki Bölümler

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her ŞeyMüzede sergilenen eserlerin neredeyse tamamı merhum Sakıp Sabancı'nın sanata verdiği değerin göstergesi. Emsalsiz koleksiyonları oluşturan parçaların hepsini kendi çabalarıyla araştırıp bulmuş. Eserlerin tarih aralığı ise oldukça geniş, 14. Yüzyıldan başlayıp 20. Yüzyıla kadar tarihlenen çok nadir parçalardan oluşuyor. Koleksiyonlar ise şöyle;

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu

Tarihten yadigar birçok eseri içine alan koleksiyonda el yazması Kuran-Kerim nüshaları, kıt'a, levha, murakka, dua kitapları, tuğralar, beratlar, fermanlar bulunuyor.

Resim Koleksiyonu

Müzede sergilenen resimlerin çoğu 19. ve 20. Yüzyıla ait koleksiyonlardan oluşuyor. Bu ressamlar arasında oryantalist sanatçı Osman Hamdi Bey, İzzet Ziya, Şevket Dağ, Süleyman Seyyid, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve David Çıracıyan gibi ünlü isimler var.

Ayrıca Abidin Dino'nun yaptığı çizimler ve eşine, arkadaşlarına yazdığı mektuplar ile 1900'lü yıllardaki Emirgan fotoğrafları da koleksiyonun özel arşivleri arasında.

Mobilya ve Dekoratif Eşyalar Koleksiyonu

Bohemya kristallerinden avizeler, antika vazolar, şamdanlar, halılar gibi Osmanlı döneminden birçok eseri kapsayan koleksiyonlar Sabancı ailesinin eskiden yaşadığı odalarda teşhir ediliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi daimi sergilerin yanı sıra geçici sergilere, konferanslara, eğitim programlarına ve kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Picasso ve Dali gibi dünyaca ünlü sanatçıların resim sergilerine de rastlayabiliyorsunuz.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin Diğer Bölümleri

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her Şey

Restoran ve Teras

Müzede bu zarif sanat sunumundan sonra boğaza nazır zarif sofralar kuran bir de restoran var. Müzedechanga Restoran'ın menüsündeki yemekler de müzenin konseptine uygun özel yemekler içeriyor. Müzenin terası ise maviliği izleyerek kahve içebileceğiniz en güzel İstanbul noktalarından biri olup dost toplantıları için de biçilmiş kaftan. Yalnız şunu da belirtelim ki pandemi döneminde teras ve restoran kapalı. Müzeyi ziyaret etmeden önce müzenin web sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Müze Dükkanı

Gezdiğiniz sergilerden bir hatıra kalsın ve güzellikleri unutulmasın diyorsanız koleksiyon katalogları, kartpostallar, kitaplar ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz müze dükkanına da uğrayabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her ŞeyHem deniz hem de karayoluyla müzeye kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Denizyoluyla gelmeyi tercih edecekseniz Dentur Avrasya'nın düzenlediği Kabataş'tan kalkıp Milli Saraylar uğramalı boğaz turuna katılabilirsiniz. Ayrıca şehir hatlarının düzenlediği vapur seferleri de saatleri uyduğu sürece bir ulaşım alternatifi.

Karayoluyla gelecekseniz aracınızla ulaştığınızda müzenin 30 araçlık bir otoparkı var. Otopark doluysa dışarıya park etmek durumunda kalıyorsunuz. Toplu taşımayı kullanıp İETT otobüsleriyle geldiğinizde ineceğiniz durak ise Emirgan Çınaraltı durağı. Kabataş ve Taksimden kalkıp Sarıyer istikametine giden otobüsler bu duraktan geçiyorlar.

Sakıp Sabancı Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Her ŞeyMüzeyi Salı gününden Cuma gününe kadar saat 10:00 – 18:00 arası ziyaret edebiliyorsunuz. Girişte HES kodunuzu belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca termal kamerayla temassız ateş ölçümü de yapılıyor. Online olarak rezervasyon yaptırdığınızda girişte öncelik kazanıyorsunuz. Pandemi nedeniyle Aşı olanlar müzeye girebiliyor, Aşı olmayanlardan PCR testi isteniyor.

Güncel bilet fiyatları ise aşağıdaki gibi;

  • Sakıp Sabancı Müzesi'ne salı günü girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.
  • Tek kişilik Tam Bilet 50 TL
  • Müzekart sahibi, Sakıp Sabancı Müzesi Dostu kartı olana eşlik eden 1 misafir ve 65 yaş üzeri olanlar için geçerli İndirimli Bilet 40 TL
  • Tek kişilik Öğrenci Bileti 25 TL
  • Öğretmenler, engelliler, basın mensupları, Sabancı Üniversitesi personeli ve müzenin tanımladığı özel kart sahipleri ücretsiz giriş yapabiliyorlar.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)