Koç Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi, Türkiye

Koç Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Emine Yıldız

Koç Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi
İÇİNDEKİLER:

Koç Üniversitesi, 1993 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Koç Üniversitesi hakkında bilinmesi gereken en önemli şey ise Vehbi Koç'un hayalleri üzerine kurulan bu üniversitenin ''Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız'' sözlerini bir felsefe haline getirdikleri ve misyonlarının ise ülkemizdeki yetenekli ve zeki gençlerin nitelikli bir eğitim almalarını sağlayarak ülkemizin geleceğini garanti altına almak olduğudur. Kurulduğu günden beri yavaşça Türkiye'nin en iyi üniversitesi konumuna gelen Koç Üniversitesi, aynı zamanda İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kurulu Quacquarelli Symonds tarafından belirlenen Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde 477. sırada yer alarak listeye Türkiye'deki üniversiteler arasından ilk sıradan giren bir üniversitedir. Koç Üniversitesi 22 lisans programı, 29 yüksek lisans programı ve 30 doktora programı ile öğrencilerine nitelikli bir eğitim vermekte. Seçkin bir akademik kadroyu üstün yetenekli öğrenciler ile buluşturan Koç Üniversitesi, başarılı bir geleceğin kapılarını öğrencilere aralıyor.

Koç Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Ülkemizin eğitim alanında dünyadaki en büyük temsilcisi olan Koç Üniversitesi, öğrencilerinin evrensel olarak literatüre katkı yapabilmesi ve dünya vatandaşlığı bilincinde yetişebilmeleri için İngilizce eğitim vermektedir. Huzurlu bir atmosferde nitelikli bir eğitim alabileceğiniz bu üniversitede yabancı uyruklu pek çok öğretim görevlisi de bulunuyor. Böylece yabancı dilinizi zorlanmadan üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Koç Üniversitesi kampüsü doğanın içindeki müthiş manzarası ve estetik tasarımıyla insanın baktıkça içini ferahlatan bir yapıya sahip. Burada eğitim hayatınızın en güzel senelerini geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Üniversitenin ana kampüsü olan Rumelifeneri Kampüsü, ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahip. Rumelifeneri ve Batı Kampüslerinde bulunan yemekhanelerde her damak zevkine uygun kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Yemekhanelerin kalabalık olması durumunda ya da arkadaşlarınızla daha ferah ortamlarda beraber yemek isterseniz kafeterya ve restoranlar da kampüs içerisinde mevcut.

Dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise her kampüsün öğrenci yurdu bakımından oldukça kapsamlı bir şekilde donatılmış olması. Rumelifeneri Kampüsü'nde 21 adet, Batı Kampüsü'nde ise 7 adet yurt bulunmaktadır. Bu şekilde eğitiminiz esnasında konaklama açısından diğer üniversitelere göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yurtta kalabilecek öğrenci kapasitesi sınırlı olduğundan, başvuru tarihlerini üniversitenin kendi sitesinden takip etmenizi öneririz. Bunun yanı sıra, Rumelifeneri Kampüsü sinema salonu, spor salonu, buz pisti, havuz, tenis kortu, yürüyüş parkuru, yapay çim futbol sahası, sağlık merkezi, amfi tiyatro, film stüdyosu, kuaför, fotokopi merkezi ve kütüphane gibi pek çok olanağı öğrencilerine sunmakta. Batı Kampüsü'nde ise yarı olimpik kapalı bir yüzme havuzu, kardio-fitness merkezi, dans stüdyosu ve masa tenisi bulunuyor. Böylece Koç Üniversitesi öğrencilerine nitelikli bir eğitimin dışında aynı zamanda verimli vakit geçirebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir atmosfer sunuyor.

Koç Üniversitesi Nerede?

1993 senesinde İstinye'de bulunan geçici kampüsünde eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 2000 senesinde Rumeli Feneri'nde bulunan ana kampüsüne taşınmıştır. Koç Üniversitesi ana kampüsü Rumelifeneri Kampüsü olmak üzere iki kampüse sahip. Rumelifeneri Kampüsü İstanbul'un Sarıyer ilçesinin Rumelifeneri Yolu'nda yer alıyor. Sarıyer, Emirgan Korusu gibi şehrin kalabalığından uzaklaşmak istediğinizde ziyaret edebileceğiniz rotalara sahip, mavi ve yeşilin kusursuz şekilde harmanlandığı bir yer. Kendinizi adeta bir sahil kasabasına uğramış gibi hissedeceksiniz. Sarıyer kafeler, deniz manzaralı kütüphaneler, restoranlar ve tarihi yerler açısından oldukça zengin. Böylece gerçekten burada hem aldığınız akademik eğitimle, hem de buradaki sakin atmosferde kendinizi mutlu, verimli ve huzurlu hissetmeniz epey olası. Rumelifeneri Kampüsü'nde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk ve Tıp Fakülteleri ve Hemşirelik Fakültesi bulunuyor.

Bir diğer kampüs ise Batı Kampüsü. Batı Kampüsü'nde ise sadece öğrenci yurtları, öğrencilerin sportif anlamda da aktif olabilmesi için çeşitli spor alanları ve öğrencilerin yemek yiyebileceği kafe ve restoranlar bulunuyor. Bundan dolayı öğrenciler genellikle dersleri bittikten sonra Batı Kampüsü'nde vakit geçiriyorlar. Batı Kampüsü ise Rumelifeneri Kampüsü'ne sadece on dakika uzaklıkta. Ayrıca ring seferleri mevcut olduğundan, Rumelifeneri Kampüsü ile Batı Kampüsü arasındaki ulaşım oldukça kolay.


Koç Üniversitesi'ne Yakın Nerede Kalınır?

Üniversiteye kayıt için geldiğinizde veya ev arama sürecinde en temel ihtiyaçlarımızdan biri konaklama oluyor. Dilerseniz ailenizle, arkadaşlarınızla, dilerseniz kendi kendinize konaklayabileceğiniz Koç Üniversitesi'ne yakın otelleri sizler için derledik.

1- Eşsiz Manzarasıyla: Six Senses Kocataş Mansions

Osmanlı döneminden kalma tarihi iki yalıda hizmet veren Six Senses Kocataş Mansions, boğazın kıyısında huzurlu bir atmosfer sunuyor. İstanbul'a ilk defa geliyorsanız ve uçak kullanacaksanız otelin sağlamış olduğu havaalanı servis hizmetinden yararlanarak otele kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

2- Tarihi Dokusuyla: Fuat Paşa Yalısı

Boğaz manzaralı bir konumda bulunan Fuat Paşa Yalısı sizlere estetik bir atmosfer sunuyor. Bu nezih otelde yapılacak pek çok aktivite imkânı da bulunuyor. Kayıt işleriniz bittikten sonra kafa dağıtabileceğiniz dinamik bir yapıya sahip.

3- Konforlu Bir Deneyim: Kilya Hotel

Kilyos'ta bulunan ve modern bir yapıya sahip Kilya Hotel, diğer alternatifler arasından öne çıkan bir seçenek. Plaja oldukça yakın olduğundan kendinizi adeta tatile gelmiş gibi hissedebilirsiniz.

4- Aileyle Konaklamaya Uygun: Forest Blue Beach Hotel

Doğa içinde temiz, güzel ve sessizliği ile gerçekten güzel bir mekân olan Forest Blue Beach Hotel, eğer doğa içerisinde konaklamak istiyorsanız oldukça uygun bir seçenek.

Koç Üniversitesi'ne Yakın Nerede Yenir?

Pescheria Restaurant: Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün karşısında, harika bir boğaz manzarasına sahip bu mekân, bölgenin en iyi deniz mahsulleri lokantalarından biri. Kaliteli hizmetiyle de müşterilerinden tam not alıyor.

Meşhur Sarıyer Börekçisi: Sarıyer'e gelmişken oldukça ünlü lezzetlerden biri olan Sarıyer böreğini tatmadan olmaz. Çeşit çeşit börekleri ve ilgili personelleriyle oldukça iyi bir mekân.

Fiyort İstanbul: Tasarımı ile oldukça dikkat çeken Fiyort İstanbul, kalitesiyle, temizliğiyle, lezzetiyle ve özverili çalışanlarıyla Sarıyer'deki en güzel mekânlardan biri. Manzarası da bir o kadar güzel. Ailenizle beraber kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız sizin için oldukça uygun bir alternatif.

Koç Üniversitesi'nin Ünlü Mezunları Kimler?

  • Metin Akdülger: Ünlü oyuncu Metin Akdülger, 2011 yılında Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur.
  • Mehmet Ozan Dolunay: Oyuncu Dolunay, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
  • Çağlar Ertuğrul: Ünlü dizi ve tiyatro oyuncusu Çağlar Ertuğrul, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
  • Şener: Ünlü şarkıcı Sena Şener, 2021 yılında Koç Üniversitesi İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu.
  • Elvin Levinler: Ünlü köşe yazarı ve oyuncu Levinler, Koç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünü okudu.

Koç Üniversitesi'ne Gelmişken Buralara da Gidin

İstanbul her bir köşesi farklı bir tarihi güzelliğe ev sahipliği yapan, pek çok şaire ilham olmuş, güzelliği dillerden dile dolaşan bir kent. Üç imparatorluğa başkentlik yapmış bu şehir hala tüm dünya için çok güzel ve çok özel. Medeniyetlerin başkenti İstanbul'a gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerleri gelin, beraber inceleyelim.

İstanbul'a gelenlerin ilk olarak ziyaret etmesi gereken yer Emirgan Korusu. Özellikle lale festivalleriyle tanınan Emirgan Korusu, sizi cezbedecek muhteşem manzarasıyla kahvaltınızı yapabileceğiniz veya yürüyüş yapabileceğiniz güzel bir yer. Ayrıca korunun içerisinde zamanında İsmet Paşa tarafından inşa ettirilen Sarı Köşk ve Pembe Köşk bulunuyor. Emirgan'dan sonra diğer rotamız ise Belgrad Ormanı. Şehrin karmaşasından kaçıp biraz kendinizi dinlemek ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için oldukça uygun. Dilerseniz kamp yapabileceğiniz alanlara da sahip.

Atatürk Arboretumu ise Belgrad Ormanı'nın güneyinde yer alıyor. İçerisinde 1500'den fazla bitki çeşidi ve üç tane yapay göl bulunmakta. Özellikle doğayı ve yeşili seven biriyseniz burayı gezerken oldukça zevk alacağınızdan eminiz. Koç Üniversitesi'ne yakın gezilecek yerler arasından bir diğeri ise Rumeli Hisarı. Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazı korumak amacıyla inşa ettirilen bu hisar, insanı büyüleyen bir atmosfere sahip.

Eğer daha kapsamlı bir gezi rotası belirlemeyi planlıyorsanız İstanbul'un Tarihi Gezi Rotaları adlı içeriğimizi mutlaka okumalısınız.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)