Kıyısında Huzur Bulacağınız Türkiye'nin Masmavi 9 Yeri, Türkiye

Kıyısında Huzur Bulacağınız Türkiye'nin Masmavi 9 Yeri

4 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Kıyısında Huzur Bulacağınız Türkiye'nin Masmavi 9 Yeri
Özellikle büyük şehirlerde, doğadan uzakta, gürültü ve hengamenin ortasında kalanların gözü kulağı hep tatildedir. Bu tatilin kısa ya da uzun olması hiç fark etmez. Her anı değerlendirmek önemlidir çünkü. Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirip bunalttığı bu günlerde herkesin kafasında hep bir kaçış planları var. Bu kaçış planları arasında; Anadolu'ya geçmek, güneye inmek ya da doğanın ortasında olmak ama asıl amaç hep huzuru bulmak. Mutluluğu ve dinlenceyi doğanın yanı başında arayanlar için bizler de ülkemizin huzur dolu masmavi noktalarını derledik.

1 - Akyaka - Gökova / Muğla

AkyakaBir tarafta masmavi denize dik uzanan yemyeşil dağlar, diğer tarafta bu denizle kucaklaşan Azmak Nehri. İşte Akyaka - Gökova böylesine el değmemiş böylesine huzur dolu bir doğaya sahip. Akdeniz'in ünlü Gökova Körfezi'nin en ucunda bulunan Akyaka doğasıyla olduğu kadar, yapılabilecek aktiviteleri ile de dikkatleri çekmektedir. Bölgede ayrıca her zevke ve bütçeye göre de konaklama alternatifleri bulunuyor.

2 - Kıyıköy / Kırklareli

Vize KıyıköyVize'nin Karadeniz kıyısına uzanan upuzun sahil şeridi ile Kıyıköy, İstanbul'a sadece 164 km mesafede. Kıyıköy, İğneada Langozu ve İğneada Ormanları ile doğa tutkunlarının vazgeçilmez destinasyonu olmaya devam ediyor.

3 - Akçakoca / Düzce

AkçakocaKaradeniz'in en batısında yer alan Akçakoca; tarihi Ceneviz Kalesi, 35 kilometrelik geniş ve uzun kumsalı tatilcilerin huzur dolu duraklarından biri. Ankara ve İstanbul gibi mega kentlere yaklaşık 3 saatlik bir mesafede olması Akçakoca'nın hafta sonu kaçamakları için bile tercih edilirliğini arttırıyor.

4 - Yeşil Ada / Isparta

Yeşilada Yeşil Ada'da Eğirdir'in en dikkat çeken turizm bölgesidir. Öyle ki Yeşil Ada'ya ayak bastığınız anda zamanın durması gerektiğini hissedersiniz. Bu topraklarda doğanın yaydığı huzurun yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihin de içinde buluverirsiniz kendinizi. Ve bu sakinlikten hiç uzaklaşmak istemezsiniz.

5 - Karaburun / İzmir

Karaburun İzmirKaraburun, nam-ı diğer 'Rüzgarlı Mimas'. Baharın ilk anlarından itibaren her yerini nergis çiçeklerinin sardığı Karaburun; sahip olduğu mavi bayraklı plajları, bir ressamın ustaca çizdiği bir tablo gibi karşılar ziyaretine gelenleri. Deniz kenarında sır aşıra yer alan mütevazi balıkçılar buranın en unutulmaz anlarına ziyaretçileriyle tanık olan restoranlar.

6 - Kefken / Kocaeli

KefkenKefken Limanı, Bağırganlı, Kefken Adası, Pembe Kayalar ve Kovanağzı Koyu bölgenin öncelikli olarak keşfedilmesi gereken yerlerinden. Güneş gün boyunca tüm sıcaklığıyla insanın içini ısıtırken, çam ormanlarının kokusuna kestane, ıhlamur gibi ağaçlar da eklenince yeşilin ve mavinin birleşimi bir başka tat veriyor insana bu topraklarda.

7 - Eski Foça / İzmir

Eski FoçaHep gitmeyi hayal ettiğiniz bir balıkçı kasabası olan Eski Foça İzmir'in kuzeyinde bulunuyor. Bu sahil kasabasında sizi muazzam bir deniz, huzur, dinginlik ve yepyeni hikayeler bekliyor. Eski Foça'nın girişinde yer alan ada ise, gördüğünüz anda hafızanızda yer edecek.

8 - Gideros Koyu / Kastamonu

Gideros Koyu Sıcak yaz saatlerinin serin kuytu köşesi, hırçın Karadeniz'in sakin ve uysal koyu Gideros. Tarihle doğanın buluştuğu bu koy, antik çağdan bu zamana doğal ve kültürel güzelliğini korumuş destansı bir doğa cenneti. Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunuyor Gideros Koyu.

9 - Tatvan / Bitlis

Tatvanİsmini zikredince bir an için sanki Van'ın şirin bir kenti imajı yaratıyor insanın beyninde Tatvan. Ancak bu küçük ve şirin kent Bitlis sınırları içerisinde yer alıyor. Van Gölü'nün batı kıyısında yer alan Tatvan'a gelmişken mutlaka atlayın bir feribota, gölün öbür ucundaki Van'a da gidin.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Kastamonu Gideros Koyu gibi çok bilinmeyen yörelere tanıtımlarınız da yer vermeniz çok sevindirici, Karadeniz'de deniz mevsiminin kısa oluşu fırsatları azaltıyor, ancak İstanbul'a yakınlığı ve sakinliği tercih nedeni , Ege ve Akdeniz yöreleri mevsim uzunluğu ve gençlere yönelik olduğu için her zaman yoğun olacak...

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Kefken diye övülen yeri bilmesem koşarak giderdim ama şu anki hali içler acısı. Her yer çok pis ve büyük bir kaos hakim. İşi bilen bir belediye ve olaya müdahale edecek bir vali bulunamazsa 5 yıla kadar Kefken'de maalesef yüzülemeyecek.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Kapakta Kaş'ın fotoğrafı var ama 9 huzur bulacağın yerde ismi geçmiyor, bu nasıl çelişki?

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Sinop,kurucaşile,düzce yaylaları,ilgaz,burgazada, kınalıada,iznik, istanbula yakın diğer yerler

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)