Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 23 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık
Seferihisar’ın şirin bölgesi Sığacık, Türkiye’nin "Sakin Şehir" unvanına sahip olan ilk bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Ege kıyılarının en gözde tatil noktalarından biri olması, şirin taş evleri, bakır koyları ve tarihi dokusuyla keşfetme arzusunda olanlar için ideal bir kasaba. Yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Sığacık, Bahar aylarında da ziyaretçilerini bekleyen bir kasaba. Hatta sakin bir tatil arayanlar için fazlasıyla tatmin edici bile olabilir. Sığacık gibi sadece haftasonu İzmir'de keşfedilecek pek çok yer var. Keşif Rehberi'nde bulunan bir diğer rota Nazarköy de önerilerimiz arasında. Bu yazımızda İzmir’e yakınlığı sayesinde özellikle bahar aylarında hafta sonu tatili fikrini de çekici bir hale getiren Sığacık hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık’ın atmosferini diğer Ege bölgelerinden ayıran en önemli özellik daha yerel bir havaya sahip olması diyebiliriz. Özellikle yerliler, bölgeye özgü yerel kıyafetlerini giyiyor ve mekan dekorlarıyla hala kasabanın farklı ve otantik bir havaya sahip olduğunu gösteriyor. Alaçatı gibi tatil noktalarının lüksünden uzak, tarihi dokusunu daha çok hissedebileceğiniz bir bölge olan Sığacık’ta gezilecek ve görülecek oldukça fazla nokta mevcut.
Otel
Fiyatı Değişmeyen Tesisler
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(8 değerlendirme)
Sığacık Mah, Seferihisar, İzmir
Otelz.com
Sadece Konaklama
849 TL
Etstur
799 TL
En uygun fiyat
799 TL
Etstur
En uygun fiyat:
Etstur
799 TL

Sığacık Kalesi

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Sığacık’ın sembollerinden biri haline gelen tarihi kalenin Selçuklular döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Fakat o tarihten beri çeşitli depremler ve savaşlar sonucunda oldukça hasar görmüş. İlerleyen zamanlarda Osmanlı döneminde Piri Reis’in önerisi üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından restorasyon emri verilmiş, Teos Antik Kentinde bulunan taşlar şekillendirerek kaleye geliştirilmiş. O zamandan sonra deniz üssü olarak kullanılmış ve Rodos Seferleri boyunca önemini korumuş. Sonradan zamanla ticari amaçlara hizmet eden kale, günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Sığacık kasabası bu, kalenin surları içerisinde bulunuyor. Büyük bir çoğunluğu harabe halinde olsa da şehre tarihi dokusunu kazandıran bu yapıyı görmenizi tavsiye ederiz.

Sığacık Sokakları

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Baharın gelmesiyle her tarafın mis gibi koktuğu Sığacık sokaklarında yürürken kendinizi adeta bir açık hava müzesi içerisinde gibi hissetmeniz pek muhtemel. Sokaklarında kaybolmak, taş evlerin arasında yolunuzu aramak bölgede yapabileceğiniz en doğal aktivitelerden biri. Yürürken bahar çiçekleriyle benzersiz fotoğraf kareleri yakalayabilir ve yerlilerle sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bahar sezonunda bu sokaklar sanki size ayrılmış gibi hissettirebilir.

Sığacık Pazar Meydanı

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Özellikle yaz sezonunda dolup taşan Pazar meydanı, yerli üretimi olan çeşitli ürünlerin satıldığı bir alan. El yapımı ürünler, tarladan gelen meyveler, biberler ve çeşit çeşit çaylar bu pazarda bulunuyor. Satıcıların büyük bir kısmının da ev hanımlarından oluşması oldukça güzel bir detay. Kendi emekleri sonucunda ürettikleri yiyeceklerin tadı her zaman farklı bir güzelliğe sahip. Ayrıca yöreye özgü hediyelik eşyaları da pazar meydanından temin edebilirsiniz. Burası hiç şüphesiz Sığacık sınırları içerisinde alışveriş yapabileceğiniz en gözde yerler arasında.

Teos Marina/Çarşı

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Sığacık sahil yolunun üstünde bulunan Teos Marina, içerisinde yer alan farklı ürünlerin satıldığı ufak bir çarşıya sahip. Aynı zamanda tenis ve basketbol gibi çeşitli sporları yapmanıza imkan sunan alanlar da bulunuyor. Özellikle dinlenmek ve mekan harici bir yere oturmak isterseniz ayaklarınızı denize doğru sallandırıp bu bölgeye de oturabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında tekne turu yapmak isterseniz seferlerinizin genellikle bu bölgeden başlayacağını da hatırlatalım. Gelmişken burada bulunan balık restoranlarında güzel bir balık yemeği de yiyebilirsiniz.
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(8 değerlendirme)
Sığacık Mah, Seferihisar, İzmir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Teos Antik Kenti

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Tarihi M.Ö 1000 yılına kadar dayanan Teos Antik Kenti, Sığacık’ın sahip olduğu en büyük tarihi miras niteliğinde. Giritliler tarafından inşa edilen antik kent zamanında İyonya hakimiyeti altında da bulunmuş değerli bir miras. Şehrin büyük bir çoğunluğu hasar almış olsa da harabeler büyük bir alana yayılıyor ve doğa yürüyüşü yapmak isterseniz, yaparken bunları da keşfetmek bir hayli zevkli olabilir. Önemli yapılar arasında hala konser ve etkinliklerde aktif olarak kullanılan antik tiyatro ve Şarap Tanrısı Dionysos tapınağı yer alıyor. Tarihin içerisinde vakit geçirmekten hoşlanan kişilerin büyük bir zevk alacağını düşündüğümüz Teos Antik Kenti, 08;00-17:30 saatleri arasında ziyaretçilerine açılıyor. Müze Kart sahiplerine ücretsiz, aksi takdirde de oldukça ucuz bir fiyata giriş sağlanabiliyor.

Bonus Bilgi: Son olarak Sığacık’a komşu olan ilçesi Seferihisar’da bahar aylarında düzenlenen bir çok festival mevcut. 30 Nisan’da düzenlenecek olan Seferihisar Tohum Takas Şenliği etkinliklerine göz atabilir, yerli halkın ürettiği ürünleri ve eğer meraklıysanız yerli tohum satın alabilirsiniz.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Sığacık’a ulaşım oldukça kolay. SIğacık’a toplu taşıma ile gidecekseniz, 730 numaralı belediye dolmuşlarından yararlanarak Seferihisar’a ulaşabilirsiniz. Sonrasında aynı duraktan geçen yeşil renkli Sığacık dolmuşlarına binerek bölgenin merkezinde inebilirsiniz.Şahsi aracınızla ulaşım sağlayacaksınız, İzmir-Çeşme otoyolu en kestirme rota. Yolun bitiminde, Seferihisar çıkışına geldiğinizde, Teos ve Sığacık tabelalarını göreceksiniz. Bölgeye ulaşana kadar bu tabelaları takip etmeniz yeterli. Teos’a gelmeden önce Sığacık’a varmış olacaksınız.

Sığacık’ta Nerede Kalınır?

İzmir'e Yakın Günübirlik Rotalar: Sığacık

Hem köy hayatı hem de deniz sefası deneyimi sunan ve buraya gelen herkesi kendine hayran bırakan Sığacık, sadece İzmirlilerin değil, tüm Türkiye'nin çok sevdiği yerlerden. Ege mutfağından lezzetler tadabileceğiniz, çiçek kokan sokaklarında cumbalı konaklar eşliğinde bahar aylarında yürüyüşler yapabileceğiniz Sığacık, kesinlikle keşfedilmeye değer günübirlik rotaların başında geliyor. Tercihinize göre detaylı olarak inceleyebileceğiniz Sığacık Otelleri listemize göz atabilir, sevdiklerinizle baharın tadına Sığacık’ta doyasıya varabilirsiniz.
Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Benzer Yazılar

2023 İzmir İftar Mekanları

2023 İzmir İftar Mekanları

Seyhan Ahen 
13.04.2022
2023 Ankara İftar Mekanları

2023 Ankara İftar Mekanları

Seyhan Ahen 
12.04.2022
2023 Adana İftar Mekanları

2023 Adana İftar Mekanları

Seyhan Ahen 
12.04.2022
2023 İstanbul Sahur Mekanları

2023 İstanbul Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022