Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 23 Ağustos 2022
 • Son Güncellenme: 22 Ağustos 2023
Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaş tatili sırasında olmazsa olmaz duraklardan biri olan Kaleköy, M.Ö. 4. yy’a dayanan geçmişi sayesinde Likya birliğinin kentleri arasında yer alan Simena Kenti üzerine kurulmuş, deniz yolu ile ulaşım sağlanan ufacık ve şirin mi şirin bir köy. Yaşamın hala sürdüğü, günlük telaşın hala kol gezdiği, tarihi kalıntılarla iç içe yaşanan bu ufacık ada görünümündeki Kaleköy’ü gelin birlikte yakından tanıyalım.

{ad:0}

Kaleköy Nerede?

Kaleköy Demre ile Kaş arasında kalan, Demre’ye bağlı fakat Kaş ile adı daha sık anılan bir köy. Kaş seyahatiniz sırasında Kaş veya Kalkan’dan kalkan tekne turları ile ziyaret edilen Kaleköy, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin oldukça popüler uğrak noktalarından birisi. Burada elbette her gün yapılan tekne turlarının etkisi de oldukça büyük.

Kaleköy’ün Tarihi

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

M.Ö. 4. yy’a kadar dayanan bir geçmişe sahip olan Kaleköy, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dönemin en büyük birliklerinden biri olan Likya Birliğine bağlı Simena Kenti üzerinde kurulan bir köy. Eski adı Simena olan, yarımada görünümünde olan Kaleköy’de 1920 yılına kadar esasında Türkler ve Rumlar beraber yaşıyorlardı. 1920’de yapılan mübadele anlaşması ile köyde yaşayan Rumlar Mesi, Rodos, Midilli gibi adalara göç ettiler. Yerlerine ise Kaş ve Demre’de bulunan köylerden insanlar yerleşmiş.

Kaleköy Nasıl Bir Yer?

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy dışarıdan bakıldığında ufak bir adayı andıran, daha çok deniz yolu ile ulaşımı olan, günümüzde yaklaşık 30-40 hanesi olan bir köy. Sit alanı ilan edilmesi nedeniyle herhangi bir inşaat projesi olmayan, yeni pek bir şey yapılmayan köy günümüze kadar mistik ve hoş görünümünü bu sebeple korumuştur. Dar ve dik patikalı sokakları, günümüze meydan okuyan taş evleri, mis gibi çiçek kokan bahçeleri yukarı çıktıkça masmavi manzaranın seyrine dalacağınız bir köy. Son yıllarda artan turizm talebi ile köy turistik bir yere dönüşmüştür. Kaleköy’de yaşayanlar genel olarak geçimini turizm, balıkçılık ve tarım ile sağlamaktadır. Nar ve portakal adada doğal olarak yetişmektedir. Son olarak Kaleköy’de pek çok ünlü ismin de kendi özel arazisi ve evleri bulunmaktadır.

Kaleköy’e Nasıl Gidilir?

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy ulaşım seçenekleri hem deniz yolu ile hem de karayolu ile mümkün.

Deniz yolu ile ulaşım

Kaleköy’e Kaş, Kalkan veya Demre üzerinden günübirlik tekne turları ile gelebilirsiniz. Genelde tekne turlarının güzergahında Kaleköy oluyor. Direkt olarak Kaleköy’e giden tekneler ''toplu taşıma'' mantığında yok. Siz gitmek isterseniz özel olarak tekne kiralayarak gitmeniz gerekiyor. Ya da aracınızla Üçağız limanına gelip buradan kalkan teknelerle Kaleköy’e ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım

Kaleköy’e kendi aracınızla da gelebileceğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle karayolu ile Üçağız köyüne gelmeniz sonrasında da 3 km kadar bozuk taşlı ve topraklı bir yoldan ilerleyerek köyün tepesinde bulunan Simena Kalesi’ne varmanız gerekiyor. Köy trafiğe kapalı olduğu için ve herhangi bir araç yolu da bulunmadığı için arabayı burada bırakmak durumundasınız. Burdan sonra antik patika yolu takip ederek 10 dakikalık bir yürüyüşle köyün başladığı noktaya varıyorsunuz. Kaleköy’ü aşağıya kadar gezdikten sonra tekrar yokuş yukarı çıkacağınızı unutmayın.

{search:kalkan-otelleri,Kalkan Otelleri}

Kaleköy’de Ne Yapılır?

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy gezilecek yerler bakımından sınırlı olsa da aslında yapılacak aktivite seçeneği ile oldukça zengin ve dolu dolu zaman geçirebileceğiniz bir köy. Tekne turları genelde 1 saat kadar zaman veriyor insanlara burayı gezmeleri için. Bizce zamanınız varsa kendi imkanınızla buraya gelip, sakin sakin, huzurun ve tarihin iç içe olduğu bu köyde dilediğinizce zaman geçirmeniz. Kısaca Kaleköy’de görülecek ve yapılacak şeyleri sıralarsak;

1- Simena Antik Kenti Kalıntıları ile Tanış!

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy ahşap iskelesine yanaştığınızda Likya dönemine ait olan Lahit’i göreceksiniz. Köyde yürürken, denizinde yüzerken nereye baksanız Likya dönemine ait kalıntılarla karşılaşacaksınız.

2- Kaleköy’ü Kano Turu ile Keşfet!

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy’de yapılacak aktiviteler arasında belki de en güzeli kano kiralayarak antik kalıntılar eşliğinde gezinti yapmak. Dilerseniz Kaş’tan düzenlenen Kaleköy-Simena Antik kenti kano turu çeşitlerini araştırarak bir tur satın alabilir ya da kendi imkanlarınızla Kaleköy’e geldiyseniz köyde faaliyet gösteren pansiyon ve otellerin kano turlarından da faydalanabilirsiniz. Simena Antik kentinin kalıntıları üzerinde kano kullanarak buraları gezmek oldukça farklı ve macera dolu bir deneyim olacaktır. Kaş kano turları 2022 yılı için yaklaşık olarak kişi başı 700-800 TL civarında bir maliyeti var. Genelde yarım gün süren ve bir öğün yemek dahil olan turlar düzenleniyor.

3- Portakal Kokulu Sokaklarında Kaybol!

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy trafiğe ve ulaşıma kapalı olduğu için mis gibi çiçek kokan sokaklarında doyasıya yürüyüş yapabilir, köyün kendine has evlerini gözlemleyebilir ve yukarıya çıktıkça eşsiz ve masmavi Akdeniz manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Portakal ve Nar ağaçları ile kaplı bahçeleri ve sokaklarından gelen kokular eşliğinde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

4- Simena Kalesi’nde Günü Batır!

Kaleköy köyünün tepesinde bulunan ve günümüze kadar sağlam şekilde kalmış olan Kaleköy Kalesini mutlaka gezmelisiniz. Sahil tarafından geldiğinizde dik bir yol sonrası, taş merdivenli bir yolu aşmanız gerekiyor. Simena Antik Kenti olarak da adlandırılan bu bölgede geçmişten günümüze kadar sağlam şekilde gelen taş oymalı sütunları ve antik tiyatroyu gezmeden Kaleköy’den ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Kaleye çıktığınızda karşınızda eşsiz Kekova manzarası sizi karşılayacak. Vaktiniz varsa gün batımını burada izlemenizi tavsiye ediyoruz. Kaleköy Kalesi Giriş ücreti 2022 için 17,5 TL fakat müzekart geçiyor.

5- Simena Antik Kalıntıları ile Birlikte Yüz!

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy’de olmazsa olmazlardan biri elbette denize girmek olacaktır. Kaleköy’de denize rahatlıkla girebilir, Simena Antik kenti kalıntıları eşliğinde yüzebilir hatta sertifikalı bir dalışçıysanız ve ekipmanlarınız da varsa dalış yapabilirsiniz.

Kaleköy’de Ne Yenir?

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Kaleköy ufak bir köy olması nedeniyle çok fazla mekana sahip bir köy değil fakat lezzetli mi lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz pek çok restoran İskele boyunca mevcut. Taze deniz ürünleri tüketebileceğiniz köyde ege mezeleri, salataları da mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca köyde bulunan birçok pansiyon ve otelde de yemek yiyebilir, manzaraya karşı bir şeyler içebilirsiniz. Kaleköy dondurma konusunda oldukça iddialı bir yer. Yaklaşık 3-4 yıl önce bir aile tarafından yapılan ev dondurması oldukça meşhur olmuş. Gittiğinizde yıllardır şeftali-muz-fındık olarak üç çeşit dondurma yapan Ankh kafede mutlaka bu tatları denemenizi tavsiye ederiz. Birçok pansiyon kafe olarak da hizmet verdiği için farklı dondurma çeşitlerini farklı işletmelerde denemek isteyebilirsiniz.

Kaleköy Konaklama

Kekova Kaleköy'de Ne Yapılır? Kaleköy'de Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler!

Alternatif tatil arayışında olanlar, eşsiz bir konaklama deneyimine sahip olmak isteyen tatilciler için Kaleköy biçilmiş bir kaftan. Doğayla ve tarihle iç içe olmak, geçmişin kalıntıları eşliğinde denize girmek, kendi kendinize kalmak, arabadan, gürültüden birkaç gün de olsa uzaklaşmak isteyenler için Kaleköy’de farklı konaklama seçenekleri mevcut. Kaleköy’de yer alan otel veya pansiyonla anlaştığınızda sizi Üçağız mevkiinden kendi tekneleri ile aldırıyorlar. Bazı otellerin kendilerine ait plajları da mevcut. Fiyatların karadaki otel ve pansiyonlara göre biraz daha pahalı olduğunu belirtmemizde fayda var. Gitmeden önce mutlaka iletişime geçip, uygunluğunu kontrol edin. Pansiyonlar genelde ufak olduğu için yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bütçenizin üzerinde ise Neredekal.com üzerinden Kaş Otelleri’ni veya Kalkan Otelleri’ni inceleyebilir, zevkinize ve bütçenize göre en uygun otel için rezervasyon yapabilirsiniz. Kaleköy, Türkiye’de bulunan ve kendine has tarzı ile günümüzde hala yaşayan ender köyler arasında. Siz de Kaş veya Kalkan tatiliniz sırasında Kaleköy’ü mutlaka gezi planınıza almalı, Türkiye’nin eşsiz güzellikte olan yerlerinden birini daha keşfetmelisiniz.

{search:kas-otelleri,Kaş Otelleri}