Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 17 Haziran 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
Özgürce tatil yapmak, dilediğin yere gitmek, dilediğin yerde konaklamak, dilediğin anda dinlenmek kısacası sınırlara bağlı kalmadan gezmenin tadı elbette bir başka oluyor. Dilediğinizce özgür tatil yapmanın en güzel yollarından birisi özel araçla tatile gitmek. İster bir rota belirleyin isterseniz gözünüze ilişen ilk sapaktan içeri dalıp yeni yerler keşfedin, işte özgürlüğü iliklerinize kadar hissetmenin en harika yollarından birisi… Siz de özel aracınızla tatile gitmeyi düşünüyorsanız rehber niteliğinde bir yazı derledik. Özel araçla tatile gitmeden önce dikkat edileceklere dair her şey bu yazımızda!

Arabayla Tatile Çıkmanın Avantajları

Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

{ad:0}
 • Arabayla tatile çıkmak sınırlarınızı zorlamanıza yardımcı olur.
 • Belli bir kalıba ya da rotaya bağlı kalmak zorunda kalmazsınız.
 • Yoruldunuz mu? Dilediğiniz anda dilediğiniz yerde mola verebilirsiniz.
 • Yüksek sesle müzik dinleme isteğinizi dilediğinizce kullanabilirsiniz.
 • En güzeli: Direksiyon sizde, onu istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.
 • Arabayla Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

  1- Yolluk Hazırlayın

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  Şayet uzun bir yolculuğa çıkacaksanız her alanda durup yemek yemek oldukça masraflı olabilir. Damak zevkinize uygun ve gerekli ekipmanlarla araç içerisinde taşıyabileceğiniz tüm yiyeceklerden hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak yolculuğunuzu daha enerjik ve zinde geçirmenizi sağlayacaktır.

  2- Gerekli Elektronik Cihazları Unutmayın!

  Uzun yolculuklarda ihtiyacınıza uygun bütün elektronik cihazları yanınızda taşımanız olası risklere karşı sizi koruyacaktır. Şarj aleti, telefon, taşınabilir pil gibi birçok cihazı yanınızda bulundurmak size kolaylık sağlayacaktır.

  3- Araç Bakımını Yaptırın!

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  Uzun yolculuklar her ne kadar eğlenceli olsa da birçok risk barındırabiliyor. Yola çıkmadan en az bir hafta önce aracınızda bir problem olup olmadığını kontrol ettirin, gerekli bakımlarını yaptırın. Olası bir arızaya karşın çevrede oto sanayi bulmakta zorlanabilirsiniz. Bizden söylemesi!

  4- Yedek Lastik ve Yedek Benzin Deposunu Bulundurun!

  Yollarda neler olacağı bilinmediğinden yedek lastiğiniz ve benzin deponuz muhakkak aracınızda bulunmalı. Yollarda bir karışıklık yaşanma ihtimaline karşı benzin istasyonu bulmakta zorlanabilirsiniz, bu da size büyük problemler çıkarabilir.

  5- Bavul Hazırlayın!

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  Bavulunuzda tatil için gerekli olan kıyafet, kişisel bakım malzemelerini eklemeyi unutmayın. Her ihtimale karşı araçta yanınızda bulunacak yedek kıyafetler için ufak bir çanta ayarlayabilirsiniz.

  Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1- Kuralsız Sürücüler

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  Her zaman olduğu gibi uzun yola çıkarken de dikkat etmeniz gerekenlerden birisi kuralsız sürücülerdir. Bulunduğunuz bölgenin kurallarına kesinlikle uymanız gerekiyor; aynı zamanda bu kurallara uymayan kişilere ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle otobanlarda yüksek hızlarda daha yavaş gidiyor gibi hissederseniz fakat dışarıdan bakan biri için hızınız oldukça yüksektir. En ufak bir dikkatsizlik zarar görmenize neden olabilir. Tatilinizi güven içerisinde geçirmek için kontrolü elden bırakmayın.

  2- Araç Bakımı

  Yola çıkmadan önce son bir kez aracınızın gerekli kontrollerini yapın. Eğer araçta herhangi bir problem varsa bunu yola çıkmadan önce fark etmek size zaman kazandıracaktır ve olası tehlikelere karşı tatilinizde güvende olacaksınız.

  3- Uyku

  Uzun yola çıkmanın en büyük problemlerinden birisi de yetersiz uykudur. Tatile çıkacağınız günün öncesinde uykunuzu yeterli seviyede almaya özen gösterin.. Yetişkinler için günlük 8 saat uyku yeterlidir. Bu yolculuğunuzu hem daha konforlu hem de daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

  4- Mola Verin

  Uzun süreler yola odaklanmak dikkat düzeyinizi düşürebilir. Dolayısıyla 1-2 saat aralıklarla mola vermek hem ihtiyaçlarınızı giderme açısından hem de dinlenme açısından size fayda sağlar.

  Uzun Yola Çıkarken Arabada Bulunması Gereken Şeyler

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  Arabayla tatile gitmek istiyorsanız arabanızda hem güvenlik hem konfor için bulunması gereken teçhizatlar vardır. Bunlar olası acil durumlara ve konforunuzu uzun yol boyunca tutmaya karşı işinizi büyük oranda karşılayacaktır. Peki bu teçhizatlar nelerdir?

  Uzun yola çıkarken arabada bulunması gereken teçhizatlar;

  • İlk yardım seti
  • Trafik seti
  • Hava pompası
  • Yedek lastik, kriko
  • Boyun ve bel yastığı
  • Telefon ve bardak tutucu
  • Yiyecek ve İçecekler
  • Su
  • Islak mendil, peçete
  • Yedek üst

  Belki de uzun yolculukların en özgürce olanı özel araçla tatile gitmektir. İşte bu noktada birçok ince detayla ilgilenmek gerekir. Bu kısmı atlattıktan sonra özgürce yapılan rota seçimleri, dinlenme alanları seçimi gibi birçok noktanın sadece sizin elinizde olması yapacağınız tatili daha verimli kılacaktır. Neredekal.com ekibi olarak size derlediğimiz bu rehberi okuduktan sonra özel aracınızla güvenli bir şekilde tatile çıkmanın tadını çıkarabilirsiniz.

  Özel Araçla Tatile Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler