Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi, Türkiye

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Emine Yıldız

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi
İÇİNDEKİLER:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 15 Kasım 1956 tarihinde Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ülkemizdeki yükseköğretim sisteminde yabancı dilde eğitim vermek ve teknokent kurmak gibi birçok yeniliğe imza atmış bu üniversitenin misyonu ise yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi gerçekleştirebilen bireylerle birlikte topluma hizmet vermek. Her mevsim farklı bir güzelliğe sahip olan kampüsü, alanında yetkin akademik kadrosu, bilimsel araştırma imkânlarıyla Orta Doğu Teknik Üniversite'sinde ciddi manada kaliteli bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, saygın sıralama kuruluşlarından birisi olan İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds 2023 yılı Dünya Üniversiteleri sıralamasında Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında birinci sırada, dünya üniversiteleri arasında ise 501-510 bandında yer alıyor. Dünya çapında geçerli ve nitelikli bir eğitim veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin geliştirdiği en önemli değerlerdendir. Son derece saygın bir uluslararası araştırma üniversitesi olan ODTÜ, öğrencilerini sadece akademik bilgilerle donatmakla kalmaz aynı zamanda gerçek hayata da hazırlar. Zaten eğitim süreciniz boyunca ODTÜ kültürüne oldukça yakından şahit olacak ve fark etmeden bu kültürün bir parçası da siz olacaksınız. Şimdiden tebrik ederiz, parlak bir gelecek sizleri bekliyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Ülkemizin eğitim ve bilim alanında en büyük temsilcilerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İngilizce eğitim vererek öğrencilerini uluslararası bilimsel literatüre katkı yapabilmelerini ve evrensel bir birey olabilmelerini sağlamakta. Seçkin bir akademik kadrodan ve seçkin öğrencilerden oluşan ODTÜ, huzurlu ve herkesin birbirine saygı duyduğu bir atmosfere sahip. Herkesin birbirine “'Hocam!”' diye seslenmesinden de anlayabiliriz bunu. “'Çünkü insanlar herkesten bir şeyler öğrenebilir.”' bilincine sahip bir kurum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü 1960 senelerinde o dönemin rektörü ve üniversitenin kendi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu ağaç bayramları sayesinde ağaçlandırmaya başlanmış. Kampüs günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Doğal ve Arkeolojik SİT alanı olarak belirlenmiş ve 10 milyon ibreli, 23 milyon yapraklı ağaca sahip olmasıyla Ankara'nın en geniş yeşil alanı. Ayrıca kampüs içerisinde doğal yaşama tanıklık etmek mümkün. Kampüs içerisinde keklik, tavşan, kaplumbağa gibi pek çok hayvana ev sahipliği yapmakta. Üniversitenin bütün fakültelerinin bulunduğu Ankara'da bulunan ana kampüsü, vaktinizin çoğunu orada geçirmek isteyeceğiniz ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahip. Öğle arasındaki yemek molası için pek çok alternatif mevcut. Dilerseniz oldukça uygun bir fiyata dört çeşit yemek yiyebileceğiniz yemekhaneye ya da güzelliğiyle kendine hayran bırakan Eymir Gölü'nün etrafındaki damak zevkinize uygun tatları deneyimleyebileceğiniz kafelere gidebilirsiniz.

Değinmek istediğimiz bir diğer konu ise kaynak bakımından oldukça zengin kütüphanesi. Burada araştırmalarınızı yürütebilir veya ders çalışabilirsiniz. Özellikle vize ve final haftalarında oldukça kalabalık olan bu kütüphanenin bir de oturma alanı mevcut. Tabii öğrenciler sınav haftalarında genelde sabahladığı için koltuklarda bir uyku molası vermek zorunda kalıyor, bunu da eklemeden geçmeyelim. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, sosyal, kültürel ve sportif açıdan oldukça dinamik bir yapıya sahip. ODTÜ Kampüsü, açık havuz, kapalı olimpik yüzme havuzu, üç adet kapalı spor salonu, 13.000 kişilik tribün kapasitesine sahip çim futbol stadyumu, tenis kortları, açık basketbol sahaları, açık voleybol sahaları, masa tenisi masaları, koşu parkurlar ve fitness salonu olanaklarını öğrencilerine sunuyor. Üye olmak ya da rezervasyon yaptırmak da oldukça basit, böylece sportif faaliyetlerinize ara vermeden devam edebilirsiniz. Ayrıca üniversite bünyesinde 19 tane kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmakta. Böylece konaklama konusunda da oldukça rahat imkanlar sunmaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nerede?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin merkez kampüsü Ankara ilimizin Çankaya ilçesinde bulunuyor. Çankaya kafeler, sanat atölyeleri, kitabevleri ve sahaflar, kütüphaneler ve restoranlar açısından öğrenci dostu bir yer. Arkadaşlarınızla gezebileceğiniz ve bir şeyler içerken keyifli anlar geçirebileceğiniz mekânlar açısından da epey geniş bir yelpazeye sahip. Ana kampüste Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi bulunuyor. Üniversite oldukça büyük olduğundan içerisinde ring seferleri mevcut. Bu sayede soğuk kış günlerinde yürümek zorunda kalmayacaksınız. Türkiye'nin ilk üniversite yerleşkesi olan kampüs, aynı zamanda Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Mimari Şaheser arasında gösterilmiştir.

Ana kampüs dışında bir kampüse daha sahip Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ülke dışında yerleşke kuran ilk Türk üniversitesi ünvanına da sahip. Üniversitenin Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde ise İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim ve Beşeri Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi bulunuyor.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne Yakın Nerede Kalınır?

Üniversiteye kayıt yapıp biraz da şehri keşfetmek istediğinizde ve uzun süren bir ev ya da yurt arayışı süresince insanın aklında dolaşan düşüncelerden birisi nerede kalınması gerektiğidir. Biz de ister ailenizle, arkadaşlarınızla ya da isterseniz kendi başınıza konaklayabileceğiniz Ankara otellerini sizler için derledik.

1- Merkezi Konumuyla: Ataköşk Group Hotel

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne yakın oteller arasında bulunan Ataköşk Group Hotel, müşterilerine oldukça kaliteli bir deneyim yaşatıyor. Özellikle Ankara'ya gelirken uçak kullanacaksanız otelin sağlamış olduğu havaalanı servis hizmetinden yararlanarak otele kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

2- Muhteşem Manzarasıyla: Point Hotel Ankara

Oldukça modern bir tasarıma sahip Point Hotel Ankara evinizin konforunu aratmayacak türden. Ailenizle konaklamaya en uygun otel seçeneklerinden biri. Özverili hizmeti ve güler yüzlü çalışanlarıyla ziyaretçilerinden tam not alan bir otel.

3- Aileyle Konaklamaya Uygun: Mevra Palace

Tarihi ve estetik görüntüsüyle Meyra Palace ziyaretçilerini tıpkı sarayda konaklıyorlarmış gibi hissettirmekte öncü isimlerden biri. Otelin içinde havuz bulunduğundan kendinizi adeta tatile gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Otelin spa merkezinde verilen masaj hizmeti sayesinde bu stresli dönemde oldukça rahatlayacağınıza eminiz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne Yakın Nerede Yenir?

  • Beyoğlu Halimbey: Kahvaltılıklar ve ev yemekleri yönünden oldukça zengin bir menüye sahip Beyoğlu Halimbey, epey nezih bir işletme. Ailenizle bir mola verdiğinizde dinlenebilmeniz için güzel bir alternatif. Çocuklar için bir oyun alanı ve oyun ablası bulunduğunu da ekleyelim.
  • Qubbe Lounge: Qubbe Lounge, özellikle şık tasarımı ile dikkatleri üzerine topluyor. Ailenizle rahatlıkla oturup sohbet edip zaman geçirebileceğiniz bir yapıya sahip. Serpme kahvaltısı da oldukça meşhur.
  • Yıldız Aspava Balgat: Yıldız Aspava Balgat, Çankaya'da hizmet veren nezih mekânlardan biri. Lezzetli yemeklerinin tadı damağınızda kalacak.

Orta Doğu Teknik Üniversite'nin Ünlü Mezunları Kimler?

  • Ali Babacan: 2009-2011 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı yapmış olan Ali Babacan ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur.
  • Elif Şafak: Ünlü yazar Elif Şafak, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur.
  • Levent Ülgen: Ünlü dizi ve tiyatro oyuncusu Levent Ülgen, ODTÜ Fizik Bölümü mezunudur.
  • Ece Sükan: Oyuncu Ece Sükan, ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunudur.

Ankara'ya Gelmişken Buralara da Gidin

Bu gri şehri sokaklarını renklendiren insanlarıyla Ankara muhteşem atmosferiyle, tarihi yerleri ile meşhur. Dilerseniz gelin beraber Ankara'ya gelmişken gezilmesi gereken yerleri beraber inceleyelim.

Ankara'yı ziyaret edenlerin ilk rotası Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kabri olan Anıtkabir olmalı. Sizi zaman zaman hüzünlendirecek, zaman zaman da gururlandıracak bir yapıya sahip Anıtkabir, Ankara'yı özel ve güzel kılan nadide yerlerden. Anıtkabir ziyaretinden sonra diğer rotamız ise Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi. Mimarisi ve resim sergileri ile sanat alanındaki Türk motiflerini yakından inceleyebileceğiniz bir yer.

Ulus Gençlik Parkı ise Ankara'nın tarihi parklarından. İçinde bulunan lokantalarda ailenizle beraber bir ziyafete ortak olabilir, lunaparkta ise arkadaşlarınızla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Ziyaret edilmesi gereken parklardan bir diğeri ise Göksu Parkı. Burada ailenizle piknik düzenleyebilir, ya da sabah mahmurluğunu parkın içinde bulunan koşu yollarında atabilirsiniz.

Bu tarihi şehre gelmişken İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un evini ziyaret etmeden olmaz. Günümüzde Mehmet Akif Ersoy Müzesi adı altında ziyaretçilerini ağırlayan bu evde, şairin kişisel eşyaları sergilenmekte. Son olarak rotamızda ODTÜ Müzesi var. Üniversitenin tarihini daha iyi anlayabilmek amacıyla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Müzenin içinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kendi arazisinde yaptığı kazı çalışmaları esnasında bulunan arkeolojik eserler bulunmakta.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)