Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 1, Türkiye

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 1

24 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 1
Mevsimlerden bahar veya yaz ise, hep hayalini kurduğunuz çadır hayatına kavuşmanıza hiçbir engel kalmamış demektir. Tabi bu söylediğimiz kamp hayatını benimsemiş kişiler için geçerli. Eğer daha önce hiç kamp yapmadıysanız, ancak bunun için yanıp tutuşuyor ve bir türlü cesaret edemiyorsanız, size sunduğumuz bu tavsiyelerle kamp hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Biz tavsiyelerimizi sunduk ama siz işe önce paraya kıyıp güzel bir çadır almakla başlayın. Çadırınız ne kadar geniş ve konforlu olursa, kamptan alacağınız keyif de o kadar büyük olur. İddia ediyoruz, bir kere kamp hayatına alıştınız mı, bir daha otellere asla para vermeyeceksiniz. Şimdi bize kulak verin. Zira bu bilgilerin hepsi yaşanılan tecrübeler üzerine yazıldı.

1 – Kamp Tecrübesi Olan Bir Kişiyle Gidin

kamp yapacaklara tavsiyelerBu tavsiyeden ziyade ilk kuralımız. Kaç kişiyle gideceğiniz hiç önemli değil, eğer içinizde bir kişi bile daha önce kamp yapmamışsa bir hayli zorluk yaşarsınız. Doğayla iç içe olmak, kuş sesleri ile uyanmak, ateş etrafında toplanmak güzel de, doğayla mücadele etmekten uzaksanız, hatta ateş yakmayı bile bilmiyorsanız bu tatil size zehir olarak geri döner. Kamp tecrübesi olan biriyle giderseniz eğer, çadırınızı nereye, nasıl kuracağınız, ne şekilde ateş yakacağınız, nasıl yemek pişireceğiniz, yanınıza ne almanız gerektiği ve daha pek çok şeyle ilgili sorunlarınız ortadan kalkacak demektir.

2 – Arabanızın Tüm Kontrollerini Yaptırın

araba bakımıYoksa bizim gibi yolda kalırsınız. Ben arabadan çok anlamam ama anlayan kişilerin bile çaresiz kaldığına şahit olduğum için bu konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Gideceğiniz mesafe kısa olabilir, ancak sonuçta o arabaya bir hayli yük binecek, yeri gelecek toprak yoldan gitmek durumunda kalacaksınız. Bizimki 4 saatlik bir yolculuktu, motora bir haller oldu ve bu kısa yolculuğumuz 12 saatlik bir işkenceye dönüştü. Benden söylemesi.

3 – Hava Durumuna Mutlaka Bakın

hava durumuYoksa bizim gibi fırtınaya yakalanır ve kamp maceranızı kısa kesmek zorunda kalırsınız. Evet, benim de ilk kamp maceram bayağı çetrefilli oldu. Neyse ki yanımızda bu konuda "tecrübeli" kişiler vardı da, önceden haber alıp zararsız ayrıldık oradan. Bazı bölgelerin hava şartları bir hayli değişken olabiliyor. Yani sadece yola çıkmadan kontrol etmek yetmeyebilir, sürekli olarak elinizin altında olmalı. Günde 3-4 defa hava durumuna bakmanızda fayda var. Bakmazsanız şöyle olur; geldiğiniz toprak yol yağmurun etkisiyle kayganlaşır ve 4x4'ünüz yoksa eğer çadırınızda mahsur kalırsanız.

4 – Alışveriş Listesi Yapın

kamp alışveriş listesiBu zaman kaybına uğramanızı engelleyeceği gibi, evdeki hesabı çarşıya uydurmanız konusunda da fayda sağlar. Yoksa bizim gibi o alışveriş sandığınızdan pahalıya patlar. Farkındayım, acıların kampçısı olmuşum resmen. :) Bizi mağdur eden, arabamızın arıza yapmasıydı tabi ama üşenip de bir liste oluşturamamamızın bedeli, kredi kartlarımıza çok güzel yansıdı. Eğer açgözlülük etmez, sadece ihtiyaçlarınıza yönelir ve kalacağınız gün sayısına göre alacağınız şeylerin miktarını belirleyebilirseniz sizin için süper olur.

5 – Bunları Götürmeyi Unutmayın

kampta olması gerekenlerBunlar nedir? Mat ve uyku tulumu; götürmezseniz ne olur, her yeriniz tutulur ve çok üşürsünüz. Battaniye asla yeterli olmuyor. Kafa feneri; bizim gibi karanlıkta çadır kurmak zorunda kalırsanız, gecenin sonunda kafa fenerinize sarılıp uyursunuz. Karanlık çöktüğünde tuvalete, çadırınıza giderken, çadırınız içinde bir şeyler ararken en iyi arkadaşınız kafa feneri olacak. El havlusu; plaj havlusu aynı işlevi görmüyor maalesef. Yüzünüzü yıkadığınızda, dişlerinizi fırçaladığınızda evinizin banyosundaki havlu hep gözlerinizin önüne geliyor. Sinek kovucu; şu bildiğimiz vücuda sürülenlerden. Aksi halde fena ısırıyorlar bilginiz olsun. Bunların dışında ateş yakmak için kömüre, oturmak için kamp sandalyesine ihtiyacınız olacak. Bu da ayrı bir yazı konusu olsun artık.

6 – Tuvalet Sorununu Çözmek İçin

kamp tuvaletiGeldik en hassas konuya. Eğer ortak tuvaleti olan bir kamp alanında değil de, ıssız bir koyun kenarındaysanız bu büyük bir sorun teşkil edebilir. Rahatlıkla doğaya bırakabilenlerdenseniz, size her yer tuvalet. Ancak bazılarımız bu konuda bayağı bir zorluk çekebilir. Bir elinizde kahve, diğer elinizde gazete modu maalesef orada olmuyor, üzgünüm. Yakınlarda tuvaletini kullanabileceğiniz bir McDonald's da olmayacaktır. Dolayısıyla yukarıda fotoğraflarını paylaştığımız malzemelerden edinebilirseniz, bir hayli rahat edersiniz. Taburenin fiyatı 20 TL civarı, portatif klozetler de ortalama 200-250 TL. Yalnız onun deposunu mutlaka toprak yola boşaltın, asfalta değil.

7 – Çadırınızın Fermuarını Kesinlikle Açık Bırakmayın

kamp çadırıBırakıyorsanız demek ki çok misafirperversiniz. Sabahları karasinekler sizi uyutmadığında saatler süren bir operasyon yapmanız gerekecek ama yine de siz bilirsiniz. Çadırınızın fermuarını kapalı tuttuğunuz sürece ne bir böcek, ne bir sinek, hiçbir şey çadırınıza giremez. Bu kural siz çadırın içindeyken de geçerli. Yani böcek fobisi dolayısıyla bunca yıldır kamp yapmadıysanız, bunun da bir çözümü var görüldüğü gibi.

8 – Enerji Verici Şeyler Yiyin

kampta marshmallowYapacağınız alışveriş listesinde mutlaka enerji veren bir şeyler bulunmalı. Enerji verici derken tatlı şeylerden bahsediyorum. Tabi öyle kalitesiz tatlı şeyler değil, fıstık ezmesi gibi şeyler. Fındıklı, fıstıklı, pekmezli barlar filan oluyor, onlardan alabilirsiniz. 1-2 tane sevdiğiniz bisküvi, çikolata, vb. şeyler de bulundurun yanınızda. Sonra bal olabilir. Tabi akşam ateşte marshmallow kızartmak da oldukça keyifli. Ben ilk defa denedim, çok kızarınca tadı kazandibi gibi oluyor. Sizin de denemenizi öneririm.

9 – Hangi Mevsim Olursa Olsun Yanınıza Polar Alın

kampta gece üşünür müYaz mevsiminde ince bir hırkayla idare edebilirsiniz belki ama bahar aylarında polar şart. Yoksa akşamları keyifle oturamazsınız. Gündüz yaz sıcağına aldanmayın, akşamları tahmininizden daha serin olabilir. Bir de eşofmanınızı uzun çorabınızın içine sokmanız da etkili bir yöntem. Ayrıca bu sayede sinek ve böcek ısırıklarından da önemli ölçüde korunmuş olursunuz.

10 – Eski ve Çok Önemsemediğiniz Kıyafetlerinizi Giyin

kamp kıyafetleriYoksa üzülürsünüz. Çünkü bir kere çok kirlenecekler. Toprak ya da kum lekesi olacak hep. Hadi o yıkanır geçer de, ateşin kıvılcımı sıçrayabilir, ağaç dalına takılabilirsiniz. İşte onların geri dönüşü yok. Kimseyle şıklık yarışına gireceğiniz bir yerde de olmayacağınıza göre, yeni ve sevdiğiniz şeyleri eskitmeye ne gerek var? Başına bir şey geldiğinde sizi derinden yaralamayacak kıyafetlerinizi yanınızda götürmeniz bu anlamda en mantıklı hareket olur.
*Bunların dışında sormak ya da eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz.
24 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
24
/

-

Tespitler ve çözüm önerileri harika, her bir detayına katılıyorum. Özellikle de çorabın içine eşofman sokmak kısmına. :) Bir de güzel müzikler götürün yanınızda, evet doğanın sesi güzel, ancak mangalın başında, gecenin karanlığında hafiften gelen müzikler de insana ayrı bir keyif veriyor.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Kaleminize sağlık, güzel tespitler. (:

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

İnsan yaşamında 1 defa bile olsa bu deneyim yaşanmalı diye düşünüyorum. Şöyle dikkatlice okuyunca sorun yaşamamak için ayrıntılar çok öne çıkabiliyor, küçük bir ecza çantası da yedekte olmalı, ne olur ne olmaz. Aman çadırın kapısına bir ayı dayanmasın da, ne olursa olsun önemli değil.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

İlk defa çadır kurup kamp yapmak isteyenlere tavsiyem, bir mesire yani kamp alanında çadır kurup konaklamanızdır. Böylece tuvalet, elektrik, market vb gibi ihtiyaçlara en azından ilk seferde fazla uzak olmamanız sizin ilerideki kamp hayatınızı olumlu etkiler diye düşünüyorum. Bütün kampçılara selam olsun.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

İlk kez bu yaz kampa gitmeyi düşünüyoruz. Akdeniz''de tavsiye edebileceğiniz, çocuklarla kamp yeri var mı, yardımcı olursanız sevinirim.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

El feneri ve mp3 çalar mutlaka olmalı.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Merhaba Ali Efe, Akdeniz'de kamp dendiği zaman benim aklıma Olimpos ve Adrasan geliyor. Kaş'ta, Kaş Antik Tiyatrosu'nun arkasındaki kamp alanında fazlasıyla çocuklu aile vardı geçtiğimiz yaz. Buraları önerebilirim.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Çocukla kamp yapacaksanız Kaş'ta Olimpos Kamping'i tavsiye ederim. Biz geçen sene 10 aylık oğlumla orada kamp yaptık ve bu sene tekrar yapmayı planlıyoruz. Denizi de, kamp alanı da süper. Hijyenik ayrıca...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Önce herkese bol selam, Yalova ilinde yaşıyorum. Yaş 42. Ayvalık Cunda Adası'nda 12 günlük Ramazan öncesi çadırda kalarak tatil yaptım. Allah'a sonsuz şükürler olsun, çok güzel geçti. Tek başıma 12 gün deniz, doğa, motosikletim ve üç kuruş paramla güzel tatil yaptım. Elhamdülillah. Tek tavsiyem, gideceğiniz bölgeyi iyi bilen, tecrübeli biriyle gidin, ondan sonrası zaten çok kolay. Tavsiyelerim, güneş yağı, şapka, sinek kovucu, bıçak, çakmak, el feneri, ızgara teli, iyi tatiller.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (1)
24
/

-

Elektrik varsa, su ısıtıcı veya piknik tüp, odun (kuru) kesebilmek için küçük bir balta, bıçak, mutfak gereçleri, kamp sandalyesi. Siz en iyisi işin içine bir girin, zaten çıkmak istemeyeceksiniz ve her şeyi zamanla öğreneceksiniz. Eksikler zamanla tamamlanır.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Ben de geçen sonbaharda kaldım. Gezen Yaylası'nda. Köknar ve kayın ağaçlarının, yabani ortamın göbeğinde. Kendi tecrübemi yazmak istiyorum. İlk kamp deneyimimdi. Gittiğim yollar berbat olduğu için altı alçak arabayı düşünmeyin bile. Arazi aracı olsun, bakimi olsun, garanti olsun. Yoksa ben gibi çamura saplanır kalırsınız. Şişme yatak ve uyku tulumunuz mutlaka olmalı. Kamp kurduğunuz yere, ağaca ya da herhangi bir yere asacak LED lambalarınız, yedek pilleriniz mutlaka olmalı. Yiyecekleriniz kilitlemeli plastik kaplarda kapalı olmalı. Korkuyor ve ilk kamp deneyiminiz ise yanınıza mutlaka ses fişekleri alın.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Ben yazın gideceğim. Kafama takılan mevzu kaldığım yerde illa elektrik olmalı mı? Bir de sahil kenarında kalırken nelere dikkat edelim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Günlük yaşamdan kopabilme ve doğaya dalarak zaman geçirme şansı genellikle ekipmanlarınızı yanınıza alabileceğiniz bir sırt çantası ile yaşanabilecek bir deneyimdir. Ancak maceranız için bir sırt çantasını nasıl seçeceğinizi bilmek aslında kolay bir şey olmayabilir. Sonuçta ortada hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sırt çantalı gezginler için bile göz korkutucu birçok seçenek mevcut.

İlk adım, ihtiyacınız olan sırt çantası boyutunu (kapasitesini) nasıl seçeceğinizi belirlemektir. Bunu belirleyebilmenin yolu da “'ne kadar eşyayı evde bırakmak istiyorsun?”' sorusundan geçer. Tabi ki yapacağınız bu seçim, yapmayı planladığınız aktiviteye, seyahat süresine, karşılaşabileceğiniz mevsime veya hava durumuna ve kişisel ihtiyaçlara göre değişecektir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Ya ben de çok gitmek istiyorum da yılan ve kertenkelelerden çok korkuyorum... Bu yüzden hiç gitmedim, gidemedim… :(

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Edirne Erikli Danişmend orman kampı tavsiyemdir. Ailece gidilebilecek bir kamp alanı, serin suları, kuş seslerini ve sakin bir tatil isteyenlerin tercihi olabilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Arkadaşlar kamp yaparken sinek, böcek, kedi köpek gibi hayvanlardan korkuyor iseniz onun adı kamp olmaz. Ben Tekirdağ'da oturuyorum hemen hemen her yerine kamp attım. Longoz ormanlarını tavsiye ederim hele ki güzel bir yağmura denk gelirseniz. Aksicim Barajı'na mutlaka gidin. Saray Bahçeköy de tavsiyem. İğneada Panayır iskelesi keza öyle. Otostop ile 2018 yılında Ege ve Akdeniz turu yaptım müthiş kamp alanları var. Yürüyerek keşfederseniz daha keyifli olacaktır sizin için şimdiden hayaliniz ile kalın. Bir adet çanta bir de çadır ile en iyi oteli yaratmak sizin elinizde.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Kampın olayı zaten zorluklarıdır. Ama herkes bunu kaldıramayabilir. Bazı tesislerde kamp alanları yanında WC, mutfak ve yemek yeri oluyor. Bu da olabilir tercihtir sonuçta kimse kimseyi zorlayamaz nasıl kamp yapacağı konusunda ama önemli olan nedir, doğa ile iç içe olabilmek. Şehrin sesinden yoğunluğundan bir nebze kaçıp huzura erebilmek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Arkadaşlar merhaba. Ben de oğlum ve eşimle beraber 1 temmuz itibarıyla İzmir, Aydın, Muğla, Denizli ve Isparta güzergahında kamp yaparak gezme kararı aldık. Ben arkadaşımla beraber birkaç kere günübirlik kamp yapmıştım lakin şimdi yanımda eşim ve oğlum da olacağı için bu güzergahta nerelerde nasıl kamp yapabilirim bilmiyorum. Bir de bu kamp alanları çadır ücretleri ne kadar o konuda bilgisi olan var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Merhaba, bizde bu hafta sonu kampa gitmeyi planlıyoruz. İlk olacak. Şile'de tavsiye edebileceğiniz denize sıfır, ormanın içinde bir yer var mı acaba?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

ben pazar günü ilk defa kamp yapacağım. Ama yabani hayvanlardan çok ama çok korkuyorum

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Gectigimiz haftasonu boludaki yaylalardan birisinde kamptaydim. Cevremizde ne bir ev nede baska bir sey vardi. Sadece arkadaslarim ve cadirlarimiz vardi. Daha once deniz kenarinda kamp yapan biri olmama ragmen dagda kamp cok farkliymis. Hava acikti ona ragmen yaylada hava cok soguktu ve cig yagdi. Diyecegim o ki sizde yaylada kamp yapacaksaniz ve yaz mevsimi oldugundan sicak olur zaten diyorsaniz yaniliyorsunuz. Kesinlikle uyku tulumunuz ve matiniz yaninizda olmali. Ayrica yaninizda kalin polarli kiyafetlerin olmasida onemli. Bir diger onemli sey ise gercekten gurultu yapmak. Bizim cevremizde cakallar vardi ve bunun icin surekli gurultulu yani bagirarak sohbet ettik.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Arkadaşlarla tekirdaga gidicez ortalama kac para gider arkadaşım 1000 tl getirseniz yeter dedi 4 gün boyunca yeterlimi yoksa fazla mi

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

abi izmir özderede de güzel yerler var

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Merhabalar bizde haziran-15 gibi Ege den başlayarak güneye doğru kamp yapmayı düşünüyoruz Yazınızda uyku tulumundan bahsetmişsiniz onun yerine yer minderi ve battaniye kullanmamız uygun olur mu bir de sormak istediğim bir şey daha kamp sobası mı yoksa Tüp mü kullanmamız uygun olur

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)