Ücretsiz Gezebileceğiniz İstanbul Müzeleri, Türkiye

Ücretsiz Gezebileceğiniz İstanbul Müzeleri

8 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Ücretsiz Gezebileceğiniz İstanbul Müzeleri
Tarihi kent İstanbul'da gezilip görülmesi ve keşfedilmesi gereken çok fazla yer var. Saraylar, tarihi camiler, tarihi dokusu olan yapılar, müzeler... Liste uzayıp giderken dikkat çeken bir başlık da müzelerdir. Bu müzelerden birçoğunun girişi ücretli. Ancak ücretli olanlar arasından makul fiyatlı olanlar kadar, oldukça yüksek fiyatlara sahip olanların olduğu da göze çarpmaktadır. Bizler de İstanbul'u keşfetmek isteyenler için bu tarihi kentin ücretsiz müzelerini derledik. Bizlerin gözden kaçırdığı ücretsiz müzeleri de sizler aşağıda yorum olarak ekleyebilirsiniz.

1 - Sakıp Sabancı Müzesi / Emirgan

Sakıp Sabancı Müzesiİstanbul'un eşsiz güzellikteki manzarasına sahip olan Sakıp Sabancı Müzesi sadece Çarşamba günleri tüm halka ücretsizdir. Diğer günler ücretli olan müze Çarşamba günleri sabah saat 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze diğer günler 10:00 - 18:00 arası ve bayramların ilk günü ile 1 Ocak'ta ziyarete kapalıdır.

2 - Türkiye İş Bankası Müzesi / Eminönü

Türkiye İş Bankası MüzesiTürkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü'nde 2007 yılından bu yana aralıksız olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Bu ücretsiz müzede Türkiye İş Bankası'nın kuruluş dönemine doğru zamanda bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müze içerisinde ayrıca bankanın geliştirdiği ve banka tarihine dair pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Müze, tıpkı dünyadaki diğer müzeler gibi pazartesileri, bayramların ilk günü ve 1 Ocak dışında her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

3 - Mehmet Arsay Otomobil Müzesi / Halkalı

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi1920 ve 1970 yılları arasında üretilmiş olan toplam 50 adet klasik otomobilin sergilendiği bir müze İkitelli - Halkalı'da. Tamamen ücretsiz olan bu klasik araba müzesi sadece cumartesi ve pazar günleri sabah 10.00 ve akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

4 - Galatasaray Müzesi / Beyoğlu

Galatasaray MüzesiTarihte ilk önce 1911 yılında İstanbul Kalamış'ta kurulan bu müze, Ali Sami Yen'in imzasını taşımaktadır. Sadece Galatasaray takımı taraftarlarının değil herkesin görmesi gereken Galatasaray Müzesi, 2000'li yıllarda Beyoğlu'nda bulunan tarihi Galatasaray Lisesi'nin içine taşınmıştır. Müzede tam 2000 tane kupa vardır ve her birini tek tek inceleyebilirsiniz. Bu ücretsiz müze sadece pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günler de sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

5 - Sirkeci Garı Müzesi / Fatih

Sirkeci Garı MüzesiHalk arasında İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da bilenen müzenin ziyarete açılış tarihi 2005 yılına kadar uzanmaktadır. Sirkeci Garı içerisinde ziyaret edilebilen bu müzede TCDD'nin kuruluşundan günümüze kullandığı demiryolu aletleri, haberleşme cihazları, tarihe tanıklık eden çeşitli fotoğraflar ve daha birçok eşya yer almaktadır. Pazar, pazartesi ve resmi tatil günlerinde kapalıdır. Bu günlerin dışında müze her gün sabah 09.00'da açılıyor ve akşamları da 17.00'ye kadar ücretsiz olarak gezilebiliyor.

6 - İstanbul Modern / Karaköy

İstanbul Modern Sanat MüzesiKaraköy'de bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi, sürekli ve güncel etkinliklere sahne oluyor. İstanbul Modern, sadece perşembe günleri sürekli eserler bölümü ve değişen güncel eserler bölümü olmak üzere ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Pazar ve Perşembe günleri 17:00'de Türkçe yapılan rehberli turlar ücretsizdir. Bu turlar en az 4, en çok 20 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Unutmadan hemen hatırlatalım birey ya da grup halinde katılabileceğiniz bu ücretsiz turlar için önceden rezervasyon yaptırmanız şarttır.

7 - Pera Müzesi / Beyoğlu

Pera MüzesiBeyoğlu - Tepebaşı'nda yer alan bu müzede koleksiyon sergileri ve sürekli sergiler vardır. Cuma günleri 'Uzun Cuma' olarak adlandırılmaktadır. Pera Müzesi'nde her Cuma 18:00 - 22:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmesinden dolayı, Uzun Cuma adını almıştır. Müze; özel günler olarak sayılan dini bayramların ilk günü ve 1 Ocak'ta ziyarete kapalıdır.

8 - Sait Faik Abasıyanık Müzesi / Burgazada

Sait Faik Abasıyanık MüzesiEdebiyat dünyasının ünlü isimlerinden Sait Faik Abasıyanık'ın müzeye çevrilen evi ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Kitaplarının telif hakkını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışlayan Türk edebiyatının değerli ismi Sait Faik Abasıyanık, Burgazada'da yaşadığı bu köşkte birçok eserini kaleme almıştır. Müze evlerden biri olan Sait Faik'in yaşadığı bu köşkte; yazarın giysileri, notları, anıları, kullandığı eşyalar gibi pek çok detay sergilenmektedir.

9 - Cumhuriyet Eğitim Müzesi / Fatih

Cumhuriyet Eğitim Müzesi1998 yılında ziyarete açılan Cumhuriyet Eğitim Müzesi, günümüzde Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesindeki Tarihi Kılıçhane binasında meraklılarına kapılarını açmaktadır. Bu müze cumartesi ve pazar günleri hariç hafta içi her gün ziyaret edilebilmektedir. Ziyaretçilerini adeta zamanda bir yolculuğa çıkaran müze, Cumhuriyet dönemi Türk eğitim tarihini gözler önüne sermektedir. Müzede ayrıca Cumhuriyet öncesi resimler, okul künye defterleri, çeşitli dönemlere ait diplomalarla, gazete kupürleri sergilenmektedir. Müzenin en dikkat çeken parçası, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk harflerinin ilk kez yazdığı kara tahtanın bir benzeri...

10 - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi / Bakırköy

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi MüzesiBakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi; 2008 yılında hastanenin tarihi gelişimi, tarih boyunca içinde tamamı Cumhuriyet dönemine ait olan ve hastanede kullanılan tıbbi veya kişisel malzemeler, teşhis ve tedavi aletleri gibi pek çok ilgi çekici eşyayı ücretsiz olarak sergilenmektedir. Müzede koleksiyonunun ancak bir bölümü sergilenebilmektedir.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Benim favorim Galatasaray Müzesi. Kupa görmek isteyenler gelsinler. :))

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve Müzesi.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Aşiyan Tevfik Fikret/muhteşem bir duygu. Her Türk evladının uğraması gerektiğini düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bu listede neden Atatürk ve Aşiyan müzesi yok? Müze olup da adı bu listede yayımlanmayan kaç müze var merak ettim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ücretsiz müze sayısının bu kadarla sınırlı olmadığı kesin. Bilgi eksikliği var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

"Bizlerin gözden kaçırdığı ücretsiz müzeleri de sizler aşağıda yorum olarak ekleyebilirsiniz." demişler ilk başta. Yorumlarda da suçlar nitelikte o neden yok bu kadar mı, eksik bilgi var demeye ne gerek var ki? Yorumlarda eklenen müzeleri de kendi listeme ekledim :) herkese teşekkürler, pandemi ve kısıtlamalar biter bitmez hepsine tek tek gideceğim günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

kartal belediyesi masal müzesi 2017 den beri açık ve ücretsiz aynı zamanda atölye çalısmalarıda yapılıyor

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

ıstanbul modern sanatlar muzesı ucretsız degıl ucretlı

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)