Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Sakarya’yı Keşfetmek İçin En Geçerli Sebep: Acarlar Longozu

Sakarya’yı Keşfetmek İçin En Geçerli Sebep: Acarlar Longozu

Paylaş
Yeşim Özbirinci  
Eklenme: 11 Şubat 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Sakarya’yı Keşfetmek İçin En Geçerli Sebep: Acarlar Longozu
Ülkemiz biyolojik açıdan zengin çeşitliliğe sahip. Bunu, sınırlarımız içinde bulunan longoz bölgeleri ile de anlayabiliyoruz. Peki onlar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Longoz size neyi çağrıştırıyor? Bugün sizlere longozun ne demek olduğundan ve ardından Acarlar Longozu’nu neden ziyaret etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Longoz Ormanları mı, Subasar Ormanları mı? acarlar longozu

Akarsuların beraberinde sürüklediği kil, çakıl, kum gibi organik maddeler deniz kıyısında birikerek bir setin meydana gelmesine yol açar. Zamanla akarsu, kendi sebep olduğu seti aşamaz ve set önünde birikir. Bu süreç büyülü bambaşka bir ekosistemin doğmasına yol açar. Biriken su, arkasındaki ormanı basar ve ortaya sığ suyla örtülü bir orman karşımıza çıkar. Neden subasar ormanları dendiğini de böylelikle anlayabiliriz.

Subasar ormanlarını longoz ormanları olarak da ifade ediyoruz. Bunu anlamak için biraz daha detayına inelim. Longoz, Türkçe bir kelime değil. Bulgarların, bizdeki subasar ormanları gibi dere kenarı ormanlarını tanımlamak için longoz kelimesini kullandıklarını, araştırmacılar ifade ediyor. Bu yüzden bu kelimenin Bulgarca olduğunu ekliyorlar. Ayrıca longoz kelimesi ilk defa Türkiye'de sadece İğneada Subasar Ormanları için kullanılmış. Bu yüzden subasar ormanlara longoz ormanları da diyoruz.

Bir başka önemli nokta daha var. Yukarıda da anlattığım gibi longozlar aslında ortamda oluşan ekosisteme verilen isim. Oluşum sürecini bilmeyenler, longozların bir ağaç türü olabileceğini düşünebiliyorlar. Longozlar birbirinden farklı karaktere sahip ormanları içerir. En çok da kızılağaç, dişbudak, gürgen, saplı meşe gibi ormanların longozlara dahil olduğunu görüyoruz. Longoz Ormanları Yok Mu Oluyor? ahşap platform acarlar longozu

Longoz ormanları artık nadir rastlanan ekosistemler arasında yer alıyor, çünkü dünyadaki birçok longoz ormanı insan faaliyetlerinin sonucu olarak olumsuz etkilendi. Taban suyu, longoz ekosistemlerinin hayatta kalması için çok önemli. Suyun getirdiği organik maddeler sayesinde beslenebiliyorlar. Bu açıdan siyasi aktörlerin tartıştığı su politikaları longoz ormanları için kritik bir noktayı oluşturuyor. Longozları besleyen su alanlarına baraj yapılması, longozların su kaynağının azalmasına sebep olabilir.

Diğer ciddi bir konu da alüvyon bakımından zengin olan bu toprakların tarım için her dönem kullanılması. Biliyorsunuz zehirli birçok tarım ilacı yaşamlarımızı sarmış durumda. Longoz arazisinde tarım yapan köylüler de ekosistem için tehlikeli olabilecek tarım ilaçları kullanabiliyorlar.

Ülkemizde de hatırı sayılır sayıda longoz ormanı bulunuyor ve bunları korumak için elimizden geleni yapmamız lazım. Acarlar Longoz Ormanı – Sakarya gölde yüzen kazlar acarlar

Longozlar denince akla hemen İğneada Longoz Ormanı gelse de Acarlar Longoz Ormanı’nın, ülkemizin ikinci büyük longozları olduğunu hatırlatırım. Hatta Türkiye’nin tek parça şeklindeki en büyük longozudur. Aynı zamanda burası 1. derece doğal sit alanıdır.

Acarlar Longozu göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. Kuş gözlemciliği için güzel bir keşif noktası olabilir. Bunun yanında Türkiye'deki endemik bitki türlerinden biri olan su menekşesi de burada yetişiyor. Çocuk felci tedavisinde kullanılan göl soğanı su bitkisi ve bataklık eğreltisi de bu alanda yetişiyor. 2300 bitki türüne burada denk gelebiliyorsunuz. Ayrıca burası sülün, yaban ördeği, turna, sazan, çulluk gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapıyor. Dişbudak, kızılağaç, karaağaç ve kayın ağaç türleri Acarlar Longozu’nda yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Anlayacağınız çok önemli özel değerlere sahip.

Yaz aylarında kuruyan Acarlar Longozu'nda kışın ise su birikintisi oluşuyor. Su 1,5 metreye kadar derinleşebiliyor. Yazın suları çekildiğinde köylüler, tarım arazisi olarak ortaya çıkan toprağı kullanıyor.

Ortalama 7,5 kilometrelik bir alana sahip olan Acarlar Longozu’nun sadece 750 metre gibi bir mesafesini, tahta platformlar üzerinde gezebiliyoruz. Longoz ormanın korunması için önlem amaçlı olarak böyle bir kısıtlama getirilmiş. Anlayacağınız ortama 20-30 dakika gibi bir süre burayı görmek için size yetebilir.

Daha önceki yıllarda su bisikleti veya sandal kiralayıp gezebiliyordunuz ama 2014 yılı ile birlikte bu aktiviteler de longozu korumak için yasaklandı. Acarlar Longozu'na Ne zaman Gidilir? acarlar gölü longozu

Hangi dönem gelirseniz gelin Acarlar Longozu'nu gezmek çok keyifli olacaktır. İlkbahar ve yazları yeşilliklere dolu bir longoz sizi karşılarken; ekim ve kasım aylarında, mevsimin değişimine burada tanık olmak insanı büyülüyor. Yemyeşillik yerini kırmızı ve sarı yapraklara bırakıyor. Nilüferler pembeleşiyor. Eğer nilüferlerin çiçeklerini açık bir şekilde görmek istiyorsanız burayı saat 09:00 ile 15:00 arasında ziyaret etmeye çalışın. Acarlar Longozu'na Nasıl Gidilir? acarlar subasar ormanları

Kaynarca ve Karasu ilçeleri arasında konumlanan Acarlar Longozu Sakarya il merkezine ortalama 50 kilometre, İstanbul'a ise 190 kilometre uzaklıkta. İstanbul'dan Acarlar Longozu'na ulaşım özel araç ile toplamda 2,5 saat sürüyor. Toplu taşıma ile buraya gelmeyi planlıyorsanız Karasu ilçesinden 108 numaralı özel halk otobüsüne binerek Acarlar Longozu'na ulaşabilirsiniz. Yani önce Karasu ilçesine varmanız lazım. Acarlar Longozu'nda Neler Yapılır? nilüferler

Longozu yürüyüş yolu ile gezebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Yanınızda kendi yiyeceklerinizi getirebilir piknik yapabilirsiniz ama mangalcılara maruz kalma ihtimaliniz olabilir. Ayrıca kuş gözlemciliği ile ilgileniyorsanız, göç zamanı kuş gözlemlemeye gelebilirsiniz.

Sadece longoz ekosistemini görmek için buraya gelmek istiyorsanız, daha geniş kapsamlı bir gezi planı yapabilirsiniz. Günün yarım saatini burayı ayırıp, farklı yerleri de gezi planınıza dahil edebilirsiniz. Etrafında ziyaret edebileceğiniz birçok başka güzel yer daha var. Kerpe, Narköy, Maden Deresi, Yenimahalle yakın mesafelerde görmek isteyebileceğiniz lokasyonlardan bazıları.

Benzer Yazılar

2023 İstanbul Sahur Mekanları

2023 İstanbul Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Ankara Sahur Mekanları

2023 Ankara Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Bursa Sahur Mekanları

2023 Bursa Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022