İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı Köyü, Türkiye

İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı Köyü

Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı Köyü
"İstanbul'dan uzaklaşmayayım ama tatil de yapayım" diyenlerdenseniz, Ormanlı köyü tam da size göre bir yer. Zira Durusu (Terkos) Gölü'nün batısındaki yerleşim bölgesi hem İstanbul'da hem de doğa ananın cömertliğinden nasibini fazlasıyla almış. Üstelik konuklarına sunduğu seçenekler sadece doğal güzelliklerle sınırlı değil.

Ormanlı Köyü'nde Neler Yapılır?

İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı KöyüKonuklarına dört mevsim farklı aktiviteler gerçekleştirebilme özgürlüğü sunması, Ormanlı köyünün popüler bir günübirlik gezi rotası olmasındaki ana nedeni oluşturuyor. Mesela köye yaz aylarında giderseniz Ormanı Plajı'nda doyasıya deniz keyif yapabilirsiniz. Yalnız deniz, çoğu zaman akıntılı oluyor. Dolayısı ile yüzerken dikkatli olmakta fayda var.

Plajda güneşlenirken üstünüzden geçen yamaç paraşütçülerini görebilirsiniz. Köy, bu aktivitenin gerçekleştirilebileceği İstanbul'a en yakın yer konumunda. Atlayışlar; köyün arka kısmındaki, sahil ile yolu birbirinden ayıran tepenin yamacından yapılıyor.

Ormanlı'yı ilkbahar ya da sonbahar aylarında ziyaret etmeyi düşünürseniz, fotoğraf makinenizi yanınızdan eksik etmemenizi öneririm. Zira köye yakın konumdaki Durusu Gölü kıyısına gittiğiniz takdirde biraz da şanslıysanız, harika manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

Bahsettiğim tüm bu aktivitelere ek olarak dilerseniz sadece yerel hayatı tanımaya da odaklanabilirsiniz. Bu doğrultuda köyün Arnavut kaldırımı kaplı sokaklarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yerleşimin girişinde küçük sayılabilecek bir yokuş var. Lakin yolun bu kısımdan sonrası epey rahat. Eğer köyün içinde dolaşırken dinlenme ihtiyacı hissederseniz, yokuşun alt kısmındaki kahvehanelerde mola verebilirsiniz.

Ormanlı Köyü'nde Ne Yenir?

İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı KöyüYeme-içme açısından konuklarına sağladığı çeşitlilik, Ormanlı'nın sevdiğim yanlarından bir diğerini oluşturuyor. Yerleşimin kalbinde, lezzetli etleri ile ün kazanmış bir kasap var. Dilerseniz buradan bir şeyler alıp doğrudan piknik alanlarının yolunu tutabilirsiniz. Benim gittiğim dönemde, dükkânın önünde müşterilerin oturabilecekleri birkaç masa duruyordu. Bir an önce açılığınız bastırmak isterseniz tercih edebilirsiniz.

Daha hafif bir öğünle gün boyunca harcadığınız enerjiyi geri kazanmak isterseniz, rotanızı Durusu Gölü kıyısına çevirebilirsiniz. Göl kıyısında, menülerinde uygun fiyatlı seçeneklere yer vermiş çok sayıda balık lokantası bulunuyor. Mekânlar, genel itibarıyla biraz salaşlar. Ama servis ettikleri balıkların lezzetleri, ambiyans eksikliğinin hissedilmesini engelliyor.

Köyde faaliyet gösteren balık lokantalarından biri olan Son Fasıl, aynı zamanda müşterilerine masa kiralama hizmeti de sunuyor. Bu hizmetten yararlanarak temiz bir ortamda piknik yapma keyfi yaşayabilirsiniz.

Ormanlı'da Kamp Deneyimi de Yaşayabilirsiniz

İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Ormanlı KöyüYazı boyunca sık sık vurguladığım gibi gezgin ruhlu bireylerin önemli bölümü, Ormanlı'yı İstanbul yakınındaki en güzel günübirlik gezi rotalarından biri olarak nitelendiriyor. Fakat köy, aynı zamanda kampçılara da ideal ortamı fazlasıyla sunuyor.

Ormanlı'da kamp atmak isterseniz, plaja yakın konumdaki alana yönelebilirsiniz. Bu alanda, popülariteden kaynaklı olarak sezon içerisinde kirlilik had safhaya çıkabiliyor. Eğer alternatif arayışına girerseniz, göl kıyısındaki alanda konaklayabilirsiniz. Tabii yazın bu aktiviteyi gerçekleştirecekseniz, çantanızda sinek kovucu sprey bulundurmayı sakın unutmayın.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Ormanlı Köyü'ne Nasıl Gidilir?

Çatalca'ya bağlı Ormanlı köyüne ulaşım için üç farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin ilki, otobüs seferlerinden yararlanmak. Dumanlı'ya otobüs ile ulaşımı tercih edenlerin, öncelikle Beylikdüzü'ndeki metrobüs son durağından kalkan 401 numaralı otobüsüne binmeleri gerekiyor. Çatalca'da bu araçtan indikten sonra 404 numaralı Yalıköy otobüsü ile aşağı yukarı 40 dakikada Dumanlı'ya ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınız ile köye gitmek isterseniz, Çatalca'dan çıktıktan sonra Subaşı yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Subaşı'na ulaşmanızın ardından takip edeceğiniz Kestanelik-Dağyenice-Çanakça rotası sizi kolayca Ormanlı'ya ulaştıracaktır.

Gerek otobüs gerekse de araba ile Ormanlı'ya ulaşımın her anı büyük keyif içerisinde geçiyor. Fakat daha farklı bir yolculuk deneyimi yaşamak isterseniz, Çakmak Hattı boyunca pedal çevirmeyi düşünebilirsiniz. Diğerleri ile karşılaştırıldığında, bu yöntem epey zahmetli. Ama yol boyunca karşılaşacağınız manzaralar bu zahmete fazlasıyla değiyor.

Ormanlı Köyü'ne yakın yakın konaklama önerilerini öğrenmek için aşağıya bakabilirsiniz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)