İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan Sarnıcı, Türkiye

İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan Sarnıcı

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan Sarnıcı
İstanbul'un Tarihi Yarımada bölgesi hiç kuşkusuz tüm dünya için bir kültür mirası. Şehrin binlerce yılını anlatan, bir solukta okutan koca bir roman düşünün; Tarihi Yarımada da işte o romanın adı. Romanın her bölümü ayrı bir keyif, ayrı bir merakla okunsa da gizemlerle dolu Yerebatan Sarnıcı'nın yeri apayrı. Hikayesiyle, mimarisiyle ve daha nicesiyle hem şaşırtan hem de hayran bırakan bu yeraltı sarayını keşfetmeye ne dersiniz?

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

İstanbul'un Avrupa yakasında, Tarihi Yarımada bölgesindeki Sultanahmet'te konumlanan Yerebatan Sarnıcı Ayasofya'nın da çok yakınında. Yüzünüzü Ayasofya'ya dönüp sol kolunuzun yönünde 200 metre yürüdüğünüzde tam kapısına geliyorsunuz. Sarnıcın Ayasofya ile arasından tramvay yolu geçiyor.

Yerebatan Sarnıcı'nın Tarihi

İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan SarnıcıYerebatan Sarnıcı suların içinde yükselen dev mermer sütunlarından dolayı bir yeraltı sarayı olarak da anılıyor. Ama sarnıç yapılmadan önce burada bir bazilika olduğundan adına ‘Bazilika Sarnıcı da' deniliyor ve Yerebatan Sarnıcı'nın hikayesi de bu bazilikayla başlıyor.

Yerebatan Sarnıcı ne zaman yapıldı sorusunu çok ama çok eskilerde, M.S. VI. Yüzyılda (527 – 565) yapıldığını söyleyerek cevaplayalım ve hikayesine de buradan bir giriş yapalım; Bizans İmparatoru I. Justinianus bu muhteşem eseri yaptırırken yaşadığı Büyük Saray'ın ve civarının suyunu stoklamayı amaçlamış. Stoklanan suyun kaynağı ise yaklaşık 20 km ötedeki Belgrad Ormanı'ymış. Bilseymiş ki 2022'de gezenler ‘keşke burada bir düğün yapabilsem' düşü kuracak, belediye sanat aktiviteleri düzenleyecek, ABD başkanlarından birçok siyasiye kadar gelen yabancıları bu kadar etkileyecek; kendi bile kendi yaptığına şaşarmış. İşlevini asırlar boyunca sürdüren sarnıç 1453'de İstanbul'un Osmanlıların eline geçmesiyle bir süre daha kullanılıp Topkapı Sarayı'nın bahçelerini sulamış. Osmanlılar durgun su yerine akan su kaynaklı kendi sistemlerini kurunca da burası emekliye ayrılmış. Zaman ilerleyip 16. yüzyılın ortalarına gelindiğinde (1544 - 1550) Hollandalı ve meraklı bir gezgin olan Gyllus civardaki evlerin zeminlerinde kuyular olduğunu görüp, içlerinden kovalarla çekilen suyun kaynağının nereden geldiğini merak etmiş. Avlusu taş duvarlarla çevrili ahşap bir eve elinde meşaleyle girip yerin altına bağlanan taş merdivenlerinden aşağı inmiş. Kendisini bekleyen koskoca bu gölün ne olduğun anlaması ise hiç kolay olmamış. Sandalla gezdiği sarnıcın sütunlarını sayıp ölçülerini hesapladıktan sonra da bir seyahatname yazıp bu muhteşem yapının varlığını tüm batıya ilan etmiş.

Raymond Hotel

  Butik Otel
 • Sirkeci /
 • Fatih /
 • İstanbul
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Günümüzün sarnıcı 1940'larda üstündeki evler temizlenip, 3 yıllık bir onarımdan geçtikten sonra şekillenmiş. İçine tıpkı Hollandalı Gyllus'un Seyahatnamesinde bahsettiği sazan balıkları atılmış ve 1987'de belediye tarafından benzerine az rastlanır bir gezi platformuna dönüştürülmüş. Şimdilerde hem müze olarak gezilebiliyor hem de ulusal, uluslararası birçok kültür etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Yerbatan Sarnıcı'nın En Önemli Özellikleri

İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan Sarnıcı
 • 140 metreye 70 metre ölçüsüyle tam bir dikdörtgen forma sahip Yerebatan Sarnıcı 100.000 ton su depolayabiliyor. Su yalıtımı Horasan harcıyla sıvanarak sağlanmış sarnıcın içine 52 basamaklı bir merdivenle iniliyor.
 • Yapımında 7000 kölenin çalıştığı ve tam 38 yılda bitirildiği rivayet ediliyor.
 • Yerebatan Sarnıcı'nda kaç sütün var hep merak edilir. İçine saray havası veren ve her biri 9 metre uzanan 336 dev sütun 12 sıraya yayılmış olup, aralarında 4.80 metrelik bir mesafe bulunuyor.
 • Eskilerin alaylı mühendisliğine bir kez daha hayranlık duyacağınız yapıda bu kalabalık sütun topluluğunun yarattığı akustik gerçekten görmeye ve yaşamaya değer.

 • Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
 • Muhtemelen devrin eski yapılarından toplanıp oyulmuş bazen bir iki parça olarak birbirine monte edilmiş mermer sütunların özellikleri ise ayrıyeten şaşırtıyor. 336 sütunun köşeli olan birkaç tanesi dışında çoğu silindir şeklinde. 98 tanesinin mimarisi Korint bazıları ise Dor üslubunda yapılmış.
 • Tıpkı dalsız bir ağaç gövdesine benzeyen ve üzerinde tavus kuşu desenleri göreceğiniz orta yerdeki sütun (bu sütuna sürekli nemli olmasından dolayı gözyaşı sütünü da deniyor) sarnıcın dilek dileme yerlerinden biri. Üzerindeki bir deliğe parmağınızı sokup içinizden dilek dilediğinizde olacağına inanılıyor. Bu arada birçok ziyaretçi sarnıcın suyuna para atıp dilek diliyor.
 • Sarnıçta en çok da kuzeybatısındaki üç sütunun altına destek veren Medusa Başları ilgi görüyor. Tepetaklak duran Yerebatan Sarnıcı Medusalarının buraya nasıl getirildiğiyle ilgili rivayetler ne kadar doğrudur bilinmese de karşılarında durup onları izlerken geçmişin kulağını çınlatmadan edemiyorsunuz.

 • Redamancy Hotel

   Otel
  • Kestel /
  • Fatih /
  • İstanbul
  Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

  Medusa Başlarının Efsanesi

  İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan SarnıcıDinlerken ya da okurken başka bir dünya varmış da artık bitmiş gitmiş gibi hissettiren Yunan Mitolojisi'nden iki efsaneyle anılıyor Medusalar. İlk efsaneye göre Medusa yeraltının birbiriyle kardeş üç kadın canavarından birisi. Yılan saçlı bu kadın kendisine bakan tüm erkekleri taşa çevirme gücüne sahip. Medusaların sütun altlarına tepetaklak yerleştirilmesinin sebebinin de Romalıların bakarken ya taş kesilirsem korkusu olduğu söyleniyor.

  Nobel Hostel

   Hostel
  • Fatih /
  • İstanbul
  Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

  Diğer efsane ise Medusa'nın saçlarının neden yılana dönüştüğünü anlatıyor. Siyah gözleri ve uzun saçlarıyla ahu afet bir kadın olan Medusa, Zeus'un oğlu Perseus'un da sevgilisi. Ama Perseus'a aşık olan bir kadın daha var ki o da kıskançlığıyla Medusa'nın o güzel saçlarını yılana dönüştürüp olayı efsaneye dönüştüren Athena. Medusa'nın lanetli ve güçlü canavarlığına son noktayı büyük aşkı Perseus koymuş ve onun başını keserek düşmanlarına karşı büyük bir güç kazanmış. Böyle aşk olur mu, insan aşkına bunu yapar mı diyenler de haklı ama mitoloji de tüm bildiğimiz masallardan daha farklı!

  Yerebatan Sarnıcı'nda Sizi Nasıl Bir Ortam Bekliyor?

  İstanbul’un Gizli Yeraltı Sarayı: Yerebatan SarnıcıSarnıçtaki gezi platformu suyun üzerinde kalsa bile, nemli ve ıslak bir zeminde yürüyeceğiniz için kaymayan bir ayakkabıyla gitmenizi önerelim öncelikle. Tavandan damlayan sular ve yüksek nem burayı sarkıtlı dikitli mağaraların atmosferine bürüse de onlar gibi astımlılara şifa vermiyor. Nefes almayla ilgili problemleriniz varsa bunu da hatırlatmış olalım. Loş ışıklandırma istediğiniz kalitede fotoğraf almanıza engel olabiliyor. Son olarak suya para attım, bu paralar nereye gidiyor diye merak ediyorsanız görevlilerin toplayıp sarnıcın kasasına koyduğu söyleniyor. İçeriyi gezerken tarihi hakkında bilgilenmek için sesli rehber hizmeti alabiliyorsunuz.

  Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri

  Yerebatan Sarnıcı'nı her gün 09:00 -18:30 saatleri arasında gezebiliyorsunuz. Dini bayramlarda ise ilk gün öğleden sonra açılıyor.

  Hotel Sümengen

   Otel
  • Sultanahmet /
  • Fatih /
  • İstanbul

  Tesis Fiyatı

  16 Ağustos 2022 giriş oda fiyatı

  3485 TL

  En Uygun Fiyata Git

  Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2022

  Müzekart maalesef burada geçmiyor. Ücret tarifesi ise şöyle; Yerli ziyaretçiler için 15, öğrenci-öğretmen için 5 TL. 7 yaşın altındaki çocuklar için ücret ödenmiyor. Yabancılar ise 30 TL giriş ücreti ödüyor. Ödemelerde kredi kartı geçiyor ve sadece kapıdan bilet alınabiliyor. Önemli bir not düşelim; Yerebatan Sarnıcı restorasyon çalışmaları nedeniyle bilinmeyen bir tarihe kadar kapalı olacak. Yerebatan Sarnıcı şu an ziyarete açık değil. Ne zaman açılacağı ise merak konusu.

  Yerebatan Sarnıcı'na Nasıl Gidilir?

  Sarnıcı gezip bitirmek ortalama bir saatinizi alıyor. Ama Tarihi Yarımada rotasını gezmek için bol vakit ayırmanız gerekiyor. Tramvaya binip Sultanahmet durağında indiğinizde yürüyerek iki dakikada ulaşabileceğiniz sarnıcın çok yakınında Sultanahmet Camii ve Ayasofya var. Madem buralara geldiniz, gezmeden, görmeden, hissetmeden olmaz. Tarihi Yarımada Gezilecek Yerleri merak ediyorsanız bu yazımız tam da size göre!

  Yerebatan Sarnıcı'na Yakın Nerede Konaklanır?

  Tarihi Yarımada sınırları içerisinde Yerebatan Sarnıcı'na en yakın bölge Sultanahmet. Neredekal.com'da yer alan Sultanahmet Otelleri arasından bütçenize ve ihtiyaçlarına göre seçimler yapabilirsiniz. İster lüks, ister pansiyon, isterseniz tarihi bir binada butik otel hizmeti alabilir, İstanbul'un keyfini bu bölgede çıkarabilirsiniz.

  Popüler Blog Başlıkları

  Son İncelenenler
  E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)