İstanbul'da Keyifle Pedal Çevireceğiniz 10 Bisiklet Yolu, Türkiye

İstanbul'da Keyifle Pedal Çevireceğiniz 10 Bisiklet Yolu

2 Yorum

Yapmadan Dönme Bengi Alkaya

İstanbul'da Keyifle Pedal Çevireceğiniz 10 Bisiklet Yolu
Kışın ardından güneş kendini göstermeye başladığı anda hemen şöyle uzun uzun bisiklet sürmek isteriz. Keyifli olduğu kadar çiftler arasında romantik bir aktivite de olan bisiklet, esasen yalnızca bir eğlence aracı değil elbette. Hatta Avrupa'da ulaşımın önemli bir kısmını oluşturuyor. Ülkemizde araç ve yaya trafiği sebebiyle günlük yaşamda Avrupa şehirlerine kıyasla daha az kullanılsa da önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle en kalabalık şehrimiz İstanbul bünyesinde siz keyifle bisiklet kullanabilin diye pek çok parkur bulunuyor. İşte İstanbul'un en keyifli bisiklet rotaları.

1 – Adalar

adalar bisiklet parkuruBiz henüz söylemeden sizin de ilk aklınıza gelecek yerlerden olduğuna eminiz Adalar'ın. Çünkü burada bisiklet sürmek adeta klasikleşen aktivitelerden biri. Bu nedenle özellikle Büyükada başta olmak üzere Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada bünyesinde bisiklet kiralayabileceğiniz çeşitli dükkanlar barındırıyor. Tabi dilerseniz bu adalara kendi bisikletinizle de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Sizi burada bol bol temiz hava ve muhteşem bir doğa manzarası bekliyor.


2 – Caddebostan Sahili

caddebostan sahil bisiklet yoluBahar ve yaz aylarında hafta sonlarının vazgeçilmez duraklarından Caddebostan Sahili, bisikletçiler kadar kaykaycılar, yürüyüşçüler ve koşucuların da uğrak noktalarından biri. 5 km boyunca uzanan parkur, bahsettiğimiz tüm bu aktiviteler için oldukça uygun olmasının yanı sıra yorulup bir müddet çimenlerin üzerinde dinlenmek imkanı da sunduğu için oldukça avantajlı. Üstelik nefis deniz manzarasını da atlamamak gerek.

3 – Belgrad Ormanı

belgrad ormanı bisiklet parkuruİstanbul'un değerli nefes alanlarından olan Belgrad Ormanı bünyesinde, tamı tamına 20 km'lik bisiklet sürmeye elverişli alan bulunuyor. Bu alanın 6 km'lik kısmı ise parkur olarak düzenlenmiş. Hafta sonları hafta içine oranla daha kalabalık olan ormana, araçla giriş ücretli olsa da yaya ya da bisikletliler için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

4 – Ortaköy – Bebek Sahili

bebek sahil bisikletAvrupa Yakası'nın en popüler sahillerinden Otaköy'den Bebek'e uzanan sahil boyunca sizi yaklaşık 5 km'lik bir bisiklet turu bekliyor. Bu rotanın bisiklet için olduğu kadar koşmak ve yürüyüş yapmak için de her anlamda en havadar ve manzaralı alanlardan olduğunu söyleyebiliriz. Sürüşünüz sırasında denize karşı bir mola verebileceğiniz gibi son durağınızın Bebek Parkı olması sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

5 – Bostancı – Pendik Sahili

bostancı bisiklet yoluİstanbul Anadolu Yakası'nın belki de en sık tercih edilen bisiklet parkurlarındandır Bostacı – Pendik Sahili. Caddebostan Sahili'nin devamı niteliğinde olan bu yol yaklaşık olarak 20 km'lik bir mesafeye sahip. Üstelik Caddebostan'a göre avantajlı olduğu kısım hiç şüphesiz bu parkurun nispeten daha az kalabalık olması. Özellikle yaz aylarında akşam saatleri sahil bir başka güzel oluyor.

6 –Polonezköy

polonezköy bisiklet parkuruFotoğraf: Atlas Dergisi
Biraz şehirden uzaklaşalım diyorsanız rotanızı Polenezköy'e çevirmelisiniz. Çalışanlar için hafta sonları genellikle kahvaltı etmek ve şehrin gürültüsünden uzak, sakin bir gün geçirmek için tercih edilen Polonezköy'de hem yürüyüş yapmak hem de bisiklete binmek isteyenler için ayrılan alan toplamda 4,5 km. Bu konuda daha önceden tecrübeli olanlar yola çıkacaklara alanın engebeli olması sebebiyle dağ bisikletini öneriyor.

7 – İstanbul Koruları

istanbul koruları bisiklet parkuruFotoğraf: Yıldız Korusu / gezilmesigerekenyerler.com
İstanbul koruları şehir içinde kalıp, orman havasını hissetmek isteyenlerin tercihlerinden oluyor. Profesyonel bisikletçilerden ziyade çok yorulmadan, daha sakin bir sürüş gerçekleştirmek isteyenler, Beykoz Korusu, Validebağ Korusu ve Yıldız Korusu gibi korularda hayalini kurdukları gibi bol dinlenmeli, temiz havalı bir gün geçirebilirler.

8 – Florya – Yeşilköy Sahili

yeşilköy sahil bisikely yoluAvrupa Yakası bisiklet rotalarından bir diğeri de Florya – Yeşilköy Sahili. Sahil Kadıköy- Kartal sahillerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açıldı. Uzunluğu toplamda 6 km ve kendi bisikletiniz yoksa da tıpkı diğer sahiller gibi bünyesinde bisiklet kiralama imkanı bulabiliyorsunuz.

9 – Aydos Ormanı

aydos ormanı bisiklet parkuruUzun parkurlardan birine ev sahipliği yapan Aydos Ormanı, İstanbul'da doğa içinde unutulmaz bir gün geçirmek ve piknik yapmak için aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ormanın çam ağaçları arasında ilerleyen ve bisiklet sürmek için ideal olan parkuru ise yaklaşık 13 km'yi buluyor. Bu yönüyle parkur özellikle doğa tutkunlarına hitap ediyor. Tıpkı Polonezköy gibi Aydos Ormanı'na da dağ bisikletiyle gitmeniz tavsiye ediliyor.

10 – Bakırköy - Zeytinburnu Sahili

bakırköy sahil bisiklet yoluPiknikçilerin uğrak noktası olmasıyla tanınan Bakırköy – Zeytinburnu Sahili, civarda yaşayanların tercih edebileceği bisiklet parkurlarından biri; ancak kalabalığı sebebiyle genellikle sabah saatlerinde tercih ediliyor. Sahil boyunca bisiklet için ayrılan parkurun uzunluğu 7 km olmakla birlikte, deniz havası almak için de oldukça ideal.

Bisikleti Olmayanlar İçin İSBİKE Nedir, Nasıl Kiralanır?

isbikeBisikleti olmayan ya da bahsettiğimiz tüm bu duraklara uzak olanlar bisiklet kullanamayacak mı? Tabi ki hayır. İBB tarafından 2009 yılında hayata geçirilen ve bisiklet kiralama istasyonlarından kolaylıkla bisikletinizi kiralamanıza olanak sunan İSBIKE, kısa süre içerisinde şehrin genelinde oldukça yaygın hale geldi. Asıl amaçları arasında kısa süreli mesafeleri toplu taşıma kullanmadan daha sağlıklı ve çevreye zarar vermeden ulaşım sağlamak olan İSBIKE, oldukça pratik bir sisteme sahip. Kredi kartınızla ya da abonelik ile faydalanabileceğiniz bu sistem hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitesini ziyaret edebilirsiniz. İSBIKE Anadolu Yakası'nda 380 bisiklet ve 38 istasyon, Avrupa Yakası'nda ise 1120 bisiklet ve 102 istasyon ile hizmet veriyor.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Beylikdüzü'nde böyle bir uygulama yok maalesef.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Güzel bir uygulama, şiddetle artmasını istiyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)