Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet Rotaları, Türkiye

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet Rotaları
İstanbul yürüyerek gezilebilen, özellikle Boğaz kenarında ferah ferah yürüyüş yapılabilen en güzel illerimizden. Sahil kenarında yürürken hafif hafif esen rüzgar, Boğaz'ın eşsiz güzelliği ve martıların uçuşu İstanbul'u daha da çok sevmemizi sağlıyor. Yürüyerek keşfedilen İstanbul'u bisiklet üzerinde de keşfetmek çok güzel bir deneyim oluyor. Hem Avrupa hem da Anadolu yakasındaki bisiklet yollarını kullanarak pedallamak ve bu güzel şehri bisikletle gezmek için İstanbul bisiklet rotaları bu yazıda sizleri bekliyor!

İstanbul'da Bisiklet Kullanmak

Türkiye'nin en güzel bisiklet yolları, büyük şehirlerde de yerini almaya başladı. Son dönemlerde bisiklet yollarının artmasıyla Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da da bisiklet kullanımı nispeten yaygınlaştı. Ancak yine de bisiklet yolundan giden yayalar, bisikletlilere ayrılmış bu özel yolları kapatabiliyor. Şehrin planlamasında bisiklet sürücülerinin ihtiyaçları göz önüne alınmadığı için yapılan bisiklet yolları yaya yollarından alınarak inşa ediliyor. Bu durum da hem yayaları hem de bisikletlileri zor durumda bırakıyor. Park halindeki motorsikletler, yanlış döşenmiş mazgallar da bisikletlileri her geçen gün zor durumda bırakmaya devam ediyor. Bisiklet sürücülerinin özellikle bu durumlara dikkat etmesi gerekiyor.

Diğer yandan bir ulaşım aracı olarak şehirde kullanılan bisiklet, sürücüsünü trafik stresinden uzak tutuyor. Arabadayken yavaş akan trafik çilesi, kornayla rahatsız edilme ve panik hali bisiklet kullanırken olmuyor. Şehir içinde günden güne genişleyen İstanbul bisiklet yolları sayesinde işe ya da okula bisikletle gitmek eskiye nazaran daha kolay oluyor.

Ekonomik Bir Seçenek Olarak Bisiklet

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet RotalarıArtan yakıt fiyatlarından şikayet etmemek mümkün. Nasıl mı? Tabii ki bisiklet kullanarak! Yakıt gerektirmeyen bisiklet, hem cebinize hem de sağlığınıza yardımcı olacak bir ekonomik ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Para biriktirebilmenin yanı sıra sağlıklı yaşama da teşvik ediyor. Her gün hareket etmemizi ve fit kalmamızı sağlayan bisikletle dinç kalmak çok daha kolay oluyor.

Şehirde Güvenli Bisiklet Kullanmanın Yolları

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet RotalarıŞehir içinde, özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerde güvenli bir şekilde bisiklet kullanmak için kask takmak şart. Kendi güvenliğinizi düşünerek kask takmayı ihmal etmeyin. Bisiklet kullanırken görünür olmak da çok önemli. Bisikletin kör noktalarını saptayın ve özellikle geceleri bisikletinize ışıklandırmalar takın. Dönüşlerde sinyal vermeyi ihmal etmeyin. Bisiklet kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Dikkatiniz her zaman yolda olmalı. Böylece önünüze çıkabilecek yayalara ya da başka şeylere karşı tetikte olabilirsiniz. Frenler, koltuk yüksekliği, aydınlatmalar ve tekerlekler için de rutin bakım yapmalı ve yola çıkmadan hepsini kontrol etmelisiniz.

İstanbul'da Bisikletle Gidebileceğiniz Yerler ve Bisiklet Yolları

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet Rotaları

1- Florya – Yeşilköy Sahili

İBB tarafından yapılan ve 6 km'lik bir bisiklet yoluna sahip olan Florya – Yeşilköy rotası, sahil boyunca bisikletle yol almanızı sağlıyor. Deniz eşliğinde keyifli bir sürüş deneyimi sunan bu rotada ister kendi bisikletinizi kullanabilir, isterseniz belediyenin kiraladığı bisikletleri deneyimleyebilirsiniz.

2- Caddebostan Sahili

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet RotalarıAnadolu Yakası'nın en sevilen yerlerinden olan Caddebostan, yemyeşil çimenlik alanları, birbirinden renkli mekanları, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla Kadıköylülerin gözdesi olmaya devam ediyor. Yaklaşık 5 km'lik bir alanı kapsayan bisiklet yolunda sahil boyunca pedallayabilirsiniz.

3- Bakırköy – Zeytinburnu Sahili

Sahil kenarında yer alan ve özellikle sabah erken saatlerde çok daha keyifli olan Bakırköy – Zeytinburnu Sahili bisiklet yolu, sabah sporunu bisikletle yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden. Mis gibi bir deniz havası almak ve enerji toplamak için güzel bir seçenek sunuyor bu rota.

4- Kadıköy – Pendik Sahili

Oldukça uzun bir rotayı kapsayan bu yol, Kadıköy Moda'dan Kalamış, Fenerbahçe, Caddebostan, Küçükyalı, Maltepe, Kartal ve Pendik'e kadar sahil boyunca devam ediyor. Bisikletinizle yol almaya istediğiniz duraktan başlayabilir, içinden geçtiğiniz semtlere selam vererek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Yaklaşık 27 km'lik bir alanı kapsayan bu rotada keyfiniz hep bol olacak.

5- Haliç – Balat Sahili

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet RotalarıTarihi ve otantik havasıyla büyüleyen Haliç ve Balat, sahip olduğu bisiklet yoluyla da gönülleri fethediyor. Tarihi atmosfer eşliğinde bisiklette yol almak ve Balat'ın renkli yüzünü yakından keşfetmek, özellikle sabah sessizliğinde muhteşem bir deneyim sunuyor.

6- Beşiktaş – Sarıyer Sahili

Yaklaşık 26 km'lik bir alana yayılan ve muhteşem Boğaz manzaraları sunan Beşiktaş – Sarıyer Sahili bisiklet rotası, Bebek, Emirgan, Arnavutköy, Baltalimanı, Kuruçeşme gibi birbirinden güzel duraklara ev sahipliği yapıyor. İstanbul'un en güzel noktalarını bisiklet üzerinden görmek ise hafızalarda unutulmaz bir anı bırakıyor.

7- Sirkeci – Bakırköy Sahili

Yaklaşık 13 km'lik bir parkurdan oluşan Sirkeci – Bakırköy Sahili bisiklet yolu, İstanbulluların favori duraklarından. Tarihi Yarımada'dan Bakırköy'e kadar uzanan bu rotada keyifle bisiklet sürebilir, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen bu semtleri yakından keşfedebilirsiniz.

8- Adalar

Şehirde Bisikletle Gidilebilecek Yerler: İstanbul Bisiklet Rotalarıİstanbul'un incisi Büyükada, Kınalıada, Heybeliada ve Burgazada, bisiklet sürmek için ideal yerlerden. Doğasıyla büyüleyen adalarda ister kendi bisikletinizi kullanabilir, isterseniz gideceğiniz adadan kiralayabilirsiniz. Hafta içi daha sakin bir sürüş imkanı sunan bu rotada mutlu olmanız kaçınılmaz.

9- Aydos ve Belgrad Ormanı

Yemyeşil bir ormanın içinde bisiklet sürmek ister misiniz? Yaklaşık 6 km'lik bisiklet parkuruna sahip olan Aydos ve 20 km'lik bir parkura sahip olan Belgrad Ormanı, bisiklet sürmeye davet ediyor. İki farklı yakanın en güzel bisiklet yollarına sahip olan Aydos ve Belgrad Ormanı, her mevsim bu keyfi bisikletlilere koşulsuz sunuyor.

İster bir ulaşım aracı ister bir hobi olarak kullanın, bisiklet kullanmak çok zevkli bir yaşam biçimi sunuyor. Sağlıklı olmak ve büyük şehirlerdeki trafik stresinden bir nebze de olsa kaçmak için bisiklet kullanmak harika bir seçenek. Sizce de öyle değil mi?

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)