Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 17 Kasım 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri
Doğu Ekspresi diye bir şey olmasaydı muhtemelen doğuyu özellikle de Kars’ı böyle bilmeyecek, uzak diyecek, ırak diyecek pek de ilgilenmeyecektik. Ne zaman ki trenlerin türkü tadındaki yolculuklarını ve "başım gözüm üstüne" diye karşılayan iyi kalpli Karslıları tanıdık, tatil planlarımız ve bol içlik dolu bavullarımızla kışları Kars’a akın başlattık.

Yağan karın kristali, manzarasının güzelliği, efsane yemekleri ve daha birçok şeyi bir yana, Ani Harabeleri Kars’ın en güzel suretlerinden biri. Belki biraz unutulmuş ve bu yüzden biraz kırgın ama yine de zaman ayırıp mutlaka görülmeli!

Peki Neden Ani Harabeleri Bu Kadar Önemli?

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Ülkemizin doğudaki en uç noktalarından birinde, Çıldır Gölü yakınlarında Ermenistan sınırında konumlanan bu harabe yapılar 10. yüzyılda 100.000 kişinin yaşadığı bir kentin anıları. Anadolu’da yapılan ilk Türk camii bu harabelerin içinde bulunuyor. Antik kent şu an UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde. Kalıcı listeye girmeyi fazlasıyla hak eden şehirde 2011 yılından bu yana kazı ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor.

Ani Harabelerinin Tarihi

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Şehir 10. yüzyıl anısı olarak nitelendirilse de antik kentin asıl tarihi M.Ö. 3000’lere uzanıyor. İpek Yolu denilince akla gelen en renkli duraklardan biri olan Ani şehri, o dönemler ticaretin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Hatta o kadar önemli bir merkez ki kentten tarih sayfalarında "1001 Kilise Şehri" olarak da bahsediliyor. En ihtişamlı zamanlarını Ermeni Bagratuni Hanedanlığı döneminde yaşayan Ani’nin gözden düşüp unutulması ise 93 Harbi dönemine rastlıyor.

Bizanslılar, Bargatlar, Gürcüler, Selçuklular, Moğollar, Karakoyunlu - Akkoyunlular ve Osmanlılar gibi onlarca medeniyetin gelip geçtiği bu topraklar 1920’lerden bu yana Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunuyor.

Ani Harabelerinde Neler Göreceksiniz?

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Ermeni, Gürcü ve Selçuklu mimarisinden enfes eserlerle karşılaşacağınız kentte ilk dikkatinizi çekecek olan yapılar, uzunluğu 5 kilometreyi bulan ve üzerinde 7 kapı bulunan surlar. İlk kez 964 yılında, sonra 977 ve Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın şehri fethetmesiyle en son 1064 yılında yapılan surlar hala sağlam.

Kiliseler: Ermenilerin Hristiyanlığı ilk kabul ettiği zamanlardan ve Hz. İsa’nın hayatından esinlenmiş freskler göreceğiniz 1205 yapımı Tigran Honents Kilisesi, yine 13. yüzyılda inşa edilen Genç Kızlar ve Rahibeler manastırları bu kiliselerden bazıları. M.S. 980 yılına tarihlenen Abughamrents Kilisesi Selçuklu mimarisine esin kaynağı olmuş yapı olarak da biliniyor. Antik kentin en eski kilisesi ise 4. yüzyıldan kalma bir Zerdüşt tapınağı olan Ateşgede Tapınağı. Yıldırım düştüğü için yarısı kalmış Gagik Kilisesi ve Keçeli Kilisesi de görülmeye değer diğer kiliseler.

Anadolu’nun en eski camisi Ebu’l Manuçehr Camii ve Fethiye Camii (Büyük Katedral): Anadolu’nun en eskilerinden Sivas Divriği camisinden önce yapılmış Ebu’l Manuçehr Camii Selçuklular döneminde, 1072 yılında inşa edilmiş. 1010 yılında bir kilise olarak yapılan ve Ayasofya’nın kubbesini tekrardan yapan mimarın eseri olan Fethiye Camii ise Anadolu’da ilk fetih namazının kılındığı yer.

Saraylar: Büyük kentin elbette ki haşmetini yansıtan sarayları da var. Aslında 3 katlı olup günümüze 2 katıyla gelen Selçuklu Sarayı’nın ve 12. yüzyıldan kalma kervansarayın taş işlemeciliği görmeye değer.

Bu yapıların dışında sadece nehir kenarındaki ayakları kalmış bir köprü kalıntısıyla, Selçuklular zamanında yapılmış hamamlar ve Tunç Çağı’na tarihlenen mağaralar da şehrin parçaları.

Ani Harabeleri’ne Nasıl Gidiliyor, Ne Kadar Giriş Ücreti Ödeniyor?

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

Ani Antik Kenti, Kars’ın merkezine 48 km uzaklıkta. Ermenistan - Türkiye sınırına çok yakın konumdaki kent Arpaçay Nehri’nin de kıyısında. Kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Kars’ın merkezinden Ardahan – Erzurum kara yolunu takip etmelisiniz. Aracınızı antik kentin girişindeki otoparka ücretsiz park edebiliyorsunuz.

Haftanın her günü 08:00 – 19:00 saatleri arasında gezebileceğiniz Ani Harabelerine Müzekartla ücretsiz girebiliyorsunuz. Müzekartınız yoksa 22 TL giriş ücreti ödüyorsunuz.

Ani Harabeleri Gezinizde Önerilerimiz

Kars'ın Anı Defteri: Ani Harabeleri

  • Ani Antik Kenti küçük bir alan değil, tam anlamıyla gezip görmeniz ve ruhuyla tanışabilmeniz için en az 4 saatinizi ayırmalısınız.
  • Kalabalık bir yapı grubuyla karşılaşacağınız ve yapılan yönlendirmeler de yetersiz olduğu için önceden bilgilenerek ya da rehber eşliğinde şehri gezerseniz eski ihtişamını daha kolay hayal edebilirsiniz. Rehber bulma konusunda Kars’ın merkezindeki turizm acentelerinden ve otelinizden destek alabilirsiniz.
  • Kenti sabah gezmeniz öğlen çıkan rüzgardan etkilenmemeniz açısından en uygun zamanlama. Kışın gidecekseniz sıkı giyininiz.
  • Son olarak; Doğu Ekspresi ve Kars gezinizi planlamadan önce Kars otel seçeneklerini incelemek isterseniz buraya tıklayınız.

Yorumlar

Eren Aydın 
21.12.2021
Öncelikle Merhaba, 5 sene yurt dışında mühendislik görevimi sürdürürken keskin bir biçimde karar değiştirip Kars ilinde Memurluğa başladım ve tahmin edersiniz ki ilk gittiğimiz yer Ani Harabeleri. Avrupa'da pek çok kültürel yapıyı görmüş biri olarak söylemek isterim ki Ani Harabeleri 4-5 yıl kadar üzerine titrenip yapılacak bir restorasyon ile Dünyaca ünlü bir turistik alan haline gelebilir. Ancak malesef restorasyon yavaş ve zayıf. Geleceklere tavsiyem, mutlaka haziran ayının ilk 20 günlük döneminde gelmeleridir. Rengarenk çiçekleriyle Ani sizleri büyüleyecektir.